CHAMP PENDANTS BLACK_ GREEN_ BRUSHED ALUMINIUM

Klasyczne oświetlenie rodzinnego stołu – atmosfera nie tylko od święta

Jadalnia w domu jest przestrzenią, gdzie mieszkańcy gromadzą się by razem celebrować posiłki. Wspólny stół jest także miejscem, do którego zaprasza się gości oraz najbliższych przy okazji ważnych wydarzeń i uroczystości. Jest to więc obszar bardzo ważny dla życia społecznego rodziny, dlatego warto zadbać o podkreślenie jego specjalnego charakteru. Jak wiemy, to właśnie oświetlenie jest najlepszym sposobem na stworzenie odpowiedniej atmosfery. Centralny punkt jadalni – stół, zasługuje na akompaniament wyjątkowych lamp. Zwisające z sufitu oprawy w różnych kształtach, kolorach i wykończeniach, potrafią natomiast dodać mu należnego blasku. Niczym wisienka na torcie.

Oświetlenie nad jadalnym stołem

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-kyoto-frandsen/

Przestrzeń dedykowana wspólnym posiłkom ma zatem tak naprawdę dwie funkcje. Z jednej strony działa jako miejsce spotkań najbliższych członków rodziny. Stanowi tym samym scenę dla jednego z najbardziej ważnych rytuałów, jakim jest wspólne spożywanie posiłków. Z drugiej natomiast strony jest także rodzajem wizytówki, podczas spotkań towarzyskich. Pełni funkcję reprezentacyjną mówiąc wszystko o guście i upodobaniach gospodarzy. Stąd też, w ofercie każdej ceniącej się marki meblowej, mamy do czynienia z ogromnym bogactwem propozycji do jadalni. Tak samo jak różne mogą być stoły, od okrągłych, wspartych na jednej nodze, bo długie, prostokątne blaty o różnej formalnej ciężkości, tak samo jest jeśli chodzi o oświetlenie.

Od wielu lat projektanci poszukują idealnego kształtu i materiału dla wiszącej lampy,  który harmonijnie dopełni kompozycję jadalni. Niczym księżyc lub księżyce wirujące wokół planety. Zagłębiając się w temat widzimy, że takich połączeń może być bardzo wiele, wszystko zależy od stylistyki wnętrza. Mamy więc ogromne pole do popisu, jeśli chcemy podkreślić nasze klasyczne, lub awangardowe podejście do aranżacji.

Oświetlenie według duńskich mistrzów

Dlaczego akurat oświetlenie z Danii ma tylu zwolenników i cieszy się na świecie powszechnym uznaniem? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ w dobrym wzornictwie zawsze zawierają się dwa nierozłączne elementy – to funkcja i forma.

O ile forma, czyli kształt, wielkość i materiały są tym co widać nawet przy wyłączonym świetle, o tyle kwestia funkcji zasługuje na dłuższy komentarz. Z zasady lampa służy do oświetlenia, jednak to w jaki sposób będzie realizować tą funkcję, jest rzeczą nad wyraz ciekawą. Dobrze wiemy jak nieprzyjemne i męczące jest ostre, techniczne białe światło w biurach i urzędach. I doskonale odróżniamy efekt jaki ono daje, od ciepłej, żółtej barwy wypełniającej przytulną przestrzeń. Co więcej, nie trudno sobie wyobrazić, jak znikłaby ta przytulność, gdyby zmienić parametry i kolor światła.

Kolejną sprawą jest coś, w czym Duńczycy są prawdziwymi mistrzami, czyli rozpraszanie światła. Sama żarówka jest jedynie źródłem oświetlenia, ale tak naprawdę to klosz lampy determinuje faktyczną jasność. Ideałem jest, aby bez względu na miejsce skąd patrzymy na lampę, nie zostać nieprzyjemnie oślepionym właśnie przez żarówkę. Ale jednocześnie należy pamiętać, aby kąt padania światła był także optymalny, a samo światło wzmocnione na przykład przez białe, odbijające promienie wnętrze klosza. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te warunki są dziecinnie proste do spełnienia. Ale tak naprawdę projektanci często specjalizują się wyłącznie w oświetleniu, ponieważ znalezienie harmonii funkcji i formy jest rzeczą bardzo wymagającą.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-frandsen/

Oświetlenie – klasyka gatunku

Kula to najdoskonalsza bryła – przywodzi na myśl harmonijny kształt ciał niebieskich, które od zarania dziejów fascynowały ludzi. Miękkość i perfekcja tego kształtu, pozbawionego ostrych krawędzi, sprawia, że na rynku nie brakuje właśnie takich lamp. Jednak ta prostota jest także przewrotna, ponieważ wszystko co najlepsze w oświetleniu w formie kuli, zostało już prawdopodobnie stworzone. Wśród klasyków, które powstały na fali fascynacji podróżami w kosmos, znajdziemy wiele projektów wywodzących się z Danii. Futurystyczne inklinacje rzucają się w oczy w większości lamp, które wyszły spod ołówka Vernera Pantona, a w przypadku Ufo, Moon czy Globe są wręcz oczywiste.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-glob-biala-verner-panton/

Jedna z lamp jego projektu nosi nazwę Ball Silver i składa się z niezliczonej ilości drobnych, srebrnych kul z plastiku. To naprawdę wyjątkowa i bardzo widowiskowa propozycja.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-silver-verner-panton/

Jednak to za co najbardziej kochamy duński design to prostota, minimalizm, stonowane barwy i naturalne materiały. To tak naprawdę przytulna, miękka, niezobowiązująca atmosfera stworzona przy użyciu przedmiotów, na które przyjemnie się patrzy i które są równie przyjemne w dotyku. Jednak duńscy projektanci potrafią to wszystko połączyć także z praktyczną, funkcjonalną stroną i to właśnie użytkowość jest dla nich najważniejsza. Mniej znaczy więcej, dekoracyjność przedmiotu ma wyrażać się w samej czystej formie, a nie w dodatkowych, zbytecznych elementach. Dlatego też tak istotna jest proporcja, geometryczna harmonia, którą trudno uchwycić, ale której nie sposób się oprzeć.

50 lat lampy Ball

Lampa Ball powstała 50 lat temu w piwnicy młodego elektryka, który z wielką determinacją i uporem udoskonalał kolejne prototypy.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-metaliczna-frandsen/

W ten sposób Benny Frandsen rozpoczął swoją, trwającą do dziś, przygodę z oświetleniem. W ciągu swojej kariery zdobył nawet kilka międzynarodowych nagród za projekty lamp. Z kolei sama lampa Ball stała się bestesellerem i w ciągu pół wieku od kiedy trafiła do produkcji, znalazła się do większości duńskich domów. Sam twórca tak o niej opowiada:

Ball to nie tylko lampa. Możliwości są nieskończone, wciąż odkrywamy nowe. Może mieć różne wielkości i wersje. Naturalnie wpasowuje się gdziekolwiek się ją umieści, nigdy nie przeszkadza. Uważam ją za ikonę. Nie sądziłem, że powstanie więcej niż jedna lampa Ball. Ale wciąż coś nowego mnie inspiruje i pojawiają się nowe modele. Powstała, aby zostać ze mną na zawsze”

Ponadczasowa elegancja duńskiego designu z pewnością sprawdzi się w każdym wnętrzu. Klasyk z 1968 roku, lampa Ball, w najnowszej odsłonie przedstawia się nam w postaci obszernego żyrandola o średnicy 40 centymetrów. Dla stosunkowo lekkiego klosza w kształcie kuli z obciętym „biegunem” zarezerwowano trzy ponadczasowe wykończenia. Możemy wybierać spośród  matowej czerni, szarości oraz bieli. Wnętrze Ball pokryto białym lakierem, dzięki czemu zapewnia ona maksymalną jasność. Natomiast okrągły otwór w kloszu rozprzestrzenia promienie także w okrągłym polu. W ten sposób możemy niemal teatralnie oświetlić okrągły stół, przedstawiając go w głównej roli.

Duża, okrągła rodzina

Wisząca lampa Ball występuje oczywiście nadal także w swojej klasycznej formie szklanej kuli o różnych średnicach i połyskujących, metalicznych wykończeniach. Ten model wyewoluował do postaci lampy stołowej, kinkietu, lamp podłogowych czy nawet ciekawej wersji z uchwytem. Bardzo efektownie  przedstawiają się także lampy wiszące w postaci skupiska kulek Ball. Tutaj siedem kul o tej samej wielkości prezentuje się rzeczywiście obficie i wspaniale. Natomiast producent zadbał w tym wypadku o bardzo różnorodne wersje kolorystyczne. Tak więc mamy do wyboru antyczny mosiądz, biały i czarny mat, czarny, połyskujący chrom, a także połyskujący mosiądz i miedź.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-track-frandsen/

 

Nad podłużnym stołem sprawdzi się z kolei wersja Ball Track, składająca się z trzech okrągłych kloszy umieszczonych w równych odległościach na podłużnej szynie mocującej. Tutaj będziemy mogli zdecydować czy bardziej będzie nam odpowiadała w srebrnym chromie, czy też w ciepłej, połyskującej miedzi.

Uniwersalność tego projektu sprawdza się za każdym razem. Po 50 latach od premiery wciąż nie traci nic ze swej elegancji i aktualności. Co więcej, oświetlenie w takim kształcie doskonale kontrastuje z najczęściej prostokątnym otoczeniem. To właśnie kulista forma pomaga wprowadzić do wnętrz organiczną miękkość, przytulność i prawdziwą, domową atmosferę, na której najbardziej nam zależy.

Prosta geometria

Projektanci eksplorują geometrię w poszukiwaniu brył, które są jednocześnie harmonijne, ale także atrakcyjne wizualnie. Brak detalu sprawia, że kształt jest jedyną ozdobą duńskich lamp, w związku z czym to proporcja staje się dekoracją. Pamiętajmy, że lampa wisząca jest jednym z niewielu elementów, które znajdują się niemal zawsze w polu widzenia. Nawet jeśli jest wyłączona, oko ludzkie, lustrując przestrzeń, zawsze na nią trafi.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-benjamin-frandsen/

 

Stożkowaty kształt lampy Benjamin, razem z monochromatycznym wykończeniem, pomimo prostoty, z pewnością przyciąga uwagę. Trójkąt obracający się wokół prostej zwanej osią tworzy koło. Mamy więc do czynienia z dwoma podstawowymi figurami geometrycznymi, które trwają w idealnej harmonii. Ale znowu, zgodnie z zasadami duńskiego designu, nacisk kładziony jest na funkcję. W związku z tym, poza rozszerzającym się do dołu kształtem przywodzącym na myśl spadzisty dach, mamy pełne doświetlenie w doskonałym okręgu.

To geometryczne połączenie daje pewność, że zawsze i wszędzie takie oświetlenie będzie wyglądało i funkcjonowało świetnie. Nic dziwnego zatem, że model Benjamin zaadoptował się już w formie lampy podłogowej,  stołowej i w postaci reflektora oświetlającego sufit.Teraz minimalistyczny, a jednocześnie pełen wyrazu Benjamin, urósł do średnicy aż 46 centymetrów, i może zawisnąć także nad stołem w jadalni. Wspaniale będzie się prezentowała kompozycja złożona z kilku egzemplarzy w tym samym, bądź w różnych kolorach. Paleta barw obejmuje bowiem klasyczną, głęboką matową czerń, szarość, biel, a także odcień czerwonej rdzy. Warto dodać, że klosz wisi na przewodzie pokrytym tekstylnym oplotem, a samo mocowanie do sufitu jest z metalu w tym samym kolorze co klosz. Dzięki temu mamy gwarancję zachowania szlachetnych, naturalnych materiałów w całym projekcie. Nic tu nie pozostawiono przypadkowi, dopieszczono każdy szczegół. Lampa Benjamin to także jeden z projektów założyciela i twórcy marki Frandsen – Benny’ego Frandsen.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-champ-frandsen/

Mistrzowska forma 

Duńscy designerzy są znani z tego, że dla nich projektowanie to nie tylko ciężka praca, ale też zabawa. Jednym z nich jest Phillip Bro, który udowadnia, że poważny projekt może być równocześnie stylowy, zabawny i zaskakujący. Urodzony w 1962 roku w Australii Duńczyk studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze oraz w tamtejszej School of Design. Jego projekty znalazły się w portfolio wielu znanych marek, jak chociażby Georg Jensen czy Ikea. Nie ma wąskiej specjalizacji, a wręcz przeciwnie. W swojej karierze zajmował się projektowaniem podmiejskich autobusów i świeczników. Wśród jego prac znajdujemy także miękkie siedziska, biżuterię oraz oczywiście lampy.

Zaprojektowana przez Philipa Bro lampa Champ to jedna z najnowszych propozycji w kolekcji  duńskiej marki Frandsen. Trzeba przyznać, że doskonale odzwierciedla współczesny charakter wnętrz i najnowsze trendy w dziedzinie wystroju. Jednocześnie czerpie z bogatego dorobku duńskich mistrzów designu. Widać to w nawiązaniu do warstw stosowanych na przykład przez Poula Henningsena. Nie sposób nie zauważyć także miękkich krągłości znanych z projektów Vernera Pantona.

Champ powstał przez zabawę z oświetleniem, za pomocą dwóch zaokrąglonych, metalowych kształtów. Światło nigdy nie pada tu bezpośrednio, dzięki czemu może wisieć na każdej wysokości i nigdy nie oślepia. Ta zabawa jest kultywowana przez kolejne pokolenia duńskich projektantów i mówi wszystko o ich kunszcie i unikalnym stylu.Kształt lampy projektant zaczerpnął ze świata przyrody, dlatego też przypomina on kapelusz grzyba. Organiczna, przywodząca na myśl naturę forma, zawsze działa pozytywnie i kojąco. Jednocześnie jej silny, zwarty kształt zwraca uwagę i zachwyca. Sam projektant sugeruje, aby umieścić kilka lamp Champ w różnych kolorach i na różnych wysokościach:

„Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak zmienia się ich charakter, gdy słońce świeci przez okno przez cały dzień, aż do zmierzchu. Wtedy powoli ujawni się wewnętrzny blask lamp, a wieczorem, każda z nich będzie oświetlona swoim własnym kolorem, rozmiarem i miejscem w przestrzeni. ”

Oświetlenie w prawdziwym domu

Bez wątpienia oświetlenie  ma największy wpływ na atmosferę w domu. To element wnętrza, który szczególnie w naszej szerokości geograficznej, nie może być przeceniony. Kiedy pomyślimy o tym, jak dawniej ludzie spędzali popołudnia i wieczory w źle oświetlonych, ciemnych wnętrzach, możemy tylko współczuć naszym przodkom. Natomiast dzisiaj bogactwo form może oszałamiać i wprawiać w zakłopotanie. Co więc wybrać?  Aby uniknąć ryzyka i ewentualnego błędu najbezpieczniej sięgnąć po klasyczne wzory oświetlenia. Takie jak BallBenjamin czy Champ. Jeśli bowiem sprawdziły się w tylu wnętrzach, nie ma możliwości, aby nam miały sprawić zawód.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-z-uchwytem-frandsen/

 

Estetyka wykonania, atrakcyjna forma, a także jakość i solidność to cechy bardzo cenione w projektowaniu wnętrz. Jednak, aby docenić te elementy, obecne w każdym z prezentowanych modeli lamp, nie trzeba być architektem. Dostrzegły to już całe rzesze zadowolonych użytkowników w Danii, a także w innych krajach. Teraz także i my możemy cieszyć się przez wiele lat z dobrego, duńskiego designu – wystarczy sięgnąć po oświetlenie marki Frandsen. 50-cio letnia historia marki to najlepszy dowód, że producent poznał cały, niezbędny do tworzenia oświetlenia do domu know how. To z pewnością potwierdza, dlaczego kolejne pokolenia klientów sięgają po lampy, które bezustannie urzekają, zachwycają i wprowadzają ciepło i jasność do ich domów. W ten sposób tworzą przestrzeń, której każdy czuje się najlepiej, na miejscu i naprawdę u siebie. Czy można znaleźć lepszą definicję prawdziwego domu?

 

 

 

 

Zrównoważony rozwój – czym jest dla designu?

Zrównoważony rozwój – czym jest dla designu? Definicję podaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych zawarto w artykule „Przekształcanie naszego świata: Program działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030”. Rezolucję przyjęło 193 krajów Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 25 września 2015 roku. 17 celów zrównoważonego rozwoju, określa się jako „plan osiągnięcia lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich”. Cele są prawdopodobnie największymi ramami zrównoważonego rozwoju, jakie dzisiaj znamy. Rysują podejście systemowe pozwalające sprostać globalnym wyzwaniom, przed którymi stoi ludzkość i nasza planeta. Od niedoborów zasobów naturalnych po szkody ekologiczne i katastrofy klimatyczne, ubóstwo i nierówności społeczne, wzrost i starzenie się populacji.

Zrównoważony rozwój pochodzi ze Skandynawii

Zdjęcie: Dan Magatti|Unsplash

Nie od dziś wiadomo, że kraje Skandynawskie wiodą prym na świecie jeśli mowa o świadomości ekologicznej. Ruch eko-designu rozpoczął się tam już w latach 80. XX wieku i kolejne pokolenia wzrastają w przekonaniu o jego słuszności. Drewniane domy, lniane obrusy, rękodzieło, pomimo wejścia w XXI wiek mają się tam wciąż kwitnąco. Także znany z krajów rozwijających się rozbuchany konsumpcjonizm jest obcy mieszkańcom Europy Północnej. Potrafią przez kilkadziesiąt lat nie zmieniać samochodu ani domu, ciesząc się z tego co mają i dbając o to. Dla nich liczy się trwałość i jeśli przedmiot, rzecz jest świetnie zaprojektowana i doskonale spełnia swoją funkcję, nie widzą potrzeby jej wymieniania. Gotowi są zapłacić więcej, aby nabyć przedmiot naprawdę niezawodny i ponadczasowy, który będzie im długo i dobrze służył.

Zdjęcie: S-N- Pattenden|Unsplash

Zrównoważony rozwój –  dobrze bo lokalnie

Skandynawowie korzystają przede wszystkim z bogactw naturalnych dostępnych lokalnie. Bez wątpienia lokalne pochodzenie materiałów jest jednym z kluczowych założeń leżących u podstaw pojęcia zrównoważonego rozwoju. Przyjrzymy się im wszystkim bliżej w dalszej części artykułu, jednak najpierw w prostych słowach odkryjmy zasady, którym hołduje zrównoważony rozwój. A zatem lokalnie pozyskiwane materiały gwarantują, że ich transport jest ograniczony do minimum.

Zdjęcie: Sharon McCutcheon |Unsplash

Drugą zaletą lokalnie pozyskiwanych materiałów jest ich trwałość – drewno, kamień które pochodzą z danego miejsca są przez naturę dostosowane do warunków panujących lokalnie. Mamy tu na myśli odporność na warunki atmosferyczne czy chociażby wilgotność powietrza. Dodatkowo liczne pokolenia naszych przodków tak dobrze poznały tajniki i cechy znanych od wieków surowców, że możemy w pełni wykorzystać ich wcześniejsze doświadczenia i efektywnie wykorzystywać wszystkie walory.

Zdjęcie: Allie Smith|Unsplash

Wreszcie lokalne materiały to także praca dla lokalnej społeczności, a w zrównoważonym rozwoju priorytetami są właśnie społeczeństwo, ekonomia oraz środowisko. Dlatego lokalne inicjatywy mogą znacznie różnić się od siebie – inny model sprawdzi się w Afryce, a zupełnie inny w Europie. To co je łączy to kompromis oraz mądre i sprawiedliwe rozwiązania.

Zrównoważony rozwój oczami klienta

Zdjęcie: Etienne Boulanger |unsplash

W naszych czasach mamy dostęp do ogromnej ilości informacji. Do obowiązków świadomego i odpowiedzialnego nabywcy należy zgłębienie i sprawdzenie producenta oraz produktu. Oczywiście za pomocą panującej dziś w Europie Zachodniej mody na bycie eko, wiele firm próbuje budować na tym swoją sprzedaż, nie informując rzetelnie lub ukrywając niektóre fakty. Jednak takie działania są mocno piętnowane przez opinię publiczną i dzięki temu są eliminowane z naszej przestrzeni.

Na co zatem należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy dokonywać zakupów do domu będąc w zgodzie ze swoim ekologicznym sumieniem? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kraj produkcji przedmiotu – i nie chodzi tu o wątpliwości co do jakości produktów z Chin. Wiele technologii, rozwiązań wywodzi się właśnie stamtąd i Europejczycy nigdy nie będą w stanie dogonić chińskiej myśli w niektórych obszarach.

Naturalnie jest jeszcze kwestia ceny, jednak coraz więcej osób przekonuje się, że bardziej płaca się wydać większą kwotę, a użytkować zakup przez długie lata, niż kupować co sezon nowy tani dywan, czy pled, który po pierwszym praniu nie będzie się już do niczego nadawał. Wystarczy prosty rachunek, aby sprawdzić, że lepiej używać dobrej jakości dywanu przez kilkanaście lat, niż kupić kilkanaście najtańszych. Ktoś kiedyś powiedział: “nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy”, teraz to zdanie nie mówi już tylko o finansach. Chodzi także o to, że nie stać nas już na produkowanie kolejnych ton śmieci.

