Lampa stołowa i podłogowa | światło we wnętrzu
Wszechstronna lampa stołowa
Ile znaczeń kryje się pod hasłem “lampa stołowa”? To z pewnością jedno z najbardziej wszechstronnych rozwiązań wprowadzających światło do wnętrz. Pierwsze skojarzenie jest proste – to raczej lampa na biurko, niż na stół, na którym na ogół króluje żyrandol. Oświetlenie miejsca pracy ma głównie za zadanie pomagać nam skupiać uwagę na wybranym punkcie przed oczami. Dlatego ich prosta forma dyktowana jest głównie funkcjonalnością. Wpływa na nią między innymi wysokość lampy, która z kolei wiąże się z wielkością tworzonego przez nią oświetlonego punktu na powierzchni blatu. Ważnym elementem jest także możliwością przestawiania tego punktu w dowolnym kierunku, na przykład za pomocą ruchomych ramion.
Kolejną, mniej funkcjonalną, lecz dla wnętrz domowych znacznie bardziej istotną, jest kwestia dekoracyjności. Nie mówimy tu wyłącznie o kształcie, formie, proporcji, lecz o tym co lampa stołowa wnosi do danego pomieszczenia. Światło miękko rozprzestrzeniające się na wysokości naszych oczu, podkreślone jasnymi akcentami półki, narożniki lub komody, otwiera wizualnie przestrzeń. Rozjaśnione miejsca, które bez lampy stołowej tonęłoby w cieniu, zyskuje nowe znaczenie, niczym dodatkowe okno,
A proppos okien – kiedy mija się leniwe ulice duńskich miasteczek, w oknach zadbanych domów często widać lampy. To także lampy stołowe, które głównie podczas podobnych do naszych, długich jesiennych wieczorów, pomimo braku słońca, rozświetlają i ocieplają wnętrza. Warto wziąć przykład z narodu, który dzięki swojej filozofii Hygge, uchodzi za jeden z najszczęśliwszych na świecie. Szczególnie jeśli mamy do zaaranżowania niewielką przestrzeń.
Ponadczasowe lampy na biurko
Klasyka zawsze idzie w parze z elegancją. Kształty lamp dedykowanych na biurko znamy od dziesięcioleci, jednak wciąż nie tracą nic ze swojej aktualności. Potwierdza to tezę, że pewne rozwiązania modernistów, są po prostu najlepsze. Dopracowane do perfekcji od strony funkcjonalnej i estetycznej. Dzisiaj projektanci mogą uaktualniać dokonania swoich poprzedników, przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii. Powstają więc wariacje, wykorzystujące nowoczesne techniki produkcji, materiały czy wresznie nieznane kilkadziesiąt lat temu źródło światła LED. Dokładnie tak, jakby życzyli sobie tego ich autorzy, którzy zawsze myśleli o przyszłości.
Lampa stołowa Hitchcock
Lampa stołowa Hitchcock, na pierwszy rzut oka, wprowadza nastrój retro dzięki swojej surowości. Jednak wystarczy przyjrzeć jej się z bliska, aby zauważyć i docenić także wyrafinowany kształt oraz ponadczasową formę. W ten sposób możemy z powodzeniem wykorzystywać jej funkcjonalne światło na wiele sposobów.
https://www.frandsenretail.dk/products?category=Table+lamps
Lampa stołowa zaskakuje sprytem godnym słynnego reżysera, którego imię dumnie nosi. Z podobną przebiegłością i dociekliwością kieruje światło dokładnie tam, gdzie trzeba. Dzięki możliwości dowolnej zmiany położenia jej klosza, mamy pewność, że promień światła kierowany jest precyzyjnie – i nie przypadkowo.
Elegancka lampa stołowa, w klasycznym, czarnym wykończeniu sprawia wrażenie miękkości metalowej czaszy. Jednak poza rzeźbiarską formą i ponadczasowym pięknem, Hitchcock oferuje także najwyższą funkcjonalność. Natomiast prosty kształt uwydatnia najwyższą jakoś wykonania lampy marki Frandsen. Dopracowano tu każdy możliwy detal, łącznie z włącznikiem, który umieszczono na czarnym sznurze. Doskonała synteza funkcji i formy sprawdzi się przede wszystkim jako piękna lampa na biurko.
Prawdziwy detektyw nie zawsze rozwiązuje kryminalną sprawę przy biurku – Alfred Hitchcock wiedział o tym najlepiej. Lampa podłogowa Hitchcock realizuje podobne do swojej mniejszej siostry zadanie. Kieruje światło dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Wystarczy ustawić ją koło swojego ulubionego fotela, a z pewnością pozwoli docenić swoją trafność oraz przenikliwość.