Zdjęcie: Bill Oxford|Unsplash

Zrównoważony rozwój – recykling

https://skydecor.pl/produkt/koszyk-wonder-exstra-small-handed-by/

Skoro już mowa o śmieciach nie można nie poświęcić chwili kwestii recyclingu. Ponowne wykorzystanie zużytych materiałów leży u podstaw dobrego gospodarowania. Dzięki idei recyklingu powstała ogromna ilość innowacji, od technologii, przez procesy produkcji, na samych produktach kończąc. Dziś już prawie wszyscy wiodący producenci wyposażenia wnętrz posiadają w ofercie produkty wykorzystujące odpady. Co więcej wielu z nich chwali się także certyfikatami potwierdzającymi zerowy ślad węglowy, czyli nie powodują emisji tlenku węgla.

https://skydecor.pl/produkt/doniczka-na-drewnianych-nozkach-up-mid-handed-by/

Jednak wracając do kwestii recyklingu, trzeba zwrócić uwagę jak bardzo eko-design w ciągu ostatnich lat wyewoluował i jak zajmuje coraz większy obszar rynku. Najlepszy przykład innowacyjnego podejścia do kwestii powtórnego wykorzystania śmieci stanowi firma Handed By. Marka wyznacza nowe standardy specjalizując się w ręcznie tkanych koszykach, torbach i akcesoriach do wnętrz. Wszystkie produkty Handed By wykonano z pochodzących z recyklingu czy z bambusa oraz niesłychanie przyjaznego środowisku elementy produktów z drewna cynamonowego. W kolekcji marki najdziemy wygodne kosze w różnych kształtach i rozmiarach, jednak na szczególną uwagę zasługują donice na drewnianych nóżkach w topowej kolorystyce oraz w różnych rozmiarach. Pamiętajmy jak ważna jest zieleń w domu – wpływa przecież nie tylko kojąco na nerwy, ale także stanowi naturalne źródło tlenu.

https://skydecor.pl/produkt/doniczka-na-drewnianych-nozkach-up-mid-handed-by/

Jak doskonale wiemy, powtórne wykorzystanie tworzyw sztucznych spowalnia proces wyczerpywania się zasobów naturalnych Ziemi. Dlatego odpowiedzialni producenci, projektanci i konsumenci  wykorzystują przetworzone tworzywa sztuczne na co dzień. Dzięki temu pomagajmy środowisku i wykorzystujemy ludzką kreatywność by znajdować nowe sposoby zmniejszenia użycia plastiku w ogóle. Na świecie jest wystarczająco dużo odpadów z tworzyw sztucznych, by powoli rezygnować z ich produkcji.

https://skydecor.pl/produkt/koszyk-wonder-exstra-small-handed-by/

Zrównoważony projekt. Przedmioty i zachowania mające zrewolucjonizować produkt

Jakie cechy powinny posiadać produkty szanujące przyrodę? Ponowne użycie i recykling, energia odnawialna i redukcja emisji to tylko niektóre słowa kluczowe zrównoważonego projektowania.

Wielofunkcyjność. Tak jak w przypadku poniższych produktów które mogą być, stolikami, koszami na kocyki, czy aktualnie czytane książki lub gazety a także stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniu.

https://skydecor.pl/produkt/kosz-okragly-halo-handedby/

Temat od kilku lat znajduje się w centrum międzynarodowej debaty. Zajmuje teoretyków świata designu i naukowców z wydziałów wzornictwa przemysłowego uczelni wyższych. Nie ma prostych odpowiedzi, jednak odkryto już kilka ogólnych zasad. Stanowią one podstawę podczas projektowania i produkcji produktów wysokiej jakości. Chodzi mianowicie o stosowanie materiałów wielokrotnego użytku, biodegradowalnych, nadających się do recyklingu, nietoksycznych, zaprojektowanych z myślą o długiej żywotności produktu. Dzięki temu zrównoważony projekt jest wymienny, do prawy, trwały.

Zdjęcie: Corina Ardeleanu |Unsplash

Zrównoważony design poza produktem

Aby mówić o zrównoważonym projektowaniu, nie wystarczy jednak spojrzeć na produkt. Musimy wziąć pod uwagę wszystko, co jest poza nim i wokół niego. Czyli proces produkcji, wpływ produkcji na środowisko, a także wiarygodność i niezawodność firmy.

Zrównoważony projekt – opiera projektowanie nowych produktów, będących wynikiem najlepszego kompromisu między parametrami środowiskowymi i techniczno-ekonomicznymi, na ocenie wpływu na środowisko i w kwestii wyboru materiałów, kształtów i konstrukcji – Paolo Tamborrini, profesor architektury i projektowania na Politechnice w Turynie.

Zdjęcie: Victor Garcia |Unsplash.jp

Ograniczenie, ponowne użycie i recykling, montaż-demontaż-samodzielna konstrukcja, wykorzystanie czystej i odnawialnej energii, ograniczenie szkodliwych emisji, wybór materiałów, analiza, certyfikacja i dematerializacja usługi produktu. Są to niektóre słowa kluczowe projektowania, dzięki czemu można je zdefiniować jako zrównoważone. Zrównoważony rozwój, a w zasadzie spełnienie wszystkich powyższych kryteriów, wymaga złożonych ocen. Trudno nazwać je normatywnymi, jednak w dalszej perspektywie powinny doprowadzić do pewnego rodzaju certyfikatu jakości. Taka “pieczęć” czy “gwarancja” pozwoli ochronić wybory konsumentów.

Zrównoważony rozwój czyli trwałość

Zrównoważony rozwój przekłada się na coś więcej niż tradycyjny aksjomat „mniej zanieczyszczających”, trudny do rozwiązania problemu środowiskowego; dziś możesz mówić, myśleć, wybierać i konsumować inaczej.

Fritjof Capra, fizyk i teoretyk systemów napisał w 1982 roku książkę “Punkt zwrotny. Nauka, społeczeństwo i wschodząca kultura”. Stwierdził tam, że ​​zrównoważone społeczeństwo można zbudować jedynie na podstawach eko-umiejętności i eko projektu. W związku z tym głównym zadaniem w nadchodzących latach będzie zastosowanie świadomości ekologicznej i myślenia systemowego. W efekcie ma to doprowadzić do  radykalnej zmiany technologii i instytucji społecznych. A zatem „projektowanie systemowe” odnosi się do kwestii środowiskowych i wymaga zarówno racjonalności teoretycznej, jak i z wyobraźni. Zakłada trwałe i zbiorowe zaangażowanie, które obejmuje wszystkie podmioty w całym cyklu życia produktu.

Zrównoważony rozwój a kultura

Zamiast podkreślać innowacje technologiczne, interesujące wydaje się skupienie na zmianach mentalności na rzecz zrównoważonego rozwoju. Z czasem obiekty przyjmą najróżniejsze kształty i powierzchnie, ale wszystkie będą należeć do nowych zrównoważonych społeczeństw globalnych. Przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju wymaga pewnego rodzaju kultury projektowej. Kultura ta niestety dopiero raczkuje, jednak nie możemy ignorować fundamentalnej roli projektanta. Ma on niebagatelny wpływ na poszanowanie środowiska. A wszystko dlatego, że każdy minimalny wybór i rozwiązanie przyjęte na etapie projektowania wpływa na transformację ekosystemu.

Trzeba przyzwyczaić się do złożoności, a przede wszystkim do systematycznej natury kontekstu, w którym żyjemy, produkujemy i działamy. Należy nauczyć się myśleć systemowo, to znaczy w kategoriach powiązań, kontekstów i procesów. Kiedy stosuje się myślenie systemowe, odniesienie do strukturalnych zasad naturalnych ekosystemów jest natychmiastowe. Zasady te stają się podstawowymi zasadami wszystkich żywych systemów, podstawowymi schematami życia. Projektowanie jest ideą czegoś i sposobem realizacji tej idei. Oznacza to modelowanie przepływów materii i energii do celów ludzkich.

Nowy model systemowy

Jeszcze dziesięć lat temu działalność ta była prowadzona zgodnie z modelem liniowym. Mieliśmy więc z jednej strony dystrybucję projektu i proces produkcji, a z drugiej koniec użytkowania / recykling / ponowne użycie. Dzisiaj należy przejść do modelu systemowego. Należy odejść od wizji gdzie problemy projektowania obiektów trwały w oderwaniu od miejsca, w którym zostały wyprodukowane, użyte i zutylizowane. Pora przyjąć koncepcję, w której występują „zerowe emisje”, dzięki usystematyzowaniu poszczególnych działań i efektów, na każdym etapie. Usystematyzowanie procesu determinuje zatem wyraźną świadomość wyników (pod względem ilości i jakości). Dzięki temu możemy poznać prawdziwą wartość materiałów, możemy zmieniać techniki produkcji, a także tworzyć nowe modele biznesowe.

Zdjęcie: Man Chung |Unsplash

Systemowe projektowanie pozwala także na tworzenie nowych relacji między obiektami i funkcjami (a zatem i użytkownikami). Optymalizacja, integracja lub oddzielenie, przenoszenie lub usuwanie energii i materii prowadzi do identyfikacji nowych funkcji i innowacyjnych obiektów. Branże i systemy produkcyjne, chcąc pozostać konkurencyjnymi, spoglądają w przyszłość. W ten sposób odpowiadają na potrzeby zrównoważonego społeczeństwa i odnowione wymagania rynkowe. Muszą zatem dążyć do zintegrowanych systemów, które wykraczają poza koncepcję strategii i podstawowej działalności. Odnoszą się bowiem do procesów i cykli natury. To właśnie natura, zawsze zdolna do działania z wydajnością i jakością, nieustannie się regulująca, stanowi punkt odniesienia i inspirację dla nowego modelu produkcji. Obserwacje zjawisk, praw, a następnie przekładanie ich na działanie, na procesy i na materiały, prowadzą do osiągnięcia zrównoważonej wydajności.

Zrównoważony rozwój i jego aktorzy

Aby podążać za modelem naturalnym w celu rozwiązania problemów środowiskowych powodowanych przez nasze produkcje, projektanci i przedsiębiorcy muszą w pełni zrozumieć zjawiska przemysłowe bez izolowania ich od kontekstu i opracować rozwiązania, które nie są z góry ustalone ani ograniczone zwyczajami. Model zakłada szybszą i mniej ryzykowną innowację dla firm, przy wzroście produkcji i ograniczeniu zużycia zasobów, wyższej jakości przy niższych kosztach, przy ambitnym projekcie pogodzenia celów społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Problem jest złożony i ma charakter przekrojowy w stosunku do wszystkich ludzkich działań; dlatego ludzkie zachowania (nie tylko projektantów lub producentów) nabierają znacznej wagi i zachęcają organy publiczne i prywatne do prowadzenia ciągłych działań mających na celu promowanie zachowań poprawnych dla środowiska.

Zdjęcie: Saikrishna Saketh |Unsplash

Zrównoważony rozwój a producent

W ostatnich latach sfera interesów gospodarczych znacznie się rozszerzyła, co nieuchronnie odbije się na wszystkich sektorach. To jest zjawisko globalizacji często stosowane we wszystkich arcydziełach projektowania z przeszłości. Powstało ono w wyniku zbieżnych umiejętności przedsiębiorców, inżynierów, pracowników i oczywiście projektantów.

Zdjęcie: Robert Gramner |Unsplash

Projektant jest powołany, aby wyjść poza opracowywanie produktów przyjaznych dla środowiska. Ma także sugerować zrównoważone zachowania oraz przewidywać scenariusze po radykalnym przerwaniu z tym co dotychczas znane. Powinien zrezygnować z tradycyjnej funkcji projektanta formy/funkcji, aby stać się projektantem relacji. Poszanowanie środowiska naturalnego i innych czynników, które należą do definicji zrównoważonego rozwoju, w rzeczywistości dotykają koncepcji współpracy i dzielenia się, A te z kolei odnoszą się do umiejętności nawiązywania relacji z innymi (również z kolejnymi generacjami).

Zrównoważony rozwój oczami konsumenta

Niemal spontaniczny wpływ na wybory dokonywane w życiu codziennym to postawa konsumencka, która sprawia, że ​​podejście ekologiczne jest prawie bezskuteczne. Jednak trzeba zauważyć, że społeczeństwo szeroko już je rozpowszechniło. Choć wciąż nie jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania efektów generowanych przez nasze zachowania pod względem przepływów materii i energii, widać dążenie w dobrym kierunku. Pamiętajmy jak złożona jest to kwestia, ponieważ obejmuje ona również inne elementy systemu społeczno-gospodarczego. Kupujemy lub rezygnujemy z produktów lub towarów pod wpływem emocji, ale na poziomie projektowania nie jesteśmy jeszcze świadomi jaką pracę należy wykonać, aby konsekwentnie podążać tą ścieżką. Bez wątpienia brak edukacji ekologicznej jest główną przyczyną problemów ekologicznych.

Zdjęcie: Aleksandr Ljamin |Unsplash

Relacja między zrównoważonym rozwojem a zachowaniem

Nauki psychologiczne od pewnego czasu zajmują się także relacją między zrównoważonym rozwojem a zachowaniem. W ten sposób analizują reakcje na problem oraz badają sposoby i narzędzia zachęcające do zachowań odpowiednich dla środowiska. Wiele osób twierdzi, że odpowiednie postawy wywodzą się z wcześniejszych osobistych nawyków i wartości. Istnieje także teza, że zmiany na rzecz środowiska często następują z powodu nieświadomych wyborów, a nie bezpośrednio z powodu zainteresowania tematem.

Zdjęcie: Dominik Jirovsky |Unsplash

W świetle tych obserwacji jeszcze ważniejsze jest dążenie do wspólnej świadomości problemu i działań, które mają miejsce codziennie. Decydującą rolę powierzono konsumentowi, który poprzez swoje wybory może działać wymuszając większą treść etyczną i postawę ochrony ekosystemu i jego mieszkańców. Ta dalsza ewolucja użytkowników w kierunku świadomości poszanowania środowiska (a zatem siebie i innych) może mieć realne i namacalne konsekwencje na rynku. W konsekwencji nieuniknione są korekty ze strony przedsiębiorców i projektantów. Wobec braku tych nacisków rola designu mogłaby być z pewnością mniej istotna.

 

Jak dobrać lampy sufitowe do rodzaju wnętrza?

Jak dobrać lampy sufitowe do jakiego rodzaju wnętrza? To pytanie często pojawia się gdy mierzymy się z urządzaniem nowej przestrzeni. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że historia lampy sufitowej w naszych wnętrzach gości od tysiąca lat, od czasów średniowiecza? Oznacza to, że są one jeszcze starsze niż elektryczność – a w dzisiejszych czasach ich znaczenie jest ogromne. Nie chodzi tylko o funkcjonalność, ale również estetykę i atrakcyjny design. Gustownie dobrane oprawy tworzą we wnętrzu wyjątkową atmosferę, przykuwają oko, zachwycają. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiednią lampę sufitową do swojej aranżacji. Jak to zrobić i które są godne polecenia?

Jak dobrać lampy sufitowe do rodzaju wnętrza?

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-metaliczna-frandsen/ 

W prywatnych mieszkaniach pierwsze lampy wiszące pojawiły się w pałacach, na zamkach i w rezydencjach możnych. Świadczyły o renomie, pozycji, luksusie i wyrafinowaniu. W ciągu ostatnich 100 lat oświetlenie domu, dzięki elektryczności, stało się obiektem badań designerów i producentów.  Światło stanowi bowiem wdzięczny temat, dzięki swoim właściwościom nieporównywalny z żadnym innym projektem. Dzięki duńskim projektantom ujrzeliśmy ideę prawdziwej jasności, ideę światła jako źródła piękna. Obecnie również można spotkać modele, które wyglądają fantastycznie, a co więcej, świetnie sprawdzają się w różnych aranżacjach i przestrzeniach.

Jak dobrać lampy sufitowe – sztuka robienia wrażenia 

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest niezbędny, aby stworzyć harmonię w domu tworząc poczucie spójności wystroju i mebli. Prawdopodobnie każdy z nas zachwycił się kiedyś zdjęciem wnętrza z fantastyczną lampą wiszącą, która robiła wrażenie jakby była do tego miejsca stworzona. Jednak, aby osiągnąć taki efekt, trzeba głęboko rozważyć wybór oświetlenia do domu. Jeśli chodzi o propozycje, mamy niezliczone opcje, ponieważ szczególnie lampy wiszące pozwalają naprawdę wykazać się zarówno projektantowi jaki i producentowi. Niestety nie możemy opierać się tylko na zauroczeniu zdjęciem, aby zdecydować jak lampa wisząca sprawdzi się w naszym wnętrzu. Należy podejść do tego zagadnienia, biorąc pod uwagę atmosferę pomieszczenia, i to jaki efekt pragniemy uzyskać.

Nie wystarczy określić jak lampa wisząca najbardziej nam się podoba, ponieważ powinna dostosowywać się do wnętrza pod względem stylu i wielkości. Jednak co najważniejsze, musi także zostać zawieszona we właściwy sposób. Niestety błąd w tym wypadku skutkuje ogromnym zagrożeniem dla harmonii i estetyki przestrzeni. Zainstalowana zbyt wysoko lub zbyt nisko lampa wisząca, dzięki temu, że zajmuje pustą przestrzeń, wpływa na jej całościową perspektywę. A jeśli dodatkowo jest nieproporcjonalnej wielkości i przytłacza, bądź niknie we wnętrzu, może całkowicie zepsuć aranżację.

Jak powinny być zamontowane lampy sufitowe?

Impuls, chwilowy zachwyt, ciekawy design nie mogą być powodem tak ważnej decyzji. Dlatego warto rozważyć na czym naprawdę najbardziej nam zależy i dokonać wyboru, który będzie nas cieszył przez długi czas. Jednak zanim przejdziemy do omawiania kwestii estetycznych, musimy przyjrzeć się stronie technicznej zagadnienia lamp sufitowych. Na jakiej wysokości należy zamontować żyrandol? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej.

Podstawowy błąd, który jaki popełniany w przypadku lamp wiszących, dotyczy wysokości. Żyrandol powinien być zawieszony nie mniej niż 1/4 odległości między sufitem a podłogą. Jeśli lampa wisząca wisi nad stołem, powinna znaleźć się do około 90 cm od powierzchni stołu. Naturalnie lampy sufitowe znajdują zastosowanie w praktycznie każdym obszarze naszego domu. Oto reguły, które obowiązują i są sprawdzone, dlatego nie warto z nimi dyskutować. Pora znaleźć odpowiedź na to, jak ma wyglądać idealna lampa do wystroju konkretnego wnętrza.

Lampa wisząca na dobry początek

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-fun-3dm-verner-panton/

Jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokim sufitem zdecydowanie warto podkreślić ten walor. W takim wypadku akcent w postaci dużej, spektakularnej lampy wiszącej doskonale spełni to zadanie. Lampa sufitowa Fun 3DM Panton z pewnością wykorzysta możliwość skupienia na sobie uwagi i dopełni wielkie wrażenie na wejściu.

Do najbardziej reprezentatywnych należą między lampy, które cieszą się popularnością od dziesięcioleci, i których projekty stworzył Verner Panton. Mowa tu przede wszystkim o  Spiral sp01 Verner PantonBall Silver Verner PantonSpiral sp01, której zjawiskowość wręcz onieśmiela. Połyskujące, metalowe wstęgi ustawiono tak, aby tworzyły kształt kuli. Miękkie linie i lśniący materiał emanują rozproszonym światłem, pełnym ciepła i przytulnego szyku. W wersji, na którą składają się lśniące chromowane kulki, wrażenie koncentruje się wokół kształtu i proporcji. Dlatego sprawdzi się doskonale w przypadku wnętrz, którym pragniemy nadać charakter luźnej elegancji. Obłe kształty współgrają wręcz idealnie z ostrymi, prostymi liniami współczesnych mebli.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-spiral-sp01-verner-panton/

W każdym przypadku to właśnie żyrandol, czyli lampa sufitowa, stanowi wisienkę na torcie przemyślanej aranżacji. Oczywiście hall czy przedsionek jest pierwszym miejscem, które poznaje się wraz z naszym domem. Mówi się, że pierwsze wrażenia jest najważniejsze i istotnie wpływa na nasze postrzeganie. Jednak tak naprawdę konsekwencja i dbałość o każde miejsce naszego domu, daje ogólny pogląd na to co naprawdę cenimy.

Lampy wiszące o krok dalej

Piękne wnętrza docenia się za każdy szczegół, a zwłaszcza taki, który jest niewidoczny na pierwszy rzut oka. Dlatego warto zadbać o te nawet najmniej eksponowane przestrzenie. A zatem,  jeśli mowa o wąskim korytarzu, nie wolno zaniedbać jego oświetlenia, a co za tym idzie, i stylu. Proste rozwiązania w postaci oświetlenia architektonicznego nie zagwarantują przestrzeni indywidualnego charakteru. Natomiast lampa wisząca w ciekawej oprawie zdecydowanie tak, wystarczy spojrzeć na lampę sufitową Globe. Na dodatek nie będzie wymagała już wielu dodatkowych elementów, aby zrealizować swoje zadanie.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-globe-verner-panton/

Lampa wisząca a styl we wnętrzu

Dzisiaj trudno określić konkretny styl architektoniczny, w którym zaaranżowano dane wnętrze, ponieważ króluje tendencja wzajemnego przenikania się i uzupełniania estetyk. Ponieważ nasze poczucie piękna najbliższe jest Skandynawii, możemy z całą pewnością stwierdzić, gdzie znajdzie ono swoje miejsce.

Wachlarz możliwości rozwija się w całej swej okazałości. Dla łatwiejszej nawigacji uporządkujmy style architektoniczne, w których można zastosować piękne lampy z Danii. W tym miejscu warto zaznaczyć jak bardzo styl skandynawski okazuje się być stylem uniwersalnym. Dzięki swoim unikatowym wartościom i dopracowanym detalom od dziesięcioleci łączy się i dopełnia nowe aranżacje. Tak więc lampy sufitowe z naszego portfolio zdobią i dopasowują się do najróżniejszych wnętrz, stylistyk i przestrzeni.

Lampy wiszące w stylu skandynawskim

Wnętrze powinno być odzwierciedleniem gustu, ale także stylu życia mieszkańców. Coraz więcej osób stawia na styl skandynawski, który bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Króluje w nim szarość, biel i akcenty czerni. Cechuje go prawdziwa, ponadczasowa elegancja i oryginalność – to rzeczywiście kwintesencja smaku. Dlatego lampa sufitowa w takim miejscu powinna się wyróżniać wyszukaną prostotą. Styl skandynawski dzieli się głównie na dwa odłamy – z czasów gustawiańskich i w wydaniu folkowym.

Jeśli mowa o tym pierwszym, czyli estetyce tradycji wysokiej, klasyka odzwierciedla się w ograniczeniu zdobień oraz umiłowaniu neutralnych kolorów i drewna. W takim mieszkaniu znakomicie się sprawdzi lampa wisząca Silk Frandsen. Ten model charakteryzuje prostotą i minimalizmem, jednak nie rezygnuje z wyrafinowanej formy. Elegancja i wysmakowanie idą w parze z jakością wykonania, dzięki czemu realizuje zadania ponadczasowej, świetlnej dekoracji.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-silk-frandsen/

Natomiast w zyskującej na popularności stylistyce folkowej bardziej liczy się nawiązanie do przyrody, rzeczywistości, która nas otacza. Dlatego też w tym wypadku warto postawić na ikoniczny projekt i wybrać na lampę wiszącą Moon Verner Panton. Odzwierciedla ona bowiem fascynację, która towarzyszy ludzkości od zarania wieków, a zarazem zawiera w sobie humanistyczny artyzm. Wszystkie fazy księżyca zamknięte w jednej kuli wyglądają imponująco, a dekoracyjność projektu nie pozostawia nic do życzenia. Lampa wisząca Moon to jedna ze świetlnych rzeźb – dzieł sztuki, które na stałe wpisały się do historii designu.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-moon-verner-panton/

Inaczej do świata przyrody nawiązuje inna lampa, której autorem był Verner Panton, wykorzystujący w tym modelu naturalne muszle perłopławów. Rustykalny charakter w nadmorskiej, plażowej narracji pozwala na bardziej egzotyczne zestawienia i konotacje. Wszystko to odnajdujemy w zapierającej dech w piersiach lampie Fun 3DM Panton.

Lampy sufitowe w lofcie

Jeden z kierunków, w których wyewoluowała lampa sufitowa, jest styl industrialny, mający swoje źródła w epoce wielkich odkryć i początkach rozwoju przemysłu. Inspirujące czasy, gdy pionierzy wytyczali ścieżkę naszej współczesnej rzeczywistości, przywołują na myśl pierwsze zadania realizowane przez lampy sufitowe. Mamy więc przed oczami duże sale wypełnione ogarniętymi wykonywaniem swych zadań pracowników. Bez różnicy czy były to tkaczki, rzemieślnicy, czy też kowale zatrudnieni w zakładach metalurgicznych. Każda z tych osób wykorzystywała elektryczność, nie tylko jako źródło światła.

Dawne manufaktury, magazyny i składy dzisiaj zachwycają przestrzenią oraz przemyślanym projektem, który w pełni wykorzystuje światło dzienne. Najważniejszym elementem w stylu loftowym pozostaje jednak przestrzeń, która wymaga specyficznych zabiegów, by pozostać na piedestale. W tym przypadku oświetlenie, a szczególnie lampy sufitowe, powinny podkreślać obszerność i otwartość pomieszczenia. Prostota i nawiązania do modeli stricte przemysłowych pozostają najbardziej odpowiednimi i zawsze się sprawdzają.

W przypadku stylu industrialnego warto postawić na surowość formy. Ten wymóg spełnia lampa wisząca Harper 5 Frandsen, która się składa z pięciu zwisów połączonych horyzontalnie. W skrócie – bez zbędnych dodatków, gustownie i elegancko.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-harper-5/

Nowoczesne lampy wiszące

Modernizm chętnie korzysta ze szkoły Bauhausu oraz jej prekursorów, którzy wywodzą się głównie z Północnej Europy. Współczesny design, podobnie jak jego mistrzowie, czerpie z idei “funkcja dyktowana formą”. Nikt nie doszedł w interpretacji tego powiedzenia do takiego stopnie artyzmu jak Duńczycy. Nie w słowach, a w designie wyrazili swoją fascynację, szacunek i kreatywność wywołane przez surową naturę.

Dlatego też nawet wnętrza wypełnione designem “Made in Italy” doskonale współgrają z projektami wywodzącymi się z północnych rubieży Europy. Całość spaja bowiem zamiłowanie do zachowania jak najczystszej i wystudiowanej w swej prostocie formy, oraz kunszt doboru materiałów i ich obróbki. Jeśli zaś mowa o stylistyce łączącej w sobie to co najlepsze w energetycznym i dopracowanym wzornictwie południa i północy, kategoria oświetlenia bezwzględnie  przynależy do tej drugiej półkuli.  Nikt tak nie docenia światła, i nie snuje na jego temat tak marzycielskich wizji, jak ktoś, komu zwyczajnie go brakuje.

Lampy wiszące do salonu

Lampy wiszące w salonie mają za zadanie nie tylko oświetlać, ale także zdobić, dopełniać i oświetlać tą przestrzeń. Stanowią nie tylko wizytówkę pomieszczenia, którą podaje się gościom odwiedzającym nasz dom. Przestrzeń salonu, pokoju dziennego, szczególnie w dzisiejszych czasach spaja i łączy najbliższych. Dlatego ważne jest, aby lampy sufitowe w salonie przede wszystkim podkreślały jego piękno. Zatem nie da się ukryć, że najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie lampy do aranżacji. Musimy mieć jednak zawsze na względzie to, że salon wymaga dobrego i przemyślanego oświetlenia, które zapewni jasność i energię.

Uniwersalne są oczywiście lampy sufitowe o prostych formach w odcieniach bieli, czerni i szarości. Sprawdzą się wszędzie, tym bardziej że nie będą „się gryzły” z innymi elementami pokoju. Popularnością się cieszą też odcienie złota i srebra, które rozświetlają pomieszczenie.

Jeśli zaś szukasz lampy sufitowej do aranżacji minimalistycznej, nowoczesnej lub art deco nadzwyczaj uniwersalna będzie propozycja Kyoto Frandsen, którą wyróżnia prostota skumulowana w ponadczasowym szkle. Lampa pięknie odbija światło, tworząc klimatyczną atmosferę.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-kyoto-szeroka/

Lampa sufitowa do sypialni

Sypialnia to miejsce, gdzie przede wszystkim się liczy wygoda, komfort i przytulne wnętrze. Nie musisz więc inwestować w najzdobniejsze formy. Lepiej postaw na klasyczne i przyjemne dla oka lampy sufitowe, które zachwycają stonowanym urokiem.

Do najlepszych propozycji należy więc lampa wisząca Kyoto Frandsen okrągła. To znakomita alternatywa dla kochających szkło. Ten piękny model odbija światło zewnętrzne i doskonale doświetla pomieszczenie. Równie popularna jest Ball 25cm Frandsen,

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-25cm-frandsen/

która kusi uniwersalnością. Minimalistyczne wydanie w sypialni to znakomity pomysł – nie jest zbyt krzykliwe, a Ty czujesz się swojsko i komfortowo. Alternatywą jest tegoroczny hit Benjamin Frandsen, który ma geometryczny oryginalny kształt  i podkreśla artyzm wnętrza.

Jakie lampy sufitowe powiesić w kuchni?

Kuchnie zawsze były projektowane z myślą tylko o jednym punkcie świetlnym – klasycznym żyrandolu kuchennym. Ale praktyka i codzienne korzystanie z tej przestrzeni ujawniły, że pojedynczy punkt świetlny nie wystarcza.

Obecnie większą uwagę przywiązuje się do systemu oświetlenia niezbędnego do uzyskania optymalnego światła, które oświetla obszary do pracy. Dlatego potrzebujemy tu więcej niż jedną lampę, a oświetlenie powinno pojawić się w strategicznych punktach. W kuchni nie tylko gotujemy, ale także jadamy z rodziną, czytamy książki kucharskie lub plotkujemy z koleżanką przy kawie.

Lampa sufitowa spełnia dziś zadanie oświetlania całego otoczenia, a inne dobrze zaprojektowane punkty świetlne pomagają doświetlić różne obszary. Nawet jeśli zadanie wydaje się trywialne, wybór najlepszego żyrandola kuchennego spośród wielu różnych propozycji może okazać się dość skomplikowany. Dlatego jasne określenie najbardziej odpowiedniego modelu dla Twojej kuchni pomoże ci nie popełniać błędów.

Gdzie umieścić żyrandol w kuchni?

Często zastanawiamy się, jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie żyrandola w kuchni. Odpowiedź może wydawać się oczywista. W wyobraźni zbiorowej lampa wisząca znajduje się zawsze na środku pokoju. Jednak życie i praktyka podpowiadają, że nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Gdzie więc umieścić żyrandol w kuchni? Jak już powiedzieliśmy, optymalnym wyborem jest posiadanie wielu punktów świetlnych, ale centralnym elementem zawsze pozostaje lapa sufitowa. Oczywiście nie jest konieczne instalowanie jej na środku pokoju. Możemy umieścić ją również nad stołem jadalnym lub nad wyspą. Różne dostępne modele pozwolą uzyskać różne wyniki w zależności od potrzeb.

Kuchnie nie są takie same i wiemy o tym bardzo dobrze. Różnorodność stylów, kolorów i materiałów sprawia, że ​​każda kuchnia jest wyjątkowa. Wybór kombinacji między różnymi elementami i ich położenie w otoczeniu sprawia, że ​​kuchnia różni się od innych. Kolejnym elementem, który odróżni kuchnię od innej, jest jej rozmiar. A zatem lampy sufitowe muszą być proporcjonalne do przestrzeni i jasności, która w niej panuje.

Żyrandol do rustykalnej kuchni

Jeśli chcesz podążać za aktualnymi trendami, lub nie boisz się przełamywać stereotypów, nowoczesna lampa sufitowa w klasycznej kuchni zapewni świetny efekt. Sprawi, że wnętrze zyska charakteru i dynamiki. W tym wypadku z pewnością sprawdzi się model Hitchcock.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-hitchcock-frandsen/

Jeśli z drugiej strony chcesz pozostać w kontakcie z otoczeniem, lamapa z naturalnych materiałów jak szkło, idealnie dopełni wnętrze. Piękne kształty i kolory znajdziemy w kolekcjach Honey oraz Kyoto.

Klasyczny żyrandol kuchenny

W przypadku klasycznej kuchni jest wiele możliwości wyboru. Najlepsze z nich to designerskie żyrandole kuchenne z czystymi i mocno zarysowanymi liniami. Zdecydowanie warto postawić na wszelkiego typu kule, które występują w licznych wersjach. Co więcej, poza opcją dużej lampy sufitowej w postaci Ball marki Frandsen, możemy stworzyć ciekawą kompozycję z dwoma lub trzema mniejszymi lampami, umieszczonymi na różnej wysokości.

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-matowa-frandsen/

Lampa sufitowa do nowoczesnej kuchni

Najbardziej odpowiednim żyrandolem do nowoczesnej kuchni jest minimalistyczna lub designerska, ponieważ gwarantuje spójność wystroju. Czyste i oszczędne linie wzmocnią nowoczesnego ducha. Wśród takich propozycji na pierwszy plan wysuwa się model Harper oraz Grand Metro od Frandsen. Dobrym wyborem jest również model w stylu industrialnym, jak na przykład model Mega Junction. 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-mega-junction-frandsen/

Mamy nadzieję, że po tej lekturze masz dobrą wizję i wiele przydatnych informacji, które pozwolą ci wybrać idealną lampę do każdej przestrzeni w twoim domu. Wystarczy przejrzeć nasz katalog i wybrać model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

 

Dywan do salonu Gro Fabula Living

Salon w stylu skandynawskim – piękno i harmonia

Gdy mówimy o dekorowaniu przestrzeni, każdy z nas może być artystą i dać upust swojej wyobraźni. Pragniemy by wnętrza naszych domów nie tylko odpowiadały naszym potrzebom, ale także stanowiły odzwierciedlenie naszego gustu i smaku. Szczególnie salon, który jest miejscem gdzie przyjmujemy rodzinę oraz przyjaciół, to nasza prawdziwa wizytówka. Podczas spotkań najważniejsza jest atmosfera, przyjazna i sprzyjająca dobremu samopoczuciu wszystkich. Dokładnie takie zadanie doskonale spełnia salon w stylu skandynawskim. Dzisiaj udowodnimy jak bogaty i różnorodny jest styl, który tak bardzo pasuje do naszego rodzimego klimatu. Salon w stylu skandynawskim ma wiele twarzy, a dzięki temu każdy może się w nim z łatwością odnaleźć.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gisli-fabula-living/

Jak wiadomo kraje Północnej Europy, podobnie zresztą jak Polska, borykają się z długimi i ciemnymi zimami. Stąd salon w stylu skandynawskim kojarzy się przede wszystkim z jasnymi ścianami. Jednak nowa dekada odkrywa przed nami także bardziej eleganckie, ciemniejsze oblicze nordyckiego wnętrza. Przyjrzyjmy się zatem całemu spektrum możliwości, jakie niesie ze sobą stylistyka naszych północnych sąsiadów.

Salon w stylu skandynawskim – prostota i funkcjonalność

Dlaczego Polacy pokochali styl skandynawski i cieszy się on wciąż niesłabnącą popularnością? Jest kilka powodów, ale podstawa to prostota i funkcjonalność, które nieodłacznie kojarzą się z minimalizmem. I choć minimalizm niesie ze sobą także konotacje z chłodną i pustą przestrzenią, to minimalistyczny salon w stylu skandynawskim bez wątpienia zawsze jest przytulny. Dlaczego? Przede wszytskim oddziałowują tu na korzyść naturalne materiały. Od drewna na podłodze, przez wełniane dywany po pledy i poduszki na sofie.

Hołdujące zasadzie funkcjonalności meble i akcesoria do domów rezygnują z niepotrzebnych, a niekiedy wręcz niewygodnych ozdobników i dekoracji. W rezultacie, salon w stylu skandynawskim wypełniają elementy, które emanują prostotą. I to właśnie dzięki niej potrafimy dostrzec piękno w samych materiałach, proporcjach oraz kompozycji, które stanowią kwintesencję dobrego projektu wnętrza.

https://skydecor.pl/?s=lyss&post_type=product

Minimalizm – domena nie tylko stylu skandi

W dalszej części artykułu wykażemy, że styl skandynawski ma wiele odmian, ale już na początku chcemy wskazać, jak bardzo jest elastyczny. Minimalizm, który dominuje w duńskich, szwedzkich czy norweskich domach, doskonale adaptuje się także na drugiej stronie naszego globu. Japończycy także przywiązuja niesamowitą wagę do funkcjonalności formy oraz do naturalnych materiałów. Żyjemy w globalnej wiosce, a prądy lub elementy wyposażenia pokonują ogromne odległości z prędkością światła. Nikogo już nie dziwią bambusowe, wietrzne dzwonki ani papierowe lampiony w ogrodzie. Wręcz przeciwnie – zachwycamy się dźwiękami i efektem, który zapewniają.

Podobnie rzecz ma się we wnętrzach, a projektanci obserwując jak łatwo i chętnie siegamy po dalekowschodnie elementy wystroju, kwapliwie czerpią stamtąd inspirację. Właśnie tak powstała przepiękna kolekcja szklanych lamp wiszących Kyoto, stanowiąca esencję japońskiej elegancji oraz skandynawskiej prostoty. Na szczególną uwagę zasługuje cudowne wykończenie szklanych kloszy w czterech różnych kształtach. W efekcie galwanizacji szkło zyskało niemal lustrzaną powłokę. To idealny dodatek do salonu w stylu skandynawskim w bardziej wyrafinowanym wydaniu.

Salon w stylu skandynawskim – baza kolorystyczna

Jeśli przyjrzymy się dokładnie różnym aranżacjom przedstawiającym salon w stylu skandynawskim, zauważymy, że króluja tu dwa kolory. Choć mowa tu o bieli i szarości, to ogromna paleta odcieni tych bazowych barw pozwala na realizację niezliczonych pomysłów.

 

Jednak zacznijmy od podstawowych zalet takiej skromnej kolorystyki. Przede wszystkim biel i szarość odnoszą się do charakterystycznej cechy stylu skandynawskiego, czyli prostoty. Ponadto sprawiają, że wnętrze staje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Biel i szarość to także najlepsze tło, baza do tego, aby dodatkami w innych kolorach podkreślić wyjątkowy charakter, indywidualny styl. Wystarczy sięgnąć po kontrastujące, czarne oprawy lamp, aby podkreślić minimalistyczny i loftowy klimat. Jeśli natomiast zdecydujemy się na oświetlenie wykończone w modnych metalach, jak miedź czy mosiądz, nadamy wnętrzu elegancji.

 

Stonowane kolory ziemi to także idealne rozwiązanie jeśli chodzi o dywan. Nie tylko pięknie komponuje się z drewniana podłogą, ale podkreśli także urodę pozostałych mebli. Pamiętajmy jednak, że jednolita kolorystyka może wprowadzić do wnętrza monotonię i sprawić, że aranżacja będzie nudna. Prostą przeciwwagą są barwne, dekoracyjne elementy które przełamują monochromatyczną palatę.

 

Kilka dodatkowych słów o szarości

 

Jak wiadomo kolor szary powstaje w wyniku połączenia bieli i czerni, dzięki czemu szarość nabiera neutralnego charakteru. Jednocześnie bogactwo odcieni, od perłowego po antracyt, daje niemal nieograniczone możliwości. Ciepłe lub chłodne, pastelowe lub wysycone, matowe lub połyskujące. Każdy z nich pozwala na znalezienie idealnej równowagi z innymi kolorami.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-metaliczna-frandsen/

Kolor szary świetnie sprawdza się jako kolor dywanu, harmonijnie komponując się z drewnianą podłogą. Można go także zastosować na jednej ze ścian, aby podkreślić znaczenie danej strefy w salonie, nie wspominając o tekstyliach jak poduszki czy koce. Szarość stanowi także idealne tło i balans dla żywych barw i pozwala na  tworzenie z ich udziałem wybranej atmosfery. Jeśli bowiem sięgniemy po żółte dodatki, osiągniemy efekt energetycznego, żywego i wesołego wnętrza. Szarość zestawiona z turkusem wnosi wakacyjny nastrój sprzyjający relaksowi. Natomiast szarość zestawiona z różem otoczy nas kojącą subtelnością. Można tak wymieniać w nieskończoność – żywa zieleń, wyrafinowany burgund, szykowny granat, szlachetne brązy… Nie ma złych rozwiązań, jesli wiemy czego chemy i potrafimy zachować umiar.

 

Salon w stylu skandynawskim – harmonia i równowaga

 

Wspomienilśmy już o kolorowych akcesoriach, dzięki którym szare wnętrze nabiera życia. Przyglądaliśmy się już wcześniej aktualnym trendom odnośnie kolorów we wnętrzach, jednak pamiętajmy, że salon w stylu skandynawskim jest ponadczasowy. Dlatego właśnie nie koniecznie należy poddawać się chwilowym modom. Lepiej skupić się na tym, co naprawdę podoba nam się najbardziej.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-kobe-frandsen/

Skandynawski design od zawsze bazuje na kolorach, które dobrze znamy ze świata przyrody. Barwy te są kojące dla oka i wnoszą do wnętrza harmonię, dzięki czemu tworzymy przyjazną atmosferę sprzyjająca dobremu samopoczuciu. Mowa tu więc o zieleni oraz ciepłych odcieniach gliny, które możemy wprowadzać zarówno w postaci subtelnych dodatków, jak i mocnych akcentów. Butelkowa zieleń sofy czy cynobrowa tapicerka na fotelu to przecież elementy, które sprawdzają się już od wielu dziesięcioleci.

Modny salon w stylu skandynawskim

 

Classic blue to kolor roku 2020 według Instytutu Pantone, jednak jak sama nazwa wskazuje, jest to odcień klasyczny, który zawsze kojarzyć się będzie z niewymuszoną elegancją. Właśnie dlatego jest to najbardziej bezpieczny wybór, a w naszym sklepie mamy kilka świetnie dopełniających się propozycji. Przede wszystkim poduszki marki Mette Ditmer,

 

(https://skydecor.pl/produkt/poduszka-b1squcus16-mette-ditmer/), które doskonale współgrają z pledem

 

https://skydecor.pl/produkt/pled-cubic-mette-ditmer/. Aby dopełnić kompozycję, warto sięgnąć jeszcze po bardzie ciekawą dekorację, która dodatkowo rozjaśni pomieszczenie, czyli kulki Happy Lights:

 

https://skydecor.pl/produkt/kulki-dekoracyjne-rollier-happy-lights/

Eksperci zwracają uwagę, że do łask wracają (i to z przytupem) wzory oraz tekstury, które wzbogacają jednobarwne aranżacje. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także na sploty i desenie. W przypadku skandynawskich marek, nie musimy się obawiać, że przesadzimy.