Niekiedy suspens ma miejsce przy stole, w gronie osób związanych z jakąś zagadką, lub po prostu wspólnym posiłkiem. Wtedy trójramienna lampa wisząca nad nimi z pewnością ułatwi wyjaśnić wątpliwości i wskazać najpyszniejsze dania.
Lampa stołowa Chill
https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-chill-frandsen/
Chill to seria lamp firmy Frandsen, która bez wątpienia rzuca nowe światło na codzienne czynności w całym domu. Bardzo oszczędna, niemal purystyczna forma, potwierdza jej wysoką funkcjonalność. Została stworzona by oświetlać, a nie przyćmiewać nasze chwile w domu, kiedy naprawdę wypoczywamy.
Minimalistyczna lampa stołowa Chill doskonale nadaje się do oświetlenia dekoracyjnego detalu na stole komodzie lub konsoli. W przeciwieństwie do wielu innych lamp dekoracyjnych, Chill rzuca ładne, jasne światło na stół lub biurko. Dzięki temu jest nie tylko subtelną ozdobą, ale także świetnym asystentem w pracy.
Natomiast w ciemnym kącie, na wygodnym końcu sofy stojąca lampa Chill tworzy piękny jasny punkt. Strzelisty, elegancki i stylowy. Obrotowe ramię idealnie kieruje światło podczas czytania książek lub innych ulubionych, domowych czynności. Na szczególną uwagę zasługuje lampa podłogowa Chill w lśniącym, chromowym wykończeniu. W tej wersji doskonała proporcja jej smukłej sylwetki wyraźnie odcina się na tle ściany i zachwyca subtelnymi refleksami.
W tej rodzinie lamp znajdziemy jeszcze kinkiet idealnie nadający się nad stolik nocny. Zapewnia kierunkowe oświetlenie w sypialni, gwarantując tym samym przyjemność z wieczornej lektury. Ta lampa ścienna doskonale sprawdzi się także w klasycznym układzie dwóch małych lampek po obu stronach sofy. Nie narzucająca się i elegancka forma klosza wręcz zaprasza do ustawiania światła dokładnie tam, gdzie to potrzebne.
Lampa stołowa Champ
https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-champ-frandsen/
Piękna i klasyczna metalowa lampa stołowa o zaokrąglonych, miłych dla oka kształtach. Urzeka swą prostotą i zachwyca łatwością, z jaką odnajduje się w każdym w domu. Ustawiona na komodzie, parapecie lub na biurku doda subtelnej elegancji i uroku. Funkcja włączania i wyłączania została rozwiązana dzięki niewielkiemu, rozkosznemu rozwiązaniu typu „pull-switch” czyli „pociągnij łańcuszek aby włączyć”.
To Philip Bro stoi za projektem pięknej lampy marki Frandsen. Dzięki eliptycznemu kształtowi i smukłej sylwetce ucieleśnia klasyczny trend we współczesnych wnętrzach. Nazwa lampy odnosi się do mistrza, jednak gdy spoglądamy na nią z profilu, wygląda również jak idealnie ukształtowany kapelusz pieczarki. W ten sposób Champ zyskuje uroczą drugą twarz.
Jak to często bywa w przypadku projektów Philipa Bro, inspiracją od Champ jest interpretacja duńskiej tradycji projektowej. W przypadku Champa istnieją wyraźne odniesienia do dawanych mistrzów duńskiego designu. Po pierwsze zastosowania ekranowania i odblaskowych metalowych powłok nawiązuje do Poula Henningsena. Po drugie ta lampa stołowa czerpie z zamiłowania Vernera Pantona do okrągłych, organicznych kształtów. Champ powstał z gry z pośrednim światłem poprzez zakrzywione metalowe kształty. Duńscy projektanci bawią się tym charakterystycznym efektem już od wielu lat i są w tym mistrzami.
Lampa stołowa w wersji modern
Nowoczesny styl od lat dominuje w projektowaniu mieszkań. Proste linie, surowe materiały doskonałej jakości, stonowana kolorystyka. Te elementy mają wprowadzać przestrzeń, oddech do wnętrz, sprawiając, że każdy będzie z przyjemnością do nich wracał i w nich wypoczywał. Z dala od zgiełku i miasta czy natłoku pracy. Harmonijne, minimalistyczne aranżacje wymagają szczególnego podejścia do oświetlenia. Lampa zwisająca z sufitu sama nie jest w stanie ocieplić nastroju ani przełamać wrażenia chłodu. Uda jej się to wyłącznie z pomocą dobrze dobranej lampy stołowej lub podłogowej. To właśnie one wskazują punkty, które naprawdę warto podkreślić w przestrzeni.