Doskonałym przykładem jest tu przepiękny, ręcznie tkany dywan Veronica

(https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-veronica-fabula-living/)

oraz poduszka Butterfly

https://skydecor.pl/produkt/poduszka-butterfly-mette-ditmer/o ciekawej fakturze w kilku kolorach.

 

Salon w stylu skandynawskim dla lubiących zabłysnąć

 

A co jeśli minimalizm to nie nasza bajka? Co jeśli mamy dosyć stonowanych kolorów, prostych form i oszczędnego designu? Salon w stylu skandynawskim nie musi być zachowawczy, grzeczny i wygładzony. Pamiętajmy, że styl skandynawski ma na celu rozjaśniać wnętrza, a także przywracać nam energię. Niektórzy potrzebują wyciszenia, a inni nieco szaleństwa, aby odnaleźć piękno w swoim domu oraz harmonię we wnętrzu. Skandynawski design nie wyklucza nikogo i realizuje nawet tak diametralnie różne potrzeby.

 

A zatem błysk, lśnienie, refleks, czyli przyciągające uwagę oświetlenie w połyskujących wykończeniach w kolorze złota, chromu i miedzi. Od dużych opraw lamp wiszących, przez zdobiące ściany kinkiety, po rzeźbiarskie lampy stołowe. Marka Frandsen przygotowała komplet rozwiązań dla najbardziej wymagających, a rozbudowane linie i kolekcje zachwycają ilością możliwości. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest klosz z dwukolorowego szkła w modelu Ombre – https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ombre-frandsen/, który łączy w sobie ciepłe i chłodne odcienie.

Klasyczny salon w stylu skandynawskim

Szykowna klasyka stylowych wnętrz to kolejna odsłona naszego bohatera. Salon w stylu skandynawskim może przecież odwoływać się także do czasów wcześniejszych niż połowa XX wieku. Kto pamięta film Ingmara Bergamana pod tytułem “Tam, gdzie rosną poziomki” na pewno rozumie o jaki kimat nam chodzi. Szczególnie mieszkania w kamienicach, z wysokimi sufitami, świetnie oddają nastrój skandynawskich wnętrz z początku XX wieku. Wystarczy spojrzeć na model Venice, w wersji ściennej

i stołowej,

aby przenieść się w czasy, gdy elektryczność stawiała pierwsze kroki.

 

Fin de siècle, czyli przełom XIX i XX wieku to także czasy nieodłącznie związane z estetyką secesyjną, czyli miękkimi liniami oraz zdobnymi wzorami na tkaninach i tapetach. Kolorystyka, desenie, a nawet wszechobecny wtedy aksamit bez wątpienia znowu święci triumfy. Spójrzmy na poduszki Mette Ditmer https://skydecor.pl/produkt/poduszka-b1atecus4-mette-ditmer/I – powiedzcie sami, czy to nie jest piękne?

 

Industrializm w skandynawskim wydaniu

Skoro cofamy się w czasie, nie możemy pominąć innego istotnego trendu, który jest dziś bardzo popularny, ale jego początki także są dość odległe. Chodzi o industrializm, czyli styl loftowy, wynikający z zachwytu nad początkiem epoki przemysłowej. Bardziej surowy, od wcześniej wspomnianej klasyki, obdarty z wszelakich ozdobników i dekoracji, świetnie sprawdzi się jeśli chodzi o salon w stylu skandynawskim.

 

A więc przede wszystkim elektryczność i jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków w dziejach nowożytnych. Mowa oczywiście o żarówce. Źródło światła bez oprawy do dziś fascynuje kolejne pokolenia designerów. Trudno powiedzieć ile jeszcze wariacji na temat żarówki powstanie, ale już teraz wiadomo na pewno, że możliwości jest bardzo dużo.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-cool-frandsen/

Także marka Frandsen korzysta z tej inspiracji, oferując kilka modeli i to w różnych wersjach. Tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od bijącej swą prostotą całej rodziny opraw Cool, przez łączące szkło i beton oprawy Bristol, po przepiękne lampy wiszące Grand Metro oraz Harper. Salon w stylu skandynawskim oświetlony bezkompromisowymi lampami to nie tylko odwołanie do stylu loftowego. To także jeden z najgorętszych trendów tego sezonu.

 

Przytulny salon w stylu skandynawskim 

 

W opozycji do wcześniej wspomnianego stylu industrialnego stoją wnętrza rustykalne. Mieszkanie przywodzące na myśl opuszczoną fabrykę to rozwiązanie dla osób o specyficznym guście. Szczególnie młodzi ludzie, którzy nie zgromadzili jeszcze wokół siebie przedmiotów mających dla nich wartość sentymentalną, będą zadowoleni. A co z kolekcjonerami-amatorami i miłośnikami pamiątek? Dla tych, którzy pragną tworzyć wnętrze pełne ciepła i indywidualizmu polecamy styl rustykalny.

 

Jednak w nordyckim wydaniu ten styl jest daleki od ciemnego, zagraconego folkowymi akcesoriami wnętrza. Skandi to przecież subtelność, ale ściana wypełniona zdjęciami rodziny w drewnianych ramach, wcale nie przeczy subtelności. Podobnie puszysty, gruby  ręcznie tkany dywan (https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gjall/)

 

Przytulny nastrój tworzą oczywiście miękkie tekstylia, ale nie wolno zapominać o oświetleniu. I tutaj najlepiej sprawdzi się miodowe szkło, które emanuje ciepłym, bursztynowym światłem. Mowa oczywiście o lampie Honey marki Frandsen.

Innym doskonałym pomysłem będą lampy, które po części są wykonane z litego drewna, jak chociażby zabawna lampa podłogowa Giraffe.

 

Elegancja i szyk

 

Udowodniliśmy już, ze salon w stylu skandynawskim niejedno ma imię. Wreszcie przyszedł moment, aby przyjrzeć się współczesnej elegancji we wnętrzach. To, co projektanci cenią najbardziej, to bez wątpienia ponadczasowość. Dzisiejsze hity designu, mają stawać się klasykami przyszłości. W tym miejscu musimy zatrzymać się i zgłębić ofertę marki Fabula Living.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-njord-fabula-living/

Dywany tego świetnego producenta pomyślano właśnie jako ponadczasowe klasyki, a to co zachwyca najbardziej to ich bezdyskusujna jakość. To właśnie pietyzm wykonania oraz wykorzystanie wyłącznie szlachetnych materiałów gwarantuje długowieczność. Ktoś kto raz poznał się na prawdziwej jakości, już nigdy nie będzie wątpił w jej wartość. Ta zasada odnosi się nie tylko do mebli, dekoracji do wnętrz, dotyczy bowiem każdego produktu, po który sięgamy.

 

Salon w stylu skandynawskim dla konesera designu

 

Duński design zna i kocha cały świat. Od początku XX wieku wskazywał jak istotne dla kreowania atmosfery jest przemyślane wzornictwo, wykorzystujące naturalne materiały oraz projekt podyktowany potrzebom użytkownika. Świadomi odbiorcy doceniają idee projektanta oraz majstersztyk wykonania. Jednak nie trzeba być specjalistą, wystarczy wrażliwość na piękno, aby także laik zachwycił się ikonicznymi projektami.

 

Verner Panton to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w historii światowego wzornictwa. Łamał konwenanse, poszukiwał rozwiązań, które miały wprowadzać kolor do szarych i smutnych wnętrz. Nauczył nas, że design jest dla każdego, że ma na celu uruchamiać naszą wyobrażnię, że możemy interpretować go tak, jak sami chcemy. Większość jego projektów do dziś jest produkowana, co dowodzi, że dobry design nigdy się nie starzeje. Jednocześnie te produkty zyskały już status ikon, a dzięki temu można o nich mówić jak o dziełach sztuki.

 

Dlatego właśnie miłośnicy designu wybierają do swych wnętrz projekty uznanych projektantów. A ich dodatkową zaletą jest to, że nie tylko zdobią wnętrze i świadczą o znajomości tematu mieszkańca domu. Pełnią równocześnie swoją funkcję, czyli w przypadku lamp Vernera Pantona, rozjaśniają wnętrza niepowtarzalnym światem.

Salon w stylu skanynawskim dla każdego

 

Jasność, przestrzeń, dobry nastrój – to tak naprawdę zasady, które musi obejmować salon w stylu skandynawskim. Cała reszta zależy już wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz pragnień domowników. Jak widać, każdy może znaleźć swój sposób na wnętrze pełne harmonii, gdzie mieszkańcy są w centrum uwagi i zawsze na pierwszym miejcu. Styl skandynawski pozwala na niezliczoną ilość interpretacji, pozostając jednym z najbardziej kreatywnych i otwartych na  to, czego oczekujemy. Dzięki temu każde wnętrze skandi jest inne, a jednocześnie każde opowiada historię swoich mieszkańców i domu. Nie ma dwóch takich samych, i podobnie jak każdy człowiek jest inny, każdy salon w stylu skandynawskim będzie miał swój własny, inywidualny charakter. Za to kochamy skandynawski styl najbardziej.

 

verner panton onion pendant

Verner Panton, mistrz kształtu i koloru

https://www.verpan.com/verner-panton-x-verpan

Verner Panton, który był projektantem i architektem, urodził się 13 lutego 1926 roku. Był wyjątkową osobą o niezwykłym wyczuciu przestrzeni, funkcji światła, kształtu i koloru. Dobrze znany ze swojej inspirującej osobowości designer, był jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie wzornictwa przemysłowego w XX wieku.

Jego innowacyjne i futurystyczne projekty charakteryzuje zastosowanie zakrzywionych linii, plastiku i użycie jasnych kolorów. Większość jego projektów do dziś jest produkowana, a co więcej, wciąż pozostaje na szczycie bestsellerów.

Misja Vernera Pantona

„Głównym celem mojej pracy jest sprowokowanie ludzi do użycia wyobraźni. Większość ludzi spędza życie w ponurym, szaroburym stanie, śmiertelnie bojąc się używania kolorów. Eksperymentując z oświetleniem, kolorami, tkaninami i meblami oraz wykorzystując najnowsze technologie, staram się pokazywać nowe sposoby, aby zachęcić ludzi do wykorzystania wyobraźni i uczynić otoczenie bardziej ekscytującym ”- Verner Panton

Verner Panton urodził się w miejscowości Gamtofte na wyspie Fionia 13 lutego 1926 roku. Jego ojciec był celnikiem i karczmarzem, który pracował najpierw w zajazdach w Haarslev i Mørkenborg. Następnie podjął pracę jako najemca celnika w gospodzie Komigen w majątku Langesø.

To tutaj Verner Panton spędził dzieciństwo jako najstarszy z dwóch braci. Jednak w wieku 10 lat przeżył rozwód rodziców, a jego matka opuściła Funen. Zabrała ze sobą młodszego brata Vernera, aby zamieszkać na wyspie Lolland. Verner Panton początkowo chciał być artystą, ale jego ojciec był temu przeciwny. W rezultacie, a także w formie kompromisu, postanowił zostać architektem. Tak więc przeniósł się do Odense, trzeciego co do wielkości miasta w Danii, gdzie rozpoczął naukę w Technikum Technicznym. Warto zauważyć, że Verner Panton rozpoczął pracę jako tradycyjny rzemieślnik, specjalizując się w murarce, zanim poszedł do szkoły architektonicznej.

Verner Panton i jego droga życiowa

Po ukończeniu studiów technicznych w Odense Verner Panton postanowił przenieść się do duńskiej stolicy Kopenhagi. Tam ukończył studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Na tej uczelni studiowali inni wielcy duńscy projektanci, tacy jak Finn Juhl. Wydział architektury ukończył tu w roku  w 1951 roku.

Jednak Verner Panton rozpoczął pracę już w 1950 roku. I to nie byle gdzie, ponieważ otrzymał posadę asystenta samego Arne Jacobsena. On także był jednym z najbardziej znaczących duńskich architektów i projektantów XX wieku. Współpraca obu designerów w latach 1950-1952 dotyczyła na przykład jednej z ikon wzornictwa przemysłowego XX wieku – krzesła Ant.

Verner Panton jako samodzielny twórca

W 1955 roku otworzył własne studio projektowe, a krzesła na stałe wpisały się w obszar jego prac i badań. Niemal natychmiast posypały się zamówienia, między innymi od firmy Fritz Hansen. Jego projekty trafiły do produkcji masowej. W miarę upływu czasu, w latach 50 jego projekty stawały się coraz bardziej odważne i niekonwencjonalne. Powstały wtedy charakterystyczne krzesła bez nóg lub oparcia.

W 1958 roku stworzył krzesło Cone zaprojektowane dla restauracji Komigen, odniosło ono wielki sukces. Natomiast w 1960 roku Verner Panton zaprojektował jedno ze swoich najważniejszych dzieł, zarówno pod względem stylu, jak i ewolucji technologicznej. Właśnie wtedy świat ujrzał serię krzeseł Stacking produkowanych z tworzywa sztucznego przy użyciu jednej formy. Rewolucja technologiczna polegająca na produkcji wtryskowej powstała właśnie  dla tego rewolucyjnego projektu. Krzesło stało się prawdziwą ikoną i do dziś zdobi i wyposaża awangardowe przestrzenie. Tym samym Verner Panton zyskał międzynarodowy rozgłos.

Inne słynne arcydzieła to prototypy nadmuchiwanych siedzeń, uwodzicielski latające siedzisko, oryginalne krzesło S ze sklejki modelowanej dla Thoneta. Oprócz  tego warto jeszcze wymienić fotel Amoebe, rzeźbiarskie meble o niesamowitych formach Living Tower, dywan Geometri lub słynne lampy, które oferujemy w sklepie Skydecor.pl.

Verner Panton kolory i kształty

Cechą charakterystyczną dzieł Vernera Pantona jest jego upodobanie do geometrycznych kształtów i intensywnych kolorów. To one zdominowały zarówno jego pracę jako projektanta mebli, jak i jego działalność w branży projektowania tkanin.

Ponadto Verner Panton wykonał również projekty wnętrz z doskonale rozpoznawalnymi kompozycjami przestrzennymi. Dzięki zastosowaniu tkanin i paneli tworzył charakterystyczny efekt. Łączył bowiem na tej samej powierzchni zarówno podłogi, ściany i sufity, a nawet meble lub lampy.

Wśród jego najwybitniejszych wnętrz znajduje się statek Visiona, zaprojektowany na targi meblowe w Kolonii w 1968 roku. Zasłynął także projektując w 1969 roku biura wydawnictwa Spiegel. Kolejnym wielkim dziełem Pantona jako projektanta wnętrz była kultowa restauracja Varna de Aarhus, zaprojektowana w 1970 roku.

Pobudzanie wyobraźni przez design

Głównym zadaniem jakie stawiał sobie za cel w pracy, było zachęcenie ludzi do uruchomienia wyobraźni. Zaznaczał, że prawie wszyscy ludzie spędzają całe życie w nużącym, nędznym tradycjonalizmie. Dlatego tak bardzo obawiają używania kolorów. Pokazał zatem ludziom innowacyjne sposoby, aby zachęcić ich do korzystania z fantazji i uczynić otoczenie bardziej ekscytującym. W tym celu przeprowadzał testy mebli, kolorów, oświetlenia i tekstyliów, a także stosował najnowsze technologie.

Verner Panton pracował z wielką pasją i nie mniejszą wiarą w nieograniczone możliwości formy. Stworzył także nowy zestaw teorii na temat tego, jak oświetlenie powinno działać i jak powinno wpływać na otoczenie. To właśnie na ich podstawie Verner Panton wprowadził różne projekty nowoczesnych lamp. Ich formy różnią się znacznie od dzieł innych skandynawskich kolegów po fachu.

Lekkość konstrukcji – oświetlenie i lampy

Miał niezwykle jasne podejście do swojej pracy, funkcji, koloru i kształtu. Odważnie i świadomie wykorzystywał różnorodne materiały. Co więcej  wykorzystanie przez niego kilku materiałów sprawiło, że inni projektanci odrzucali ponadczasowość jego projektów. Wielkie zainteresowanie jego pracą w dzisiejszych czasach dowodzi, że nie mieli racji.

Podstawowa zasada światła oraz idea oświetlenia i projektowania lamp opiera się na jasnym celu. Jest nim stworzenie lampy, w której dno i klosz służyłyby za reflektor, a źródło światła pozostałoby ukryte. Verner Panton zaczął od zaprojektowania lamp dla Louisa Poulsena. Pierwszą lampą, która została wprowadzona do produkcji, była lampa Topan w 1959 roku. Już rok później, w 1960 roku, powstała lampa Moon.

Organiczne formy i sprytne warstwy Moon oraz Onion

Lampa Moon firmy Verner Panton to pierwsze świetlne dzieło stworzone przez projektanta. Jednocześnie to imponujący popis prawdziwego mistrzostwa w projektowaniu Vernera Pantona. Forma tak skomplikowana, a jednocześnie, na pierwszy rzut oka prosta. To oszustwo tworzy estetycznie fascynująca i absolutnie wyjątkową lampę Moon. Lampa składa się z 10 miedzianych listew w kształcie pierścienia. Zawieszono je wokół centralnie umieszczonej żarówki. Tarcze w kształcie wachlarza ukrywają źródło światła. Jednocześnie odbijają i rozpraszają emitowane ze środka światło na zewnątrz. Pierścienie można przesuwać, decydując o szerokości szczelin i zmieniając w ten sposób jasność i atmosferę. W efekcie w całym pomieszczeniu rozchodzi się miękka, przyjemna jasność, a my nie możemy oderwać oczu od pięknego obiektu. Hipnotyczne, księżycowe wrażenie zdecydowanie pobudza wyobraźnię. Dokładnie tak jak życzył sobie tego Verner Panton.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-onion-verner-panton/

Podobny zabieg możemy podziwiać w lamie Onion. Uformowana z listew w wyrafinowanym kształcie, tworzy przedstawienie cebuli, lub jeśli ktoś woli, główki czosnku. Warstwy okrywają bezpośrednie źródło światła, pozwalając mu się wydobywać przez szczeliny. Dzięki temu ponownie mamy do czynienia z miękkim i przytulnym oświetleniem, które jest jednocześnie bardzo sugestywne i rzeźbiarskie.

Błyszczące Verpan Fun i Spiral

W 1964 roku Verner Panton skontaktował się z producentem oświetlenia J. Lüber AG w Szwajcarii w sprawie zaprojektowanej przez niego lampy. Składała się z setek małych dysków, które rzucały refleksy. Pierwszy prototyp tej lampy został wykonany przy użyciu tarcz wyciętych ze srebrnej folii przez jego żonę Marianne. Lüberowi podobał się ten pomysł, ale miał zastrzeżenia do materiałów. Zamiast tego, aby osiągnąć efekt podobny do srebrnej folii, tarcze wykonano z cienkiej blachy. Są one do dziś stosowane w produkcji lampy o nazwie Fun.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-fun-2ta-verner-panton/

Każdy, kto szuka spektakularnego oświetlenia, powinien przyjrzeć się lampie Verpan Fun stworzonej z małych aluminiowych płytek. Przedstawicielem tych modeli jest na przykład lampa ścienna 1WA. Podobny pomysł na sprytne wykorzystanie błyszczących skrawków metalu możemy oglądać w nie mniej imponującej lampie Spiral.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszace-spiral-sp01-verner-panton/

Jak sama nazwa wskazuje, zwisające spirale w srebrnym lub złotym kolorze, odbijają światło pod różnymi kątami, sprawiając wrażenie nieustającego ruchu. Projektant po raz kolejny porusza wyobraźnię, zabawą refleksami , płynnością i intrygującymi efektami.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-spiral-sp03-verner-panton/

Fun z dna morza

Tak jak perłopławy produkują perły. Verpan Fun, który składa się z oryginalnych elementów z masy perłowej, wytwarza fascynujące światło. Ponadto jest także przykładem brawurowego i lekkiego projektu ikony duńskiego wzornictwa.

Patrząc na lampę Fun, nie od razu wiadomo, czy jest to obiekt designerski, czy rozwiązanie oświetleniowe. Bogata kolekcja składa się z lamp wiszących, kinkietów, lamp stołowych i lamp podłogowych. Wszystkie bez wyjątku przyciągają uwagę jeszcze przed włączeniem. Gęstwina lekkich elementów z masy perłowej nadaje Verpan Fun naturalny i ekstrawagancki wygląd. Elementy są połączone za pomocą małych metalowych pierścieni, tworząc w ten sposób łańcuchy z masy perłowej o różnej długości. Lampa emanuje wizualną wspaniałością, z której skandynawski design jest znany na całym świecie. Jednocześnie zabawne refleksy wnoszą dyskretną dynamikę, którą napędza lekki wietrzyk. Gdy powietrze faluje, elementy życia morskiego zaczynają się lekko kołysać i grać cudowną melodię.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-fun-11dm-verner-panton/

Po włączeniu Verpan Fun dodatkowo pokazuje niezrównane kompetencje co do samej funkcji oświetleniowej. Wiązki światła emitowane przez lampę są wielokrotnie odbijane i razem tworzą zapierające dech w piersiach doznania świetlne. Od splendoru pałacowego żyrandola, przez nastrojowe podkreślenie atmosfery w salonie, po przyciemnione, świetlne rzeźby. Miękkie refleksy skorup perłopławów sprawdzają się w każdej sytuacji.

Wielka rodzina lamp Fun

Lampy Verpan Fun sprawdzają się w każdym środowisku, które wymaga wyjątkowego efektu wizualnego oraz oświetlenia. Majestatyczna lampa wisząca Fun 10DM doskonale nadaje się do reprezentacyjnego pomieszczenia, na przykład do salonu. Poza rzucającym na kolana wyglądem, te klasyki dostarczają otaczającej przestrzeni miękkie, przyjemne światło. W ten sposób tworzą przytulną i relaksującą atmosferę.

 

 

Verpan Fun 3DM to lampa wisząca, która składa się z pionowo ułożonych elementów z masy perłowej. Trzy połączone kule przypominają duże kryształy i kreują prawdziwie magiczny efekt oraz światło. Ta wspaniała lampa wisząca, ze względu na soje rozmiary niepodważalną wartość estetyczną, sprawdza się doskonale także w przestrzeniach publicznych. Nadaje stylu wnętrzom reprezentacyjnym takim jak sala recepcyjna, hol, czy galeria.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-fun-3dm-verner-panton/

Mniejsze wersje lamp Verpan Fun także imponują i oczarowują swym pięknem. Kinkiet Fun 1WM nie różni się od reszty przedstawicieli rodziny, podobnie jak inne modele silnie wpływając na widza. Większość światła odbija się na ścianie, dzięki czemu zyskuje ona dekoracyjny efekt. Jednak to nie koniec, ponieważ refleksy ze ściany tworzą przyjemne nastrojowe światło dla reszty pomieszczenia.

Lampa stołowa Verpan Fun 1TM także służy jako nastrojowe światło i optyczne podkreślenie pewnych obszarów w przestrzeni pokoju. Najlepiej sprawdza się na kredensach lub komodach, gdzie tworzy przyjazne oazy światła. Jednak te lampki stołowe doskonale jest także stosować na dużym stoliku kawowym. Ponieważ harmonijne źródła światła tworzą atmosferę zachęcającą do rozmowy i relaksu.

Verner Panton – futurysta: Globe i Ufo

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-globe-verner-panton/

Lampa wisząca VP Globe firmy Verpan jest jednocześnie dziełem sztuki i źródłem światła. Verner Panton stworzył ten projekt w 1969 roku, pierwotnie z przezroczystego akrylu. Wnętrze lampy wypełnia pięć ręcznie polerowanych odbłyśników z aluminium i z lakierowanymi wykończeniami. W istocie oddaje to co w latach 60. XX wieku pojmowano pod hasłem futuryzmu. Przywołuje na myśl skojarzenia z wybuchem gwiazdy, statkiem kosmicznym lub rozszczepieniem atomu.

Podobne skojarzenia nasuwają się, gdy patrzymy na niesamowitą formę lampy wiszącej Ufo.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ufo-verner-panton/

Tu rozmieszczone pionowo pierścienie świetlne, wiszące na niemal niewidocznych linkach także charakteryzuje symetria. Bez wątpienia jej futurystyczny charakter do dziś nie stracił nic ze swojej aktualności i atrakcyjności.

Dojrzały projekt Pantop

Natomiast Pantop to lampa wisząca stworzona przez mistrza pod koniec jego życia.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-pantop-panton/

Uwydatnia ona całe jego doświadczenie i ogromną wiedzę oraz świadomość projektową Vernera Pantona. Pantop produkowana dzisiaj przez firmę Verpan z Danii to odważna lampa sufitowa, która zapewnia ciepłe, bezpośrednie oświetlenie.

 

Najlepiej sprawdza się jako lampa do jadalni lub nad blatem w otwartej kuchni. Charakterystyczny kształt dzwonu Pantop zapewnia odświeżające spojrzenie na ograniczenia górnego oświetlenia.

 Verner Panton – wielki mistrz designu

Duński architekt Verner Panton reprezentuje drugą stronę skandynawskiego designu. Wykorzystywał plastik i kolory, nawiązujące do nowoczesnych technologii z lat 50. W ten sposób obrał kierunek radykalnie alternatywny w zestawieniu z formami organicznymi i materiałami naturalnymi. Wybitna postać w świecie designu, ponieważ swojej błyskotliwej karierze stworzył innowacyjne i odważne koncepcje. Jednocześnie eksperymentował ze swoim własnym  ekscentrycznym językiem. Właśnie w ten sposób stworzył wybitne dzieła, które są prawdziwymi ikonami, zdolnymi do poruszenia wyobraźni tak wielu ludzi.

Zainteresowany wciągającymi przestrzeniami, teorią kolorów, systemami i percepcją sensoryczną, duński projektant Verner Panton tworzył rzeźbiarskie  meble, które otaczały ciało. Tworzył także wnętrza, które wywoływały silne reakcje oraz wzory, które droczyły się z okiem. Panton zajmował się każdym aspektem projektowania, zapraszając do zabawy i intelektualno-estetycznej gry. Do dziś prowokuje, z pełną premedytacją wykorzystując zmiękczone linie i paletą odważnych, intensywnych barw oraz hipnotyzujących deseni. Jemu zawdzięczamy nowatorskie technologie produkcji, wcześniej niestosowane połączenia materiałów, a także kolorowy maksymalizm. Jak nikt inny potrafił łączyć inspiracje z natury z bujną wyobraźnią nieskrępowaną żadnymi ograniczeniami. Dzięki temu przełamywał bariery, chcąc projektować produkty masowe, które będą mogły wpływać na estetykę otoczenia wszystkich ludzi.

Wiele jego projektów powstaje w nowych wydaniach, ale jest też wielu kolekcjonerów jego ogromnej spuścizny. Verner Panton zmarł w Kopenhadze 5 września 1998 roku, w wieku 72 lat. Jego prace jednak wciąż żyją i stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń użytkowników, miłośników designu, a także dla projektantów. Reedycje, odświeżone wersje jego mebli, wzorów tkanin, a także liczne cytaty z jego dzieł cieszą się niesłabnącą popularnością. To jasny znak, że jego dziedzictwo na stałe wpisało się do kanonu wzornictwa przemysłowego, ponieważ nie przestaje zachwycać i fascynować.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dywan do salonu Hugin Fabula Living

Dywany do salonu – jak wybrać najlepszy?

Dywany do salonu to przedmioty designerski, które zdobią wnętrze, ale równocześnie pełnią konkretną funkcję. Na rynku znajdziemy szeroki wybór dywanów o bardzo wysokiej jakości, które wzbogacają domowe przestrzenie i odpowiadają różnym gustom i potrzebom. Dywany do salonu łączą funkcjonalność i elegancję. Są ważnym wyposażeniem dla tych, którzy chcą, aby salon był ciepły i przytulny, ale zawsze wyrafinowany. W rzeczywistości salon jest najbardziej lubianym pokojem w domu. Tutaj razem oglądamy telewizję, czytamy i odpoczywamy. Salon jest także przestrzenią, w której przyjmowani są przyjaciele i krewni, a jego meble decydują o wizualnym odbiorze wnętrza całego domu.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-hugin-fabula-living/

Odpowiedni wybór dywanu do salonu jest niezbędny, aby zapewnić szyk, ciepło oraz wygodę w pomieszczeniu dedykowanym rodzinnym i towarzyskim relacjom. Dywan jest naprawdę niezbędnym elementem projektu, ponieważ wzbogaca każdy styl mebli i poprawia ich odbiór. Jest również bardzo funkcjonalny, ponieważ gwarantuje doskonałą izolację termiczną pomieszczenia.

Dzisiaj opowiemy jak wybrać odpowiedni dywan lub dywany do salonu, jak dobrze je rozmieścić przed lub pod sofą, aby wzbudzić podziw gości, stworzyły intymną atmosferę, a podłogę cieplejszą i piękniejszą.

Jak wybrać rozmiar i lokalizację dywanu do salonu?

Dywan jest ekskluzywny, gdy jest najwyższej jakości, wykonany z cienkiej przędzy i wełny, z niezwykłym bogactwem detali. Dywany do salonu o geometrycznych wzorach, z adamaszkowymi, kwiatowymi wzorami, oraz dywany w stylu vintage z lekko wyblakłymi i wytartymi wzorami opowiadają historię zbudowaną przez ręce wykwalifikowanych rzemieślników, którzy wykonują te ponadczasowe arcydzieła podczas wielu godzin pracy. Tkaniny pokrywające podłogę sprawiają, że każdy salon jest wyjątkowy.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-ulmus-fabula-living/

Ale jak wybrać odpowiednie dywany do salonu? Niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny czy klasyczny, perski czy etniczny styl, każdy dywan designerski musi mieć odpowiedni rozmiar, musi dostosować się do wielkości pomieszczenia, w którym jest umieszczony. Zbyt duży model zmniejszyłby pokój, natomiast zbyt mały model nie sprawdzi się w bardzo dużej części mieszkalnej. Jeśli przestrzeń salonu jest bardzo przestronna, w różnych jej częściach można umieścić więcej dywanów, aby uzyskać oryginalny, ale naprawdę wyrafinowany efekt.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-ea-fabula-living/

Dywan leżący przed lub pod sofą musi być od niej nieco większy, aby wychodzić poza obwód sofy. Żeby obliczyć rozmiar dywanu, należy dodać 20 lub 30 centymetrów do szerokości i długości sofy. W ten sposób tkanina na posadzce tworzy harmonijny ogólny obraz. Nad dywanem można umieścić stolik kawowy lub pufę.

Sofa z dopasowanym dywanem zajmują szczególne miejsce w kontekście mebli do salonu. Ich piękno, szczegóły wykończenia, cień lub światło oraz zestawienia kolorów bardzo się wyróżniają. Ta para elementów z pewnością nadaje charakteru całemu pomieszczeniu, zapewniając duży efekt wizualny. Jeśli dywan zostanie umieszczony pod sofą, powinien być gładki. Z kolei dywany do salonu z bogatą kolorystyką lub wzorami geometrycznymi lepiej sprawdzą się umieszczone przed sofą. Dzięki temu można będzie je łatwiej podziwiać.

Jak wybrać kolor dywanu?

Po wybraniu rozmiaru i lokalizacji dywanu do salonu, czas na bardziej szczegółowe informacje na temat właściwości tkaniny. Pytanie, które należy zadać, brzmi: jak wybrać kolor dywanu? Odpowiedź jest ukryta w liniach i kształtach naszych mebli domowych.

Dywan do salonu Odin Fabula Living

Aby zrozumieć, jak wybrać kolor dywanu w salonie, należy najpierw zadać sobie pytanie, czy chcemy, aby przyciągnął uwagę gości, czy harmonijnie spasował się z otaczającymi meblami. Tkanina pokrywająca kamień, parkiet lub posadzkę naszych domów może stać się centrum pokoju. Może przyciągać i koncentrować uwagę, podczas gdy każdy mebel działa jak element funkcjonalny i wygodny, ale w tle na pierwszy rzut oka.

W odwrotnej sytuacji dywan do salonu przyjmuje funkcję spoiwa dla równowagi całości. W tym drugim przypadku chromatyczne nuty dywanu muszą być takie same lub podobne do tych obecnych w meblach. Podobna tonacja to dobry wybór, aby stworzyć silny związek między dywanem i pozostałym meblami w salonie. Wynika z tego uczucie otaczającej, ciepłej przestrzeni, która promuje spokój i ciszę.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-thor-fabula-living/

Jeśli dywan ma za zadanie ożywić otoczenie, musi znajdować się w centrum uwagi i natychmiast zostać zauważonym. Wówczas należy preferować wzory z nutami chromatycznymi w przeciwieństwie do wzorów dominujących w meblach. Różnica między ciepłymi i zimnymi kolorami to czynnik, o którym należy pamiętać. W rzeczywistości te pierwsze mają zupełnie inną wagę wizualną niż te drugie. Czerwony, pomarańczowy, żółty energetyzują i sprawiają, że ich obecność jest silnie odczuwalna. Przeciwnie, szary, zielony i niebieski są dyskretne i sprzyjają relaksującej atmosferze. Nadają przestrzeni lekkości, a przy dobrym rozmieszczeniu w optymalnych wielkościach pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie.

Dywany do salonu na jasnej lub ciemnej podłodze

Dywany do salonu, a także do kuchni, łazienki i sypialni działają w dwuwymiarowym środowisku: na podłodze. Dobry dywan musi zawsze dokładnie przylegać, nie powodując ryzyka potknięcia się mieszkańców domu i gości. Powstaje więc ważne pytanie: jak dopasować dywany do salonu na jasnej lub ciemnej podłodze?

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-veronica-fabula-living/

Ogólną zasadę stosuje się do najcięższych kolorów: dywan na ciemnej podłodze musi być jasny, aby wyróżniał się i dawał światło otoczeniu. Natomiast dywan w salonie na jasnej podłodze może być ciemny tylko wtedy, gdy pokój jest szczególnie jasny. Jeśli naturalne oświetlenie salonu jest ograniczone, nawet w przypadku parkietu lub marmuru z miękkim odcieniem, dobrze jest wybrać także jaśniejszy dywan.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gimle-fabula/

W obu przypadkach świetnie sprawdzi się efekt boucle czerpiący z barw naturalnie przeplatających się w przyrodzie. Na przykład model Gimle z Fabula Living to ręcznie tkane dywany do salonu oparte na skandynawskiej palecie kolorów naturalnych. Miękka zielona wierzba, spalony złoty korek i jesienny różowy klon harmonijnie pokrywają zakres naturalnych przebarwień liścia. Każdy odcień uzupełnia grube, płaskie runo i oszałamiający efekt dwóch barw na ręcznie tkanym dywanie z wełny nowozelandzkiej. Dzięki siedmiu różnym kombinacjom kolorów Gimle jest niezwykle wszechstronny przy dekorowaniu domu i sprawdzi się na każdej podłodze.

Idealne dywany na poddasze

Poddasze to bardzo szczególna przestrzeń życiowa. W rzeczywistości ściany poddasza są użyteczne tylko częściowo, ponieważ są zajęte przez nachylenie dachu. Tak więc pokoje na poddaszu nie są tej samej wysokości, ale w niektórych miejscach domu sufit będzie niższy i pochylony. Ta osobliwość strychu sprawia, że ​​jego atmosfera jest charakterystyczna, ale może tracić na jasności.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-bellis-fabula-living/

Dywaniki na poddasze mogą pomóc w uzyskaniu większej ilości światła w przestrzeniach. W przypadku bardziej ograniczonych rozmiarów preferuje się gładkie dywany, które odbijają światło i harmonizują z wystrojem z równie subtelnymi niuansami. W szczęśliwym przypadku dużego poddasza na otwartej przestrzeni, gdzie światła jest wystarczająca ilość, można pokusić się o żywe i jasne kolory.

dywany do salonu

Dywany do kuchni

Nawet w pomieszczeniu przeznaczonym do przygotowywania potraw można wykorzystać tkaniny, dzięki którym podłoga będzie cieplejsza i bardziej miękka. Dywany do kuchni są idealne, gdy masz oddzielne miejsce od reszty domu, w którym możesz popracować nad przysmakami oferowanymi całej rodzinie. Często są wąskie i długie, aby dostosować się do kształtu pokoju i wyrównać kuchnię. Ważne jest, aby umieścić dywan przed zlewem, ponieważ chroni on podłogę przed rozpryskami wody lub tłuszczu. Dywaniki kuchenne muszą być łatwe do prania: dywany syntetyczne lub plastikowe lub bambusowe są najbardziej odpowiednie w tym przypadku.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-ribbon-mette-ditmer/

Dywany do łazienki

Dywaniki do łazienki pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Są również praktyczne, przydatne w konkretnych sytuacjach. W rzeczywistości pochłaniają nieuniknione krople wody na podłodze w pobliżu zlewu, wanny i prysznica. Ponadto dywaniki łazienkowe muszą być antypoślizgowe, aby zapobiec poślizgnięciom.

Nowoczesne duże i małe dywany do salonu i sypialni

dywany do salonu

Dywan Mette Ditmer Bailey

Nowoczesne dywany do salonu to przedmioty odpowiednie do uzupełnienia wnętrza w minimalistycznym, industrialnym stylu, inspirowane podstawowymi formami współczesnego designu. Istnieje szeroki wybór pomiędzy różnymi kolorami, ciepłymi i zimnymi, jasnymi lub pastelowymi, pomiędzy różnymi teksturami i mniej lub bardziej wyszukanymi wzorami.

Duże nowoczesne dywany do salonu idealnie komponują się z sofą trzy- lub czteroosobową w kolorze białym lub neutralnym. Jeśli dywan jest otoczony sofą narożną, kolorowe wzory geometryczne lub naturalistyczne wzory są dobrym wyborem i dlatego najbardziej cenione.

Istnieją nowoczesne dywany z długim włosiem i nowoczesne dywany z krótkim włosiem. Różnica wynika z długości włókien tkaniny, które całkowicie pokrywają dywan. W nowoczesnych dywanach z długim włosiem każde włókno jest dłuższe niż półtora centymetra. Z drugiej strony nowoczesne dywany z krótkim włosiem mają krótsze włókna.

dywany do salonu 

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gjall/

Wybierając nowoczesne dywany do salonu lub sypialni, najbardziej odpowiednie dla Twojego domu, trzeba wziąć pod uwagę, że modele o długich włosach są bardziej miękkie, miękkie i cieplejsze, ale jednocześnie wymagają większego wysiłku, aby utrzymać je w czystości i w porządku.

Dla tych, którzy chcą dokonywać odważnych wyborów, nowoczesne okrągłe dywany do salonu mogą być dobrym wyborem. W pokoju pojawia się element nieciągłości, zamknięty i krzywoliniowy kształt kontrastuje z prostymi liniami tradycyjnych mebli. Uwagę przykuwają oczywiście nowoczesne okrągłe dywany, w jasnych neutralnych odcieniach. Można takie zamówić w sklepie Skydecor.

Dywany do salonu klasycznego lub nowoczesnego

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-myrtus-fabula-living/

Kształt i styl dywanu dobierane są w zależności od rodzaju mebli. Istnieją modele o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Niektóre są bardziej klasyczne, inne mają nowoczesne kolory i formy. Ich wspólnym mianownikiem jest uniwersalność. Klasyczny dywan można idealnie zestawić z meblami o współczesnych kształtach, aby stworzyć bardzo wyrafinowany kontrast. Minimalistyczny dywan o nowoczesnym stylu, z czystymi i harmonijnymi liniami, może zamiast tego pasować do wystroju w stylu retro, tworząc pyszne przeciwieństwo różnych gustów.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gorm-fabula-living/

Do salonu wypełnionego nowoczesnymi i lekkimi meblami możemy wstawić cenny dywan o klasycznych i delikatnych liniach. Koniecznie w neutralnych kolorach, w jednolitych barwach lub o geometrycznych wzorach i współczesnej stylistyce. Zamiast tego, jeśli meble są w klasycznym stylu, wybór może paść na dywan o szlachetnym, perskim, orientalnym stylu. Jest wprost idealny w pokojach z tradycyjnymi meblami i dopełnia ekskluzywną podłogę z litego drewna. W ten sposób pokój będzie estetycznie wyrafinowany, ale zawsze ciepły i przytulny.

Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu nowość Fabula Living czyli dywan o wdzięcznej nazwie Gisli. Nienaganne wykończenie, odcienie tonów i oszałamiający wzór rombu sprawiają, że Gisli jest dywanem, który nadaje ekskluzywny charakter większości wnętrz. Ręcznie tkany z najlepszej wełny nowozelandzkiej na bawełnianej osnowie dla dodatkowej jakości. Ten dywan jest klasyczny jednak intrygujący akcent i naturalne kolory sprawiają, że sprawdzi się w różnych stylizacjach.

Wiele dywanów, wszystkie eleganckie

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-rolf-fabula-living/

Między tradycyjnymi i nowoczesnymi dywanami istnieją inne typy, które dostosowują się do wielu różnych stylów. W rzeczywistości mamy szeroki wybór dywanów z krótkim włosiem, które wyróżniają się pięknem i prostotą konserwacji i czyszczenia. Są to zwykle gładkie, o delikatnych kolorach, takich jak beż, szary lub kość słoniowa, i są wstawiane w klasyczne otoczenie, podczas gdy w przypadku nowoczesnych mebli dostępne są dywany z krótkim włosiem w idealnie kwadratowych geometrycznych kształtach i żywych kolorach, takich jak czerwony, czarny lub fioletowy. Dalej są także dywany do salonu, kuchni lub sypialni wykonane z naturalnych włókien, a na końcu dywany w stylu etnicznym.

https://skydecor.pl/?s=loke&post_type=product

Tkaniny w stylu etnicznym przeznaczone do pokrycia podłogi mają jasne kolory, abstrakcyjne kształty, ale są prawdziwymi designerskimi obiektami. To właśnie te dywany są często zestawiane ze współczesnymi meblami, ponieważ doskonale integrują się w stylu z prostymi i czystymi liniami minimalizmu. Ale jednocześnie można je stosować także w klasycznych kontekstach, aby tworzyć oryginalne, zawsze modne kontrasty.

dywany do salonu

/Zdjęcie: dywan do salonu Loke marki Fabula Living/

Dywany do salonu Fabula Living

Fabula Living stała się międzynarodową firmą, ale pozostała głęboko zakorzeniona w tradycyjnych technikach, rzemiośle, bezkompromisowej jakości i duńskich tradycjach projektowych. Ich dziełami –  nowoczesnymi dywanami, starają się opowiadać historie, łącząc design, tradycję i prosty styl z orientalnymi technikami tkania.