Lampa stołowa Cool
https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-cool-frandsen/
To propozycja dedykowana wszystki miłośnikom loftowego stylu industrialnego. Skrajnie minimalistyczny design, który obejmuje smukłą i zajmującą niewiele miejsca podstawę, oraz żarówkę. To właśnie ten techniczny element jest odpowiedzialny za cały urok jaki roztacza lampa stołowa Cool. Musimy więc pamiętać, by dobrać odpowiednią i dekoracyjną żarówkę. Surowy charakter intryguje, dlatego warto ustawić Cool w przyciągającym wzrok miejscu. Może to być parapet okna lub komoda w korytarzu.
Lampa stołowa Cool może być użyta we wnętrzu razem ze swoimi odpowiednikami. Charakterystyczna forma znalazła zastosowanie także jako lampa podłogowa i ścienna. Na tej podstawie powstał jeszcze spektakularny żyrandol. Połączenie elelementów kolekcji Cool marki Frendsen we wnętrzu, to pewny sposób na osiągnięcie fantastycznego efektu. Szczególnie wtedy, gdy ogniki w żarówce odbijają się w podstawę w kolorze antycznego mosiądzu.
Lampa stołowa Bristol
Modernistyczna lampa stołowa Bristol jest nowoczesna i surowa, a źródło światła dopełnia całości. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego źródła. Szklany, kulisty klosz spoczywa na szczycie betonowego walca, jednak ta lampa stołowa nie zajmuje dużo miejsca. Natomiast efekt, jaki daje jej światło to uderzający popis.
Ustawiona na parapecie lub półce, podpierająca ulubione książki, zaskoczy Cię swoim charakterem. Mocny, wyrazisty, a jednocześnie kompaktowy akcent świetlny sprawdzi się nawet w niewielkim wnętrzu. Oparta na geometrii forma wyraża praktyczne podejście modernistyczne, dopełniając świetnie każdą nowoczesną aranżację.
Lampa podłogowa Dexter
Zaskakujące wzornictwo lampy podłogowej Dexter wprowadza do wnętrza element żartu i zabawy. Na pierwszy rzut oka nie wiemy czy mamy do z trzema opartymi o siebie różnymi lampami, które ktoś zostawił w nieporządku. Co prawda proste podstawy przecinają się w jednym miejscu, tworząc trójnóg, ale abażury znajdują się na różnych wysokościach. Na dodatek każdy z nich jest wykonany z tkaniny w innym kolorze – mamy więc czarny, szary oraz ceglasty. Pomimo tej nonszalanckiej aparycji lampa podłogowa Dexter jest świetnie zrównoważona. Zadbano, aby nie zabrakło jej lekkości, dzięki zastosowaniu delikatnych, stalowych elementów. Grę kolorów i wysokości poszczególnych kloszy łagodzi identyczna wielkość wszystkich trzech elementów oraz przyjemna tkanina na każdym z nich.
Lampa inspirowane światem przyrody
Organiczne kształty, oczywiste nawiązania do form powszechnie występujących w naturze, wprowadzają jej pierwiastek do wnętrza. Łagodzą otoczenie oraz tworzą nastrój spokoju, a dzieje się tak głównie dzięki falistym liniom i miękkim konturom. Wykorzystują też naturalne, szlachetne materiały, takie jak szkło, drewno czy papier, co dodatkowo podkreśla ich pochodzenie. Ten typ lamp będzie odpowiadał osobom, które najbardziej w swoim domu cenią sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji klimat.
Lampa stołowa Honey
https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-honey-frandsen/
Francuski projektant – Guillaume Delvigne, eksperymentował z materiałami i kształtami, doprowadzając do powstania serii lamp Honey. Jej korzenie sięgają jednak dalej niż Europa, ponieważ znalazły się tu też element inspirowane sztuką japońską.
Seria znana jako Honey obejmuje zarówno żyrandol, jak i lampę stołową w dwóch kolorach. Sam twórca wyjaśnia:
„Ideą Honey jest granie z właściwościami tekstur szkła i uzyskanie pięknej kombinacji szkła i toczonego drewna. Prosty, symetryczny kształt szklanego klosza jest wzbogacony o rowki, które nadają lampie jego moc wizualną. Rowki są również nawiązaniem do klasycznych japońskich lamp z papieru. “
Lampa stołowa ma piękną, rzeźbiarską sylwetkę, która jest nowoczesna, ale także doskonale komponuje się z wieloma klasycznymi meblami.