Jens Landberg Schroder znany i ceniony projektant, założyciel marki tworzy ponadczasowe wzory dywanów. Lisbet Friis, znana duńska projektantka tekstyliów, od wielu lat współpracuje z Fabula Living. Odgrywa ważną rolę w przekładaniu wizji Fabuli Living na prosty i zarazem efektowny nordycki styl. Wielokrotnie nagradzana projektantka wniosła do współpracy swoją rozległą wiedzę na temat wzorów, kolorów i materiałów, a także podziela dbałość firmy o szczegóły i pasję do tworzenia ponadczasowego projektu.

W swoim własnym studio w idyllicznym lesie na północ od Kopenhagi nieustannie szkicuje, wypróbowuje i testuje materiały i kolory. Te nie kończące się eksperymenty przynoszą efekty prezentowane na międzynarodowych wystawach, a następnie realizują się w postaci jej zleceń projektowych.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-ask-fabula-living/

Kolekcja 2020

Efektowny połysk, dawka klasycznych wzorów i masa pięknej prostoty. Kolekcja 2020 zawiera kilka ekscytujących nowych wzorów, a wszystkie z nich tworzono  z bezkompromisową jakością obecną w każdym detalu. W nowej kolekcji znajdziemy dwa współczesne wzory kilimów i cztery przepiękne dywany do salonu z ręcznym krosnem. Wszystkie sześć wzorów przepełniają ekskluzywne naturalne kolory, takie jak oliwka, srebrnoszary, petrol, złamana biel czy grafit.

Grube, miękkie, o wybornej teksturze i najwyższej jakości wykonania z nowozelandzkiej wełny – Gro, Gisli, Calla i Aster wprowadzają wyrafinowane wzory, takie jak jodełka, nowoczesny glamour i dodają kolejnej sensualnej warstwy do mieszanki faktur celebrowanej w nowoczesnym stylu. Dzięki spokojnym, stonowanym i subtelnym odcieniom i delikatnym wzorom dwa płasko tkane kilimy na lnianej osnowie, Njord i Felicia, oferują nieco bardziej luźny i wszechstronny wygląd. Każdy z tych wzorów świadczy o niezwykłym rzemiośle. Tkacze konsekwentnie nadążają za zapotrzebowaniem na skomplikowane techniki, upewniając się, że każda nowa kolekcja podnosi jakość i styl o krok dalej.

 

Lampa podłogowa Lucca Frandsen

Lampa stołowa i podłogowa | światło we wnętrzu

Lampa stołowa i podłogowa | światło we wnętrzu

Wszechstronna lampa stołowa

Ile znaczeń kryje się pod hasłem “lampa stołowa”? To z pewnością jedno z najbardziej wszechstronnych rozwiązań wprowadzających światło do wnętrz. Pierwsze skojarzenie jest proste – to raczej lampa na biurko, niż na stół, na którym na ogół króluje żyrandol. Oświetlenie miejsca pracy ma głównie za zadanie pomagać nam skupiać uwagę na wybranym punkcie przed oczami. Dlatego ich prosta forma dyktowana jest głównie funkcjonalnością. Wpływa na nią między innymi wysokość lampy, która z kolei wiąże się z wielkością tworzonego przez nią oświetlonego punktu na powierzchni blatu. Ważnym elementem jest także możliwością przestawiania tego punktu w dowolnym kierunku, na przykład za pomocą ruchomych ramion.

 

Kolejną, mniej funkcjonalną, lecz dla wnętrz domowych znacznie bardziej istotną, jest kwestia dekoracyjności. Nie mówimy tu wyłącznie o kształcie, formie, proporcji, lecz o tym co lampa stołowa wnosi do danego pomieszczenia. Światło miękko rozprzestrzeniające się na wysokości naszych oczu, podkreślone jasnymi akcentami półki, narożniki lub komody, otwiera wizualnie przestrzeń. Rozjaśnione miejsca, które bez lampy stołowej tonęłoby w cieniu, zyskuje nowe znaczenie, niczym dodatkowe okno,

 

A proppos okien – kiedy mija się leniwe ulice duńskich miasteczek, w oknach zadbanych domów często widać lampy. To także lampy stołowe, które głównie podczas podobnych do naszych, długich jesiennych wieczorów, pomimo braku słońca, rozświetlają i ocieplają wnętrza. Warto wziąć przykład z narodu, który dzięki swojej filozofii Hygge, uchodzi za jeden z najszczęśliwszych na świecie. Szczególnie jeśli mamy do zaaranżowania niewielką przestrzeń.

 

Ponadczasowe lampy na biurko

 

Klasyka zawsze idzie w parze z elegancją. Kształty lamp dedykowanych na biurko znamy od dziesięcioleci, jednak wciąż nie tracą nic ze swojej aktualności. Potwierdza to tezę, że pewne rozwiązania modernistów, są po prostu najlepsze. Dopracowane do perfekcji od strony funkcjonalnej i estetycznej. Dzisiaj projektanci mogą uaktualniać dokonania swoich poprzedników, przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii. Powstają więc wariacje, wykorzystujące nowoczesne techniki produkcji, materiały czy wresznie nieznane kilkadziesiąt lat temu źródło światła LED. Dokładnie tak, jakby życzyli sobie tego ich autorzy, którzy zawsze myśleli o przyszłości.

 

Lampa stołowa Hitchcock 

Lampa stołowa Hitchcock, na pierwszy rzut oka, wprowadza nastrój retro dzięki swojej surowości. Jednak wystarczy przyjrzeć jej się z bliska, aby zauważyć i docenić także wyrafinowany kształt oraz ponadczasową formę. W ten sposób możemy z powodzeniem wykorzystywać jej funkcjonalne światło na wiele sposobów.

https://www.frandsenretail.dk/products?category=Table+lamps

Lampa stołowa zaskakuje sprytem godnym słynnego reżysera, którego imię dumnie nosi. Z podobną przebiegłością i dociekliwością kieruje światło dokładnie tam, gdzie trzeba. Dzięki możliwości dowolnej zmiany położenia jej klosza, mamy pewność, że promień światła kierowany jest precyzyjnie – i nie przypadkowo.

 

Elegancka lampa stołowa, w klasycznym, czarnym wykończeniu sprawia wrażenie miękkości metalowej czaszy. Jednak poza rzeźbiarską formą i ponadczasowym pięknem, Hitchcock oferuje także najwyższą funkcjonalność. Natomiast prosty kształt uwydatnia najwyższą jakoś wykonania lampy marki Frandsen.  Dopracowano tu każdy możliwy detal, łącznie z włącznikiem, który umieszczono na czarnym sznurze. Doskonała synteza funkcji i formy sprawdzi się przede wszystkim jako piękna lampa na biurko.

Prawdziwy detektyw nie zawsze rozwiązuje kryminalną sprawę przy biurku – Alfred Hitchcock wiedział o tym najlepiej. Lampa podłogowa Hitchcock realizuje podobne do swojej mniejszej siostry zadanie. Kieruje światło dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Wystarczy ustawić ją koło swojego ulubionego fotela, a z pewnością pozwoli docenić swoją trafność oraz przenikliwość.

 

Niekiedy suspens ma miejsce przy stole, w gronie osób związanych z jakąś zagadką, lub po prostu wspólnym posiłkiem. Wtedy trójramienna lampa wisząca nad nimi z pewnością ułatwi wyjaśnić wątpliwości i wskazać najpyszniejsze dania.

 

Lampa stołowa Chill

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-chill-frandsen/

Chill to seria lamp firmy Frandsen, która bez wątpienia rzuca nowe światło na codzienne czynności w całym domu. Bardzo oszczędna, niemal purystyczna forma, potwierdza jej wysoką funkcjonalność.  Została stworzona by oświetlać, a nie przyćmiewać nasze chwile w domu, kiedy naprawdę wypoczywamy.

 

Minimalistyczna lampa stołowa Chill doskonale nadaje się do oświetlenia dekoracyjnego detalu na stole komodzie lub konsoli. W przeciwieństwie do wielu innych lamp dekoracyjnych, Chill rzuca ładne, jasne światło na stół lub biurko. Dzięki temu jest nie tylko subtelną ozdobą, ale także świetnym asystentem w pracy.

 

Natomiast w ciemnym kącie, na wygodnym końcu sofy stojąca lampa Chill tworzy piękny jasny punkt. Strzelisty, elegancki i stylowy. Obrotowe ramię idealnie kieruje światło podczas czytania książek lub innych ulubionych, domowych czynności. Na szczególną uwagę zasługuje lampa podłogowa Chill w lśniącym, chromowym wykończeniu. W tej wersji doskonała proporcja jej smukłej sylwetki wyraźnie odcina się na tle ściany i zachwyca subtelnymi refleksami.

 

W tej rodzinie lamp znajdziemy jeszcze kinkiet idealnie nadający się nad stolik nocny. Zapewnia kierunkowe oświetlenie w sypialni, gwarantując tym samym przyjemność z wieczornej lektury. Ta lampa ścienna doskonale sprawdzi się także w klasycznym układzie dwóch małych lampek po obu stronach sofy. Nie narzucająca się i elegancka forma klosza wręcz zaprasza do ustawiania światła dokładnie tam, gdzie to potrzebne.

 

Lampa stołowa Champ

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-champ-frandsen/

Piękna i klasyczna metalowa lampa stołowa o zaokrąglonych, miłych dla oka kształtach. Urzeka swą prostotą  i zachwyca łatwością, z jaką odnajduje się w każdym w domu. Ustawiona na komodzie, parapecie lub na biurku doda subtelnej elegancji i uroku. Funkcja włączania i wyłączania została rozwiązana dzięki niewielkiemu, rozkosznemu rozwiązaniu typu “pull-switch” czyli “pociągnij łańcuszek aby włączyć”.

 

To Philip Bro stoi za projektem pięknej lampy marki Frandsen. Dzięki eliptycznemu kształtowi i smukłej sylwetce ucieleśnia klasyczny trend we współczesnych wnętrzach. Nazwa lampy odnosi się do mistrza, jednak gdy spoglądamy na nią z profilu, wygląda również jak idealnie ukształtowany kapelusz pieczarki. W ten sposób Champ zyskuje uroczą drugą twarz.

 

Jak to często bywa w przypadku projektów Philipa Bro, inspiracją od Champ jest interpretacja duńskiej tradycji projektowej. W przypadku Champa istnieją wyraźne odniesienia do dawanych mistrzów duńskiego designu. Po pierwsze zastosowania ekranowania i odblaskowych metalowych powłok nawiązuje do Poula Henningsena. Po drugie ta lampa stołowa czerpie z zamiłowania Vernera Pantona do okrągłych, organicznych kształtów. Champ powstał z gry z pośrednim światłem poprzez zakrzywione metalowe kształty. Duńscy projektanci bawią się tym charakterystycznym efektem  już od wielu lat i są w tym mistrzami.

 

Lampa stołowa w wersji modern

 

Nowoczesny styl od lat dominuje w projektowaniu mieszkań. Proste linie, surowe materiały doskonałej jakości, stonowana kolorystyka. Te elementy mają wprowadzać przestrzeń, oddech do wnętrz, sprawiając, że każdy będzie z przyjemnością do nich wracał i w nich wypoczywał. Z dala od zgiełku i miasta czy natłoku pracy. Harmonijne, minimalistyczne aranżacje wymagają szczególnego podejścia do oświetlenia. Lampa zwisająca z sufitu sama nie jest w stanie ocieplić nastroju ani przełamać wrażenia chłodu. Uda jej się to wyłącznie z pomocą dobrze dobranej lampy stołowej lub podłogowej. To właśnie one wskazują punkty,  które naprawdę warto podkreślić w przestrzeni.

 

Lampa stołowa Cool

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-cool-frandsen/

To propozycja dedykowana wszystki miłośnikom loftowego stylu industrialnego. Skrajnie minimalistyczny design, który obejmuje smukłą i zajmującą niewiele miejsca podstawę, oraz żarówkę. To właśnie ten techniczny element jest odpowiedzialny za  cały urok jaki roztacza lampa stołowa Cool. Musimy więc pamiętać, by dobrać odpowiednią i dekoracyjną żarówkę. Surowy charakter intryguje, dlatego warto ustawić Cool w przyciągającym wzrok miejscu. Może to być parapet okna lub komoda w korytarzu.

 

Lampa stołowa Cool może być użyta we wnętrzu razem ze swoimi odpowiednikami. Charakterystyczna forma znalazła zastosowanie także jako lampa podłogowa i ścienna. Na tej podstawie powstał jeszcze spektakularny żyrandol. Połączenie elelementów kolekcji Cool marki Frendsen we wnętrzu, to pewny sposób na osiągnięcie fantastycznego efektu. Szczególnie wtedy, gdy ogniki w żarówce odbijają się w podstawę w kolorze antycznego mosiądzu.

 

Lampa stołowa Bristol

Modernistyczna lampa stołowa Bristol jest nowoczesna i surowa, a źródło światła dopełnia całości. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego źródła. Szklany, kulisty klosz spoczywa na szczycie betonowego walca, jednak ta lampa stołowa nie zajmuje dużo miejsca. Natomiast efekt, jaki daje jej światło to uderzający popis.

 

Ustawiona na parapecie lub półce, podpierająca ulubione książki, zaskoczy Cię swoim charakterem. Mocny, wyrazisty, a jednocześnie kompaktowy akcent świetlny sprawdzi się nawet w niewielkim wnętrzu. Oparta na geometrii forma wyraża praktyczne podejście modernistyczne, dopełniając świetnie każdą nowoczesną aranżację.

Lampa podłogowa Dexter

Zaskakujące wzornictwo lampy podłogowej Dexter wprowadza do wnętrza element żartu i zabawy. Na pierwszy rzut oka nie wiemy czy mamy do z trzema opartymi o siebie różnymi lampami, które ktoś zostawił w nieporządku. Co prawda proste podstawy przecinają się w jednym miejscu, tworząc trójnóg, ale abażury znajdują się na różnych wysokościach. Na dodatek każdy z nich jest wykonany z tkaniny w innym kolorze – mamy więc czarny, szary oraz ceglasty. Pomimo tej nonszalanckiej aparycji lampa podłogowa Dexter jest świetnie zrównoważona. Zadbano, aby nie zabrakło jej lekkości, dzięki zastosowaniu delikatnych, stalowych elementów. Grę kolorów i wysokości poszczególnych kloszy łagodzi identyczna wielkość wszystkich trzech elementów oraz przyjemna tkanina na każdym z nich.

 

Lampa inspirowane światem przyrody

 

Organiczne kształty, oczywiste nawiązania do form powszechnie występujących w naturze, wprowadzają jej pierwiastek do wnętrza. Łagodzą otoczenie oraz tworzą nastrój spokoju, a dzieje się tak głównie dzięki falistym liniom i miękkim konturom. Wykorzystują też naturalne, szlachetne materiały, takie jak szkło, drewno czy papier, co dodatkowo podkreśla ich pochodzenie. Ten typ lamp będzie odpowiadał osobom, które najbardziej w swoim domu cenią sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji klimat.

 

Lampa stołowa Honey

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-honey-frandsen/

Francuski projektant – Guillaume Delvigne, eksperymentował z materiałami i kształtami, doprowadzając do powstania serii lamp Honey. Jej korzenie sięgają jednak dalej niż Europa, ponieważ znalazły się tu też element inspirowane sztuką japońską.

 

Seria znana jako Honey obejmuje zarówno żyrandol, jak i lampę stołową w dwóch kolorach. Sam twórca wyjaśnia:

 

„Ideą Honey jest granie z właściwościami tekstur szkła i uzyskanie pięknej kombinacji szkła i toczonego drewna. Prosty, symetryczny kształt szklanego klosza jest wzbogacony o rowki, które nadają lampie jego moc wizualną. Rowki są również nawiązaniem do klasycznych japońskich lamp z papieru. “

 

Lampa stołowa ma piękną, rzeźbiarską sylwetkę, która jest nowoczesna, ale także doskonale komponuje się z wieloma klasycznymi meblami.

 

Żyrandol Honey robi prawdziwy efekt, gdy wykorzystamy go w grupie złożonej z kilku egzemplarzy. Mała gromada z przypadkowo rozmieszczonych na różnych wysokościach szklanych uli tworzy rzeźbiarską formę oświetlenia. Z powodzeniem możemy także oświetlić w ten sposób najciemniejszy zakątek pokoju lub wejście do domu.

 

Lampa stołowa Silk

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-silk-frandsen/

Lampa stołowa Silk jest inspirowana delikatnym białym kokonem jedwabnika zwisającym z źdźbła trawy i kołyszącym się na wietrze. Z piękną ćmą czekającą wewnątrz, aby wyjść na świat I rozłożyć skrzydła do lotu.

 

Kolekcja Silk obejmuje lampy wiszące w trzech różnych rozmiarach. Czar tych żyrandoli tkwi w kontraście pomiędzy zaokraglonym kształtem szklanego klosza w kolorze matowej bieli, a mosiężnym zawieszeniem. Jest ono tak delikatne, że miękkie, organiczne sople wydają się być zawieszone w powietrzu.

 

W przypadku lampy stołowej mamy do czynienia z subtelną podstawą na trójnogu, która budzi skojarzenia z ususzonym źdźbłem pszenicy. Jedwabista miękkość lampy stołowej Silk jest wyczuwalna zarówno pod palcami jak i wizualnie, dlatego wprowadzi harmonijny nastrój do każdego pomieszczenia. Subtelne wnętrza w stylu skandynawskim rozświetli, kochanym przez takie aranżacje, rozproszonym światłem. Jednak dopełni także, i stonuje, przestrzeni, w których dominuje kolorowy eklektyzm.

 

 Lampa podłogowa Giraffe

https://skydecor.pl/wp-content/uploads/2016/12/Giraffe-Floor-Tirsbæk-Gods.jpg

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-giraffe-frandsen/

Patrząc na lampę podłogową Giraffe, trudno powstrzymać uśmiech pojawiający się na twarzy. Prosta geometria lampy przypomina żyrafę wyciągającą zabawnie swoją długą szyję. Trudno nie odnaleźć klasy w tej sylwetce najwyższego zwierzęcia na świecie.

 

Lekkie, szerokie drewniane nogi spotykają się z długą szyją, która sięga aż do samej podłogi. Na jej szczycie znajduje się regulowany klosz, który przypomina zwieszoną głowę żyrafy.

 

Animalistyczne nawiązanie w minimalistycznej stylistyce ze stali i drewna wprowadzają do wnętrza  powiew świeżości rodem z Afryki. To idealna lampa podłogowa do czytania, a także piękny obiekt harmonijnie dopełniający aranżację salonu.

 

Lampa podłogowa Lucca

https://skydecor.pl/wp-content/uploads/2016/01/Lucca-floor-lamp-black-matt-Lifestyle-Obdrupgård-63376.jpg

 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-lucca-frandsen/

Elegancka Lucca to lampa podłogowa, która bez problemu oświetli choćby stolik kawowy w przytulnym kącie salonu. Z powodzeniem wyręczy żyrandol, jednocześnie szczędząc nam niedogodności związanych ze zmianą miejsca zawieszenia lampy w wykończonym wnętrzu.

 

Kojarząca się z kwiatem, który ciąży nieco długiej, lecz sprężystej łodydze, lampa podłogowa Lucca ma aż dwa metry długości. Minimalistyczny, półkolisty klosz oddziela od podstawy odległość niemal półtora metra. O stabilność tej wizualnie delikatnej lampy, dba solidna i ciężka podstawa. To daje ogromne pole możliwości jej wykorzystania i zapewnia znaczną elastyczność. Zawsze, gdy postanowimy nieco poprzestawiać meble, dla smukłej lampy podłogowej znajdzie się właściwe miejsce. Co więcej, matowy czarny klosz posiada również uchylne złącze do ustawiania światła w kilku kierunkach.

 

Subtelne, rzeźbiarskie oświetlenie w każdym wnętrzu

Duńskie domy i mieszkania nie są obszerne, ale nigdy nie brakuje w nich przestrzeni. Funkcjonalizm nie musi kłócić się z estetyką – tu na wszystko znajdzie się miejsce. Jednak najważniejszą rolę bezsprzecznie odgrywa tu światło. Punktowe, precyzyjnie skalibrowane oświetlenie danego miejsca, kreuje scenę, dla naszej domowej wygody.

Dzięki niemu możemy z przyjemnością czytać wieczorem książkę, pomimo, że cały dzień spędziliśmy przed komputerem. Imituje światło słoneczne, ustawiona wprost na parapecie, przedłużając nam tym samym dzień. Przyciąga wzrok i zwraca uwagę na to co chcemy podkreślić – piękną konsolę w wejściu czy kształt wazonu koło którego stoi lampa stołowa. Wreszcie niejednokrotnie sama przejmuje dekoracyjną funkcję, przedstawiając się w formie wykwintnej, świetlnej rzeźby. Bogactwo możliwości zachęca do sięgania po lampy stołowe i podłogowe, ponieważ są kompaktowe, i dają wiele radości nie tylko, gdy po raz pierwszy pojawią się w naszym domu. Ale także po każdej zmianie aranżacji, gdy w nowym świetle odkrywają przed nami swoje kolejne oblicze.

 

Dywan do salonu Gjal Fabula Living

Modne kolory we wnętrzach- barwy sezonu 2019/2020

Modne kolory we wnętrzach

Jak co roku, już latem Instytut Pantone potwierdził, jakie barwy będą dominowały w zimowym sezonie 2019/2020. Moda i design idą w parze, dlatego też głębokie odcienie miedzi, niebieskości oraz burgunda znajdujemy także w ofercie producentów wyposażenia wnętrz. Bez wątpienia każdy z nich doskonale czuje się w połączeniu ze stonowanymi szarościami i beżami, które oglądamy za oknem. Modne kolory tego sezonu emanują szlachetnością, wnoszą klasę i ożywiają wnętrze. Dlatego właśnie duńscy projektanci zawsze chętnie po nie sięgają, nie kierując się jedynie chwilowymi trendami.

„Kolory na jesień/zimę 2019-2020 są proste, ale jednocześnie wyrafinowane, a także uderzająco różne i niepowtarzalne. To paleta wszechstronnych odcieni, które budują pewność siebie, umożliwiając użytkownikowi wybór kolorów, które najlepiej odzwierciedlają jego nastrój i osobowość“ – podkreśliła Leatrice Eiseman, dyrektor Instytutu Pantone.

 

Modne kolory – głębokie odcienie niebieskiego

„Galaxy Blue i Bluestone to bardziej stonowane odcienie błękitu, podobne do brązów, bardziej uziemione. Odcienie niebieskiego, które są bardziej subtelne“ – wyjaśnia dyrektor Insytutu Pantone.

Elegancja i niesztampowość – tak możemy określić granaty, ciemne błękity, które nie błyszczą, ale emanują głębią, niczym wieczorne, bezchmurne niebo. W ostatnich latach obserwujemy swoisty renesans ciemnoniebieskich odcieni, które chętnie wykorzystują zarówno projektanci mody jak i producenci… samochodów. Wiele przedstawianych w magazynach wnętrzarskich sof, foteli, a nawet ścian w kolorach atramentowym, szafirowym czy lapis lazuli wygląda zachwycająco. Nie tylko na zdjęciach. Kolory te stanowią silną dominantę, i w związku z tym najlepszy efekt w przypadku dużych powierzchni uzyskamy w dużej przestrzeni. Jednak zawsze możemy sięgnąć po wyszukane detale w barwie ultramaryny lub kobaltu, aby przełamać smutną szarość lub bezosobowe beże. Efekt zawsze zostanie zauważony, a także z pewnością doceniony. Tym bardziej, że tak nasycone odcienie wyglądają zupełnie inaczej w naturalnym i sztucznym oświetleniu.

 

Mocny akcent w kolorze stonowanego granatu

Jeśli chcemy wprowadzić modne kolory do wnętrza i w zdecydowany sposób podkreślić jego charakter bez wątpienia należy postawić na dywan. Salon lub sypialnia na pewno nabierze szlachetności, gdy na podłodze pojawi się intrygujący fragment głębin Oceanu Atlantyckiego. Jednak pamiętajmy o sile ekspresji takiego dodatku, dlatego zestawiajmy go z odpowiednią, jasną drewnianą podłogą, lub kamieniem w ciepłych, łagodnych odcieniach. Tak wyrafinowany odcień zasługuje na równie szlachetne materiały, dlatego najlepszą opcją są dywany z wełny i lnu, utkane tradycyjnymi metodami, z zastosowaniem odpowiednich splotów. Wszystko to znajdziemy w ofercie międzynarodowej marki Fabula Living, znanej i cenionej za swoją bezkompromisowość.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-lotus-fabula-living/

Model Lotus, oraz subtelniejszy Primula, oferowane są w dwóch standardowych rozmiarach, jednak możemy także zamówić je na specjalny wymiar podyktowany wymaganiami naszego wnętrza.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-primula/

Modne kolory niebieskie w dodatkach

Jeśli nasz salon jest zbyt mały na tak silny akcent, ale chcielibyśmy wprowadzić ekskluzywny, ciemnoniebieski kolor do salonu, możemy z powodzeniem postawić na dodatki. Jasne kremowe ściany, sofa w kolorze kawy z mlekiem, drewniany stolik i regał w odcieniu naturalnego dębu, będą cudownie współpracować z granatowymi oprawami lamp. Decydując się na przykład na wiszącą lampę Ball lub Topp marki Frandsen, nie zapomnijmy, aby na kanapie znalazło się też kilka miękkich poduszek w tym samym odcieniu.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-topp-frandsen/

Najciekawsze propozycje wielu połączeń i kombinacji w kolorze blue znajdziemy w nawiązujących do etnicznej geometrii kolekcji Etiko.

https://skydecor.pl/produkt/poduszka-etiko-mette-ditmer/

Jeśli natomiast stawiamy na wyrafinowany styl, szczególnie pięknie w głębokich, zdecydowanych barwach wygląda welwetowa tkanina poduszek Velvet. Poza wspaniałym wrażeniem pod palcami, ukazuje ona różne odcienie w zależności od kąta padania światła. Te propozycję znajdziemy w portfolio marki Mette Ditter. Równie zachwycający jest gruby mięsisty splot pledu Cubic. Niebieski jest barwą, która wpływa na człowieka kojąco, zdecydowanie więc warto wprowadzić go do domu, a wyraziste modne kolory i odcienie nieba i morza z pewnością odwdzięczą nam się tworząc wyjątkową atmosferę.

Deep blue sea

Jednak salon nie jest jedynym miejscem, gdzie możemy stosować kolor ciemnoniebieski. Ze względu na swoje właściwości i konotacje z morzem doskonale sprawdzi się także w łazience. I znowu mówimy o dodatkach, które doskonale uzupełniają jasne wnętrza wnosząc marynistyczny szyk. Grube ręczniki w różnych wielkościach czy maty podłogowe sprawiają, że kąpiel to przyjemność i prawdziwy relaks. W przypadku marki Mette Ditter możemy wybierać spośród szerokiej gamy różnych wzorów i faktur. Uzupełnieniem oferty tekstyliów w tej kategorii są z pewnością przepiękne bawełniane szlafroki w formie kimona Emiko.

 

 

https://skydecor.pl/produkt/szlafrok-kimono-emiko-mette-ditmer/

Natomiast prawdziwym hitem jest zestaw akcesoriów Lotus z ceramiki pokrytej gumową powłoką, która potęguje matowo-satynowy efekt. W wersji niebieskiej uzupełniają go mosiężne elementy. W jego skład którego wchodzi dozownik do mydła, szczotka do toalety i kubek na szczoteczki do zębów. Ten wyrafinowany detal nada elegancji każdej łazience.

Modne kolory metali szlachetnych

Miedź i mosiądz przez lata pozostawały w cieniu połyskujących, zimnych chromów i polerowanego aluminium. Jednak już od kilku sezonów obserwujemy triumfalny powrót tych materiałów w soczystych i ciepłych odcieniach. Modne kolory metali szlachetnych z powodzeniem sprawdzają się w połączeniu z każdym innym szlachetnym materiałem, od drewna po marmur. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne mieszkanie bez wyszukanych detali właśnie w takim wykończeniu. Doskonale uzupełniają także doceniane obecnie głębokie burgundy czy granaty, co widać na przykładzie lampy Mr Frandsen. Jednak równie świetnie czują się w zestawieniu z klasyczną czernią czy antracytową szarością, czy chłodnym odcieniem gorzkiej czekolady.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-mr-frandsen/

Miedź i mosiądz w wydaniu Vernera Pantona

Jak wspomnieliśmy wcześniej, duńscy designerzy już od dawna dostrzegają potencjał barw, które Instytut Pantona dzisiaj stawia na piedestale. Wizjoner i twórca ponadczasowych projektów, Verner Panton, miał unikalne podejście do koloru i formy oraz funkcji światła. Pragnął, by stworzone przez niego przedmioty były nie tylko użytkowe, ale także intrygujące i inspirujące. Lampa Moon powstała w 1960 roku i była jednym z jego pierwszych projektów. Początkowo trafiła do produkcji wyłącznie w wersji białej, jednak ciepłe, metaliczne odcienie doskonale korespondują z formą stworzoną z dziesięciu pierścieni umieszczonych rytmicznie wokół źródła świata. Taka ozdoba nad stołem bez wątpienia momentalnie przyciąga wzrok.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-moon-verner-panton/

 

Natomiast Pantop powstał 20 lat później, lecz także tutaj kształt dzwonu wręcz domaga się wykończenia w satynowym mosiądzu. Subtelniejsza forma realizuje się zarówno w postaci lampy wiszącej jak i stołowej. Nie będzie się wyróżniać tak mocno jak Moon, ale nada wnętrzu tej samej klasycznej elegancji.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-pantop-panton/

Ciepłe, metaliczne odcienie w kolekcji lamp Frandsen

Modne kolory szlachetnych metali znajdziemy także w bogatym portfolio świetnej duńskiej marki oświetleniowej Frandsen. Model, który liczy sobie już 50 lat, a który od tego czasu rozrósł się w postaci różnorodnych wersji – Ball,

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-metaliczna-frandsen/

nie stanowi tu wyjątku. Różowa poświata miedzi to absolutny hit ostatnich lat we wnętrzach, nasuwa skojarzenia z planetą Mars. Z kolei mosiężne wykończenia, czy to w wersji z wysokim połyskiem, szczotkowanej lub antycznej tworzą efekt ekskluzywności i wyszukanej elegancji. Nawet tak minimalistyczny model jak Cool, w mosiężnym wykończeniu przywołuje na myśl XIX-wieczną kamienicę i czasy, kiedy powstała pierwsza żarówka.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-cool-frandsen/

 

Jeśli mamy do czynienia z ciemnymi ścianami lub zacienionym kątem, zdecydowanie warto wstawić w to miejsce lampę stojącą w metalicznym wykończeniu. Będzie połyskiwać i rozświetlać tą przestrzeń nie tylko dzięki żarówkom.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-klassik-frandsen/

Klassik podłogowa miedzianym połysku lub podłogowa wersja Ball ożywi takie miejsce nawet w dzień, przy słabym naturalnym oświetleniu. Podobnie rzecz się ma z lampami stołowymi – wystarczy sobie wyobrazić ciemny blat biurka lub szafkę w kolorze gdańskich mebli. W takiej aranżacji wręcz nie może zabraknąć ciepłego, lecz jednocześnie wyrafinowanego akcentu. Klasyczna forma Job jest wręcz stworzona do takich zadań.

 

Modne kolory metali na podłodze

Mosiądz i miedź jednoznacznie kojarzą się z materiałem jakim jest metal, jednak możemy wykorzystać te modne kolory także na ścianie czy podłodze. Wystarczy zadbać o odpowiednią fakturę, zdolną odpowiednio odbijać światło. W przypadku ścian możemy wybierać spośród wielorakich farb i tapet, które zapewnią metaliczny efekt. Jeśli natomiast mowa o podłodze, warto skupić się na dywanach z wiskozy na bawełnianej osnowie. Włókna wiskozy są wynikiem obróbki chemicznej celulozy głownie z drzew iglastych. Dlatego, pomimo, że nazywamy je włóknami sztucznymi, są niebywale przyjemne w dotyku i zachwycają swą szlachetnością. Połyskujący i jedwabiście gładki dywan nie pozwoli przejść obok obojętnie i wniesie do wnętrza wyrafinowane ciepło.

Metaliczny efekt w tkaninach

Tym samym co wiskoza dla dywanów, dla tkanin używanych do tapicerowania mebli czy poduszek jest już wcześniej wspomniany welwet, czyli welur. Tu także wyszukana gra światła i cudowna miękkość pod palcami podkreślają doskonałość materiału. Wśród odcieni poduszek Ditte Metter Velvet znajdziemy dwie rudości, które odpowiadają barwom miedzi i mosiądzu.

Poduszka Velvet Mette Ditmer

 

 

Jednak te ciepłe barwy możemy spotkać też w innych modelach poduszek, a niektóre z nich stanowią gotowe komplety. Duńska projektantka zadbała o to, żeby jej propozycje harmonijnie ze sobą korespondowały.

https://skydecor.pl/produkt/poduszka-block-mette-ditmer/

Na szczególną uwagę zasługuje komplet Block, gdzie zestawiła odcień mosiądzu ze wzorem przywodzącym na myśl metal szlachetny pod mikroskopem. Drugą, równie udaną propozycją jest różowawa miedź uzupełniona wzorzystą, pałacową tkaniną. Ostatnim kompletem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę jest połączenie gładkiej niebieskiej poduszki z drugą, której wyrafinowany,  wzór art-deco kojarzy się z różowymi, miedzianymi rurkami.

Modne kolory – chill pepper i Birkin red

Dywan do salonu Rosemary Fabula Living

 

O ile ostra, paprykowa czerwień jest kolorem bezwzględnie kobiecym jeśli mowa o stroju i makijażu, we wnętrzach jest niezwykle trudna. Dlatego projektanci decydują się na jej zastosowanie tylko w detalach, na przykład w postaci zewnętrznych pasków na dywanie Rosemary lub Daphne od Fabula Living. Ikoniczna lampa Ball od Frandsen także jest dostępna w żywym, krwistym odcieniu, jednak wyłącznie w swojej oryginalnej wersji z 1968 roku. Natomiast barwa czerwonego wytrawnego wina to już zupełnie inna historia. Bordo, burgund czy Merlot z rejonu Bordeaux to odcienie, które jednoznacznie kojarzą się z wyrafinowaniem i dobrym gustem. Tworzą przepiękne połączenia ze wszystkim kolorami ziemi, od ciepłych, piaskowych czy beżowych kolorów, po chłodne szarości. Świetnie czyją się także w towarzystwie pozostałych bohaterów tego artykułu. Stonowane granaty i ciepłe metaliczne odcienie w połączeniu ze szkarłatem to kwintesencja eklektycznego stylu paryskiej bohemy fin de siec le. Modne kolory i tonacje w eleganckiej, głębokiej ciemnej czerwieni są jednocześnie ciepłe i wykwintne.

Kolor starego wina

Bordowy jest kolorem zdecydowanie ciemnym. Pochłania więc dużą ilość światła przez co na dużych powierzchniach będzie wyglądał dobrze tylko w wysokim, bardzo przestronnym pomieszczeniu. Dlatego jest to zdecydowanie kolor, który możemy wybrać na obicie sofy, jeśli chcemy, aby to ona stanowiła centralny punkt w aranżacji całego pomieszczenia. Co ciekawe właśnie taką barwę na ściany wybierają najchętniej antykwariusze, ponieważ stanowi ona idealne tło do eksponowania antyków. Ze względu na dużą ilość pigmentu koniecznego do produkcji farby w kolorze burgunda, jest to dość poważna inwestycja. Musi więc być opłacalna. Jednak w przypadku naszych mieszkań znacznie lepiej sprawdzą się ciemnoczerwone dodatki, które także nadadzą im elegancji i wyrafinowania.

Modne kolory – ciemna rdza w lampie Benjamin

Lampa wisząca Benjamin Frandsen

 

Gdzie zatem warto postawić na bordo? Ten kolor potrzebuje jasnego tła i przestrzeni, dlatego jednym z najbardziej pożądanych zastosowań są z pewnością lampy. Wyrazisty akcent kolorystyczny przełamie szarości i doda ponuremu wnętrzu energii. Z pewnością propozycją, która wprost idealnie nadaje się do takiego zadania jest Benjamin od Frandsen. Duńscy projektanci dedykując ten specjalny kolor Benjaminowi, wiedzieli, że stożek w matowym, rdzawym wykończeniu to swoista kropka nad i. Zarówno jeśli mowa o oświetleniu jadalnianego stołu czy kuchennej wyspy, jak i przestrzeni do pracy. Benjamin w wersji lampy stołowej na biurko nie tylko zapewni nam idealne warunki o czytania czy pisania. Ożywi także przestrzeń, w której chodzi przede wszystkim o kreatywność i skupienie.

Modne kolory głębokiej czerwieni w łazience

Nie trudno wyobrazić sobie szkarłatne dodatki w salonie czy sypialni w postaci lamp, poduszek czy pledów. Ale rozwiązania mniej oczywiste są zdecydowanie bardziej zaskakujące i spektakularne. Dlatego nie możemy nie zatrzymać się ponownie w przestrzeni łazienkowej. Jak wiadomo czerwień to kolor energii i życia. Przyciemniona i przygaszona wersja doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym zaczynamy dzień i go kończymy. W łazience na ogół panuje chłodna ceramika w postaci armatury czy kafli, lub kamień, który także jest materiałem zimnym. Aby stworzyć tu atmosferę ciepła i żywotności z pewnością warto postawić na burgund.

Dozownik do mydła Lotus Mette Ditmer

 

Mette Ditter przygotowała dla nas wiele opcji, a wszystkie łączy, poza kolorem, niezobowiązująca elegancja. Zestaw ceramiczny Lotus, o miękkich organicznych kształtach i miękkim wykończeniu to jedna z nich. Naturalnie nie zapominamy także o grubych tekstyliach w postaci ręczników czy mat podłogowych. Zagwarantują nam komfort podczas chwil dla siebie. Jednak żeby łatwiej było nam utrzymać tu ład i harmonię, warto pomyśleć także o czymś, co pomieści wszystkie drobne pojemniczki i sprzęty jak pędzle, lusterka czy kremy. Koszyk na takie drobiazgi to idealne rozwiązanie, a duńska, ekologiczna marka Handed By ma dla nas rozwiązanie. Model Essentials Sardinia występuje w wielu kolorach, jednak trudno oprzeć się skojarzeniu z głęboką czerwienią i z zachodzącym nad morzem, gorącym, letnim słońcem.

 

prezenty na święta

Prezenty na święta – 5 pomysłów w duchu hygge

Prezenty na święta – 5 pomysłów w duchu hygge

Boże Narodzenie już za miesiąc, dlatego nieodzowny punkt programu, czyli prezenty na święta, zaczynają poważnie zaprzątać nam głowy. Niektórzy uwielbiają te poszukiwania, a dla innych jest to sprawa bardzo kłopotliwa. Jednak czas obdarowywania, a także bycia obdarowywanymi, jest szczególny dla każdego. Dlatego warto zastanowić się jakie prezenty na święta będą najbardziej odpowiednie dla naszych bliskich  i przyjaciół. Ponieważ najczęściej znamy upodobania członków naszych rodzin, sprawa jest teoretycznie prosta. Osobom które lubią skandynawskie klimaty, z pewnością przypadną do gustu nasze propozycje. Ale nie tylko! Duński design, dzięki swojej niezobowiązującej, ale doskonałej stylistyce, znajdzie amatorów niemal wszędzie. Dlatego też dalsi krewni lub znajomi z przyjemnością będą odpakowywać prezenty zawierające nasze propozycje. Poniżej prezentujemy 5 pomysłów na prezenty na święta 2019, które każdy z nas chciałby znaleźć pod choinką.

Prezenty na święta dla miłośników roślin

https://skydecor.pl/produkt/doniczka-na-drewnianych-nozkach-up-high-handed-by/

Jeśli nasza mama, ciocia lub siostra uwielbiają otaczać się w domu kwiatami, z pewnością ucieszą się z pięknej donicy. Najmodniejsze w tym sezonie donice łączą w sobie ducha eko z naturalnymi materiałami. W związku z tym doskonała propozycją na świąteczny prezent jest bez wątpienia donica na drewnianych nóżkach Up produkowana przez markę Handed by. Mamy tu do czynienia z ręcznie plecionym koszem z pasków plastiku pochodzącego z recyclingu. To co jest wyjątkowego w tym modelu, to trzy drewniane nóżki, na których stoi donica. Naturalne, jasne drewno wprowadza oczywiście efekt przytulności, a także świetnie wygląda nie tylko na drewnianej podłodze. Na dodatek, donica jest dostępna w trzech rozmiarach, a także w siedmiu przepięknych kolorach.

Stonowane odcienie od białego, przez beż i wrzos po seledyn, świetnie sprawdzą się w jasnych wnętrzach. Z kolei dla osób lubiących mocniejsze akcenty kolorystyczne mamy jeszcze propozycję w kolorze szmaragdowym, musztardowym i grafitowym. Taki prezent na święta, najlepiej w komplecie z zieloną palmą, kaktusem lub paprocią, z pewnością sprawi radość. Przede wszystkim osobom, które cenią przyrodę i lubią otaczać się naturą nawet w domowym zaciszu.

Pomysł na prezent świąteczny dla wyrafinowanego estety

Zdarza się, że nie znamy dobrze preferencji i upodobań osób, z którymi będziemy spędzać Wigilię. Jaki więc prezent na święta będzie odpowiedni na przykład dla przyszłych teściów, szefowej czy koleżanki z pracy? Bez wątpienia najlepsze prezenty na święta są przedmiotami, które są osobiste. Jednak czy jest jakiś bezpieczny lecz jednocześnie osobisty podarunek który będzie także elegancki. Oczywiście możemy w tym miejscu polecić najwyższej jakości ręcznik kąpielowy. Rzecz, bez której nie sposób się obejść, lecz której sami często nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Miękki, gruby, a na dodatek w pięknym, orientalnym wzorze ręcznik upiększy każdą łazienkę. I sprawi ogromną przyjemność każdemu bez wyjątku. Kto z nas ma czas, aby wśród setek różnych oferowanych ręczników znaleźć coś wyjątkowego?