Żyrandol Honey robi prawdziwy efekt, gdy wykorzystamy go w grupie złożonej z kilku egzemplarzy. Mała gromada z przypadkowo rozmieszczonych na różnych wysokościach szklanych uli tworzy rzeźbiarską formę oświetlenia. Z powodzeniem możemy także oświetlić w ten sposób najciemniejszy zakątek pokoju lub wejście do domu.
Lampa stołowa Silk
https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-silk-frandsen/
Lampa stołowa Silk jest inspirowana delikatnym białym kokonem jedwabnika zwisającym z źdźbła trawy i kołyszącym się na wietrze. Z piękną ćmą czekającą wewnątrz, aby wyjść na świat I rozłożyć skrzydła do lotu.
Kolekcja Silk obejmuje lampy wiszące w trzech różnych rozmiarach. Czar tych żyrandoli tkwi w kontraście pomiędzy zaokraglonym kształtem szklanego klosza w kolorze matowej bieli, a mosiężnym zawieszeniem. Jest ono tak delikatne, że miękkie, organiczne sople wydają się być zawieszone w powietrzu.
W przypadku lampy stołowej mamy do czynienia z subtelną podstawą na trójnogu, która budzi skojarzenia z ususzonym źdźbłem pszenicy. Jedwabista miękkość lampy stołowej Silk jest wyczuwalna zarówno pod palcami jak i wizualnie, dlatego wprowadzi harmonijny nastrój do każdego pomieszczenia. Subtelne wnętrza w stylu skandynawskim rozświetli, kochanym przez takie aranżacje, rozproszonym światłem. Jednak dopełni także, i stonuje, przestrzeni, w których dominuje kolorowy eklektyzm.
Lampa podłogowa Giraffe
https://skydecor.pl/wp-content/uploads/2016/12/Giraffe-Floor-Tirsbæk-Gods.jpg
https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-giraffe-frandsen/
Patrząc na lampę podłogową Giraffe, trudno powstrzymać uśmiech pojawiający się na twarzy. Prosta geometria lampy przypomina żyrafę wyciągającą zabawnie swoją długą szyję. Trudno nie odnaleźć klasy w tej sylwetce najwyższego zwierzęcia na świecie.
Lekkie, szerokie drewniane nogi spotykają się z długą szyją, która sięga aż do samej podłogi. Na jej szczycie znajduje się regulowany klosz, który przypomina zwieszoną głowę żyrafy.
Animalistyczne nawiązanie w minimalistycznej stylistyce ze stali i drewna wprowadzają do wnętrza powiew świeżości rodem z Afryki. To idealna lampa podłogowa do czytania, a także piękny obiekt harmonijnie dopełniający aranżację salonu.
Lampa podłogowa Lucca
https://skydecor.pl/wp-content/uploads/2016/01/Lucca-floor-lamp-black-matt-Lifestyle-Obdrupgård-63376.jpg
https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-lucca-frandsen/
Elegancka Lucca to lampa podłogowa, która bez problemu oświetli choćby stolik kawowy w przytulnym kącie salonu. Z powodzeniem wyręczy żyrandol, jednocześnie szczędząc nam niedogodności związanych ze zmianą miejsca zawieszenia lampy w wykończonym wnętrzu.
Kojarząca się z kwiatem, który ciąży nieco długiej, lecz sprężystej łodydze, lampa podłogowa Lucca ma aż dwa metry długości. Minimalistyczny, półkolisty klosz oddziela od podstawy odległość niemal półtora metra. O stabilność tej wizualnie delikatnej lampy, dba solidna i ciężka podstawa. To daje ogromne pole możliwości jej wykorzystania i zapewnia znaczną elastyczność. Zawsze, gdy postanowimy nieco poprzestawiać meble, dla smukłej lampy podłogowej znajdzie się właściwe miejsce. Co więcej, matowy czarny klosz posiada również uchylne złącze do ustawiania światła w kilku kierunkach.
Subtelne, rzeźbiarskie oświetlenie w każdym wnętrzu
Duńskie domy i mieszkania nie są obszerne, ale nigdy nie brakuje w nich przestrzeni. Funkcjonalizm nie musi kłócić się z estetyką – tu na wszystko znajdzie się miejsce. Jednak najważniejszą rolę bezsprzecznie odgrywa tu światło. Punktowe, precyzyjnie skalibrowane oświetlenie danego miejsca, kreuje scenę, dla naszej domowej wygody.
Dzięki niemu możemy z przyjemnością czytać wieczorem książkę, pomimo, że cały dzień spędziliśmy przed komputerem. Imituje światło słoneczne, ustawiona wprost na parapecie, przedłużając nam tym samym dzień. Przyciąga wzrok i zwraca uwagę na to co chcemy podkreślić – piękną konsolę w wejściu czy kształt wazonu koło którego stoi lampa stołowa