Najwyższa jakość

Jeśli chodzi o zakupy dla siebie, najczęściej kupujemy to co akurat się pojawi, w odpowiednim miejscu, czasie i cenie. Jednak jeśli chodzi o prezenty na święta, możemy liczyć, że osoba obdarowująca lepiej wywiązała się z tego zadania. Gwarantuje to seria ręczników kąpielowych Morocco, które zachwycają geometrycznym wzorem i stonowanymi, eleganckimi kolorami. Warto tu zaznaczyć, że marka Mette Ditmer to jeden z najbardziej uznanych duńskich producentów tekstyliów.

 

Ręcznik kąpielowy Morocco Mette Ditmer

 

Ekologia i estetyka

Mamy więc całkowitą pewność, że ręcznik sprawdzi się zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. Przyjemny w dotyku, mięsisty ręcznik kąpielowy ma bowiem mocne i długie włókna, które gwarantują, że będzie służył przez długi czas. Dodatkowo produkt ten posiada wszystkie certyfikaty Eco Tex, co oznacza że został stworzony przy pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Jest to zatem doskonała propozycja na świąteczne prezenty także dla osób dbających o środowisko. Jednak każdy, kto ceni komfort i po prostu lubi ładne rzeczy, na pewno ucieszy się z takiego prezentu.

Dlaczego nie zrobić sobie prezentu?

prezenty na Święta

Świąteczna gorączka zakupowa sprawia, że pod koniec roku stajemy przed największą ilością możliwości. Zaglądamy do sklepów oferujących przedmioty, o których nie myślimy przez resztą roku. Jest to więc świetny moment, aby porozpieszczać także siebie. Jak to zrobić? Pomyślmy jakie prezenty na święta sprawiłyby nam największą przyjemność. Co dałoby nam więcej radości na cały rok, niż upiększenie naszego domu. Jednak w święta nikt nie ma czasu myśleć o nowym stole do jadalni czy sofie – takie poważne decyzje pozostawmy do wiosny. Pamiętajmy jednak, że małe rzeczy potrafią zrobić wielką różnicę. Dlatego warto spojrzeć na sypialnię i zastanowić się, jak możemy sprawić, by spędzane tu wieczory i poranki były jeszcze przyjemniejsze.

Pościel Boudoir Mette Ditmer

 

Mamy na to sposób – nowa, piękna pościel! Jedna z najciekawszych propozycji na tego typu prezent na święta, jest bez wątpienia satynowa pościel Boudoir marki Mette Ditmer. Fantastyczna, miękka tkanina otuli nas do snu każdej nocy. Jednak to nie wszystko, ponieważ dzięki unikatowemu projektowi, ten komplet pościeli to 2 w 1. Dwie strony pościeli wykonano z tak samo przyjemnej w dotyku satyny, ale w dwóch różnych kolorach. Z jednej strony czarno-białe, grube pasy to ukłon w stronę modernistycznej estetyki. Z drugiej ciepły brąz w odcieniu mlecznej czekolady to bardziej przytulna odsłona modelu Boudoir. Dwa oblicza, teoretycznie skrajnie różne, jednak bez wątpienia nadające każdej sypialni elegancji. Jednak pościel, jednak dająca możliwość zmiany aranżacji całej nocnej przestrzeni, w zależności od naszego nastroju. Czy można znaleźć przyjemniejszy i bardziej prezent na święta dla siebie lub dla najlepszej przyjaciółki?

Osobisty lecz niezobowiązujący prezent na święta

prezenty na święta

Wracając do tematu prezentów świątecznych dla każdego – uniwersalnych, lecz nie obojętnych, warto jeszcze raz zajrzeć do łazienki. Eleganckie, porcelanowe akcesoria łazienkowe to kolejna rzecz, którą każdy zauważa, ale na ogół nie poświęcamy im więcej czasu. I tu nadarza się kolejna okazja, aby pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych. Nikt bowiem nie przejdzie obojętnie obok przepięknego, klasycznego dozownika do mydła z kolekcji Lotus. Porcelana pokryta gumową powłoką zapewnia stabilność i przyjemne, satynowe wrażenia pod palcami. Natomiast  elegancki kształt pojemnika dopasuje się do łazienki w każdym stylu.

Dozownik do mydła Lotus Mette Ditmer

 

Ułatwi to na pewno szeroka gama kolorystyczna, ponieważ także tutaj mamy do czynienia z wyszukanymi odcieniami. Poza klasyczną bielą i czernią dozownika zakończonego pompką w kolorze modnej miedzi, mamy także wersję w pełni czarną. To dla amatorów minimalizmu i prostoty. Dla osób, które podążają za aktualnymi trendami oraz dla miłośników zdecydowanych kolorów projektantka Mette Ditmer przygotowała jeszcze trzy propozycje. Zachwycający granat, przywodzący na myśl niebo pełne gwiazd będzie pasował do łazienek w stylu marynistycznym. Z kolei odcień cappuccino czy przytłumionej cegły sprawdzi się w zestawieniu z naturalnym kamieniem. Oczywiście możemy sprezentować także pełen zestaw akcesoriów w tym samym odcieniu, ponieważ kolekcja Lotus obejmuje także kubek oraz szczotkę do toalety. Takie prezenty na święta będą cieszyć przez cały rok, przypominając o świetnym guście osoby, która je sprawiła.

 

Prezent dla miłośnika designu

 

Bez względu na to jaką stylistykę preferuje osoba, którą zamierzamy obdarować, designerska lampka jest zawsze na miejscu. Pamiętając, że prezenty na święta powinny być dedykowane obdarowywanemu, najlepiej sięgnąć po lampkę nocną. Taki prezent zawsze przed snem będzie przypominał o tym, kto go sprawił, nie wspominając o umilaniu tych cennych chwil relaksu. Jedną z najciekawszych propozycji jest tu bez wątpienia kinkiet z kolekcji Chill świetnej, duńskiej marki Frendsen.

 

Cylindryczna forma idealnie wpisuje się w charakter każdej sypialni, stanowiąc piękną i funkcjonalną ozdobę. Regulacja odchylenia kąta padania światła umożliwia dostosowanie oświetlenia podczas czytania ulubionej książki. Co więcej trzy dostępne wersje wykończenia, w ponadczasowym, błyszczącym chromie, czarnym macie lub eleganckiej, ciemnooliwkowej zieleni dodadzą blasku każdej sypialni. Doskonała proporcja i forma kinkietu Chill sprawi radość każdemu, kto ceni dobre wzornictwo. Co więcej lampka zawieszona nad łóżkiem nie zabiera cennej przestrzeni na stoliku nocnym. Gwarantuje także odpowiednie, punktowe oświetlenie, które jest niezmiernie ważne w tworzeniu nastroju w sypialni.

Prezent dla przyjaciół

Lampa Chill jest to z pewnością także doskonały prezent na święta dla pary fanów designu. Oczywiście pod warunkiem, że lampki będą dwie. Wiedząc jak bardzo nasi przyjaciele dbają o swoje wnętrze, a także w jakiej stylistyce się poruszają, bez wątpienia jedna z trzech wersji kolorystycznych trafi w ich gusta. Prezenty na święta tego typu mówią też wiele o tym, jak ważne dla nas są osoby, którym taki prezent wręczmy.

Prezent dla ukochanego

Jest to zdecydowanie propozycja na prezent na święta dla osób nam najbliższych. Takich, którym chcemy sprawić szczególną radość i przyjemność podczas świąt, a także każdego dnia. Nie ma więc co zastanawiać się długo, jeśli nasz ukochany co wieczór przed snem wertuje ulubioną lekturę w łóżku. Wiemy doskonale, że subtelne oświetlenie sypialni jest niezbędne, aby stworzyć w niej intymną atmosferę. Piękna lampka nad wezgłowiem łóżka jest zatem niczym wisienka na torcie. A warto pamiętać, że w sypialni spędzamy ogromna cześć naszego życia, dlatego ta przestrzeń wymaga szczególnej uwagi.

 

Prezenty na święta do domu

 

Każdy prezent, który upiększy wnętrze na długo, jest elementem tworzącym wyjątkową atmosferę w domu. Nie chodzi wyłącznie o wygląd dodatków, choć należy uważnie dobierać ich kolory i materiały. Chcemy przecież, żeby dodawały uroku, a także były trwałe i służyły przez długie lata. Nie mniej istotny jest kontekst, skojarzenie, sentyment, które wywołują. Dlatego warto pomyśleć, jak podkreślić nasze uczucia względem osób, którym w tym roku będziemy wręczać świąteczne prezenty. Każdy z nas chciałby mieć zawsze blisko siebie rzecz, która będzie mu się dobrze kojarzyła. A czy święta nie są czasem, który przywołuje najcieplejsze wrażenia bliskości i przywiązania?

Właśnie dlatego prezenty, które na stałe zadomowią się we wnętrzach naszych przyjaciół i znajomych, sprawią, że zawsze będą z nami utożsamiane. To jak dobrze kogoś znamy, cenimy i kochamy najlepiej widać właśnie, dzięki uważnie dobranym prezentom. Nie chodzi tu o przesadny gest, narzucanie swojego gustu czy po prostu o zaskoczenie. Chodzi o znalezienie przedmiotu, który w prosty sposób zachwyci, w momencie otwierania pudełka przy choince. Ale także o to jakie emocje będzie wyzwalał za każdym razem, gdy obdarowany będzie na ten przedmiot spoglądał lub z niego korzystał. Proste czynności – podlewanie kwiatów, układanie się do snu czy mycie zębów, maja moc wprawiania w dobry nastrój. A to własnie jest główne zadanie jakie mają spełniać dobre prezenty na święta. Mają wprawiać w dobry nastrój, nienachalnie rozpieszczać przez cały rok.

 

Więcej pomysłów na dobre prezenty na święta

 

W ofercie naszego sklepu znajduje się o wiele więcej propozycji, które trafią w gust każdego – od estety po osobę na wskroś praktyczną. Taki jest właśnie duński design – stworzony do tego, aby zdobić i zapewniać wygodę. Od dawna ta zasada idealnej harmonii między formą a funkcją wyróżnia produkty duńskich projektantów i marek. Nasza selekcja – od oświetlenia, po tekstylia – gwarantuje to harmonijne połączenie piękna z funkcjonalnością. Z całą pewnością subtelne akcesoria doskonale sprawdzą się nie tylko we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim. Prostota, tak trudna do osiągnięcia minimalistyczna linia i proporcja, świetnie dopełnia także inne stylizacje. Także w industrialnym, vintage’owym lub prowansalskim stylu zawsze istnieje potrzeba przytulności. Poduszki, a także pledy zaprojektowane przez Mette Ditmer sprawią, że przyjemność z odpoczynku na ulubionej sofie znacznie wzrośnie. Natomiast ich stonowane wzory i kolorystyka dopasują się do większości aranżacji, nadając im wyrafinowanego wyrazu. Akcesoria świadczą o dopracowaniu, dopieszczeniu wnętrza, dlatego są tak istotnym elementem wystroju.

 

Kiedyś salon, jako pomieszczenie reprezentacyjne, był traktowany z największą uwagą. Dzisiaj, w czasach, gdy wciąż pędzimy, coraz większym przywiązaniem darzymy także intymne przestrzenie. Przestajemy odstawiać na boczny tor kwestię aranżacji łazienki czy sypialni, ponieważ to także miejsca, gdzie chcemy czuć się wyjątkowo. Lubimy podkreślić ich indywidualny charakter, a taki zabieg najlepiej wychodzi, jeśli postawimy na funkcjonalne przedmioty o nietuzinkowym wyglądzie. Wśród naszych propozycji na prezenty na święta wskazaliśmy zaledwie kilka pomysłów. Zachęcamy jednak, aby zagłębić się nieco i odkryć także inne kolekcje i produkty, na przykład szlafrok-kimono. Kto nie chciałby otrzymać takiego prezentu na święta? A ciepła, dzianinowa kapa na łóżko? Idealna na tą porę roku, obfitującą w długie, chłodne wieczory? Wreszcie sznur kolorowych, świecących kulek w różnych kolorach – sprawią radość każdej małej miłośniczce ładnych przedmiotów. I wniosą witalność do jej własnego, wymarzonego pokoju.

Udany prezent to radosne święta

Wybierając prezenty na święta pamiętajmy przede wszystkim o osobie, której są dedykowane. Pomyślmy o jej potrzebach, upodobaniach, a także o tym w jaki sposób lubi mieszkać. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią wybór prezentów na święta, zainspirują i sprawią, że świąteczne zakupy będą czystą przyjemnością. A jeszcze większą przyjemnością będzie obserwowanie pełnych radości twarzy podczas rozpakowywania pudełek i paczek znajdujących się pod pachnącą choinką. Najlepsze prezenty na święta, będą nieść radość nie tylko w Wigilię. Zapewnią je przez cały rok, a nawet jeszcze dłużej. Właśnie takie prezenty chcielibyśmy wręczać innym, a także otrzymywać sami! Dobrze przemyślany, trafiony prezent to przecież jeden z największych powodów do radości. A podczas nadchodzących świąt nie chodzi o nic innego, jak tylko o szczęście naszych najbliższych i wspólnie spędzone, niezapomniane chwile. I właśnie takich, przepełnionych ciepłem, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, życzymy wszystkim Państwu.

 

 

 

ręczniki kąpielowe

Jak wybrać najlepsze ręczniki kąpielowe?

Ręczniki kąpielowe to niedoceniana podstawa gospodarstwa domowego. Obiekt, który jest zarówno dekoracyjny, jak i praktyczny. Wychodząc z kąpieli każdy marzy żeby przytulić do ciała coś miękkiego i delikatnego. Ręcznik, który otula i doskonale chłonie wilgoć. Ręczniki spełniają również rolę dekoracyjną, wykańczając wnętrze łazienki. Są równie ważne jak eleganckie matyzasłony prysznicowe czy inne akcesoria łazienkowe

Jeżeli jesteś przed zakupem nowych ręczników kąpielowych warto dowiedzieć się kilku szczegółów. Ręczniki kąpielowe są zwykle wykonane z tkaniny zwanej frotte – posiada wiele, ciasnych pętelek dzięki czemu jest bardzo chłonna. 

Na co zwrócić uwagę kupując ręczniki kąpielowe?

Przy zakupie nowych ręczników należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Rozważania te mogą wpłynąć na wydajność i trwałość ręcznika.

 • Materiał

Ręczniki kąpielowe mogą być wykonane z wielu różnych włókien, dlatego zawsze warto sprawdzić etykietę i zobaczyć jaka jest zawartość poszczególnych włókien. Chociaż wiele osób nie myśli o tym podczas zakupów, jest to jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ włókna działają różnie pod względem absorpcji, miękkości czy trwałości koloru. 

Najczęściej spotykane są ręczniki wykonane z bawełny, dzięki imponującej absorbancji i miękkości. Dostępnych jest kilka rodzajów ręczników bawełnianych w tym z bawełny egipskiej, bawełny tureckiej, bawełny organicznnej i wiele innych. Ponadto dostępne są również ręczniki z bambusa, opcja bardziej przyjazna dla środowiska oraz mikrofibry, rodzaj niedrogiego poliestru.

 • Rozmiar

 Chociaż może nie jest to najważniejsza kwestia, powinieneś sprawdzić rozmiar ręczników kąpielowych przed zakupem. Nie ma nic gorszego niż sprawdzenie ręczników w domu i uświadomienie sobie, że ledwie owiną się wokół pasa! Standardowe ręczniki kąpielowe mają szerokość 140×70 cm czy 90×150 cm. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli robisz zakupy przez Internet i nie widzisz ręcznika przed zakupem. 

 • Waga

Wszystkie tkaniny, w tym ręczniki, mają masę mierzoną w gramach na metr kwadratowy. Nie ma „właściwej” wagi ręcznika, jest to po prostu kwestia osobistych preferencji. Niektórzy lubią lżejsze ręczniki, inni wolą ciężkie. Warto pamiętać, że waga ręcznika może mieć również wpływ na jego właściwości. Na przykład produkty lżejszy, zrobiony z mniejszej ilości materiału zazwyczaj schnie szybciej, ale nie są tak chłonne. Z drugiej strony ciężkie ręczniki są najbardziej chłonne i pluszowe, ale będą dłużej wysychać. 

 • Chłonność

Chłonność jest kolejnym ważnym czynnikiem przy zakupie ręczników, ale ten czynnik często jest trudny do określenia podczas zakupów. Nie ma możliwości zmierzenia chłonności ręcznika bez wypróbowania. Na ogół  grubsze, cięższe ręczniki są chłonniejsze tak jak wspomniano powyżej. Ponadto warto zwrócić uwagę na ręczniki wykonane z najlepszych odmian bawełny.

 • Cena ręczników

Cena luksusowych bawełnianych ręczników kąpielowych różni się w zależności od marki, jakości i sprzedawców. Dobre ręczniki wcale nie muszą być drogie. Wybór w głównej mierze zależy od budżetu. Dobrej jakości ręcznik powinien kosztować od 100-300 zł.

Wskazówki dotyczące kupna ręczników kąpielowych

 • Unikaj ręczników, które nie są zrobione 100% z bawełny,
 • Sprawdź etykietę lub opis i upewnij się co do pochodzenia,
 • Upewnij się, że kupujesz dobry rozmiar,
 • Czytaj opinie o producencie i samym produkcie,
 • Kupując przez internet oszczędzasz pieniądze i czas.

Najlepsze ręczniki łazienkowe Mette Ditmer

Ręcznik Seasons Mette Ditmer

 

Ręczniki z kolekcji Season to wyjątkowe modele charakteryzujące się dużą chłonnością. Ze względu na swoją grubość i wagę idealnie sprawdzają się jako luksusowe ręczniki kąpielowe.  Dostępne są w kilku kolorach w podstawowym rozmiarze 90x150cm, wykonane w 100% z wysokiej jakości bawełny. 

Ręcznik Shades zielony Mette Ditmer

Ręczniki niezwykle eleganckie. Dzięki swojej kolorystyce i fakturze idealnie wpasują się w nowoczesne jak i rustykalne pomieszczenia.  Są tkane w specjalny sposób, który gwarantuje dużą chłonność i wytrzymałość. Ręczniki Shades wykonane są z bawełny, przez co są niezwykle miękkie i delikatne. Dostępne w naszym sklepie online w rozmiarach: 38x55cm, 50x95cm, 70x140cm, 86x180cm. 

Ręcznik Grid Mette Ditmer

Ręczniki siatkowe Mette Ditmer: graficzne, monochromatyczne i idealne uzupełnienie każdej nowoczesnej łazienki. Grid to seria 100% bawełnianych ręczników Mette Ditmer. Czarno-biały wzór graficzny jest bardzo elegancki i stylowy. Przy projektowaniu tej serii Mette Ditmer inspirowała się starymi okrągłymi mozaikami i podłużnymi płytkami, które popularne były w starych łaźniach publicznych. Te ręczniki kąpielowe są jedyne w swoim rodzaju jeżeli chodzi o sam design jak i jakość materiałów. Zastosowany splot Jacquard jest to skomplikowany wzór tkanin wykonany przy użyciu maszyny Żakarda, której konstruktorem umożliwiającej sterowanie poszczególnymi nitkami osnowy. Ręczniki można znaleźć w rozmiarach 100x50cm, 140x70cm, 21x15cm, 31x31cm, 60x38cm.

Jak pielęgnować ręczniki?

Przede wszystkim po zakupie ręcznika wypierz go. Pozbędziesz się zapachu i będziesz mieć pewność czystości. Suszenie ręcznika to bardzo ważna czynność wpływająca na trwałość produktu. Ręcznik powinien być rozwieszony w całości, jeżeli jest taka możliwość to najlepiej na powietrzu lub gdzieś gdzie jest przeciąg. Po kąpieli warto wynieść go z zaparowanej i wilgotnej łazienki, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni. Jeśli posiadasz wentylator łazienkowy, możesz go włączyć podczas kąpieli, ponieważ również zapobiegnie to powstawaniu pleśni lub wilgoci we włóknach. 

Pranie ręczników kąpielowych

Przez pierwsze trzy razy zaleca się, aby ręczniki były prane oddzielnie, tak aby nie puszczały koloru lub małych włókien na inne tkaniny. Podczas prania włóż je do specjalnego woreczka i nie używaj zmiękczacza.

 • Jeśli chcesz, aby ręczniki stały się bardziej chłonne, musisz je prać w gorącej wodzie. Pomoże to pozbyć się wszelkich powłok lub dodatkowego barwnika, zapobiegając ich wchłanianiu.
 • Dodaj ocet do płukania – przed dodaniem octu należy najpierw go rozcieńczyć, aby zapobiec przebarwieniom chłonnych ręczników kąpielowych. Możesz na również dodać  sody oczyszczonej dla efektu wybielenia. Należy pamiętać, że soda oczyszczona i ocet nie powinny być używane w tym samym płukaniu.
 • Skorzystaj z myjki ultradźwiękowej –  to doskonały wybór, ponieważ myjka wypierze ręczniki i nie dopuści do uszkodzenia.

Jeżeli potrzebujesz miękkie, bawełniane ręczniki o niezwykłej chłonności i trwałości koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy z wyposażeniem wnętrz. Znajdziesz tam wiele inspiracji dla skandynawskiego stylu i nie tylko. Stawiamy na jakość produktu, dlatego wybieramy producentów, którzy są liderami w branży designu. Wybór ręcznika kąpielowego jest niezwykle ważny dlatego daj sobie czas na zapoznanie się z opiniami i opisami poszczególnych produktów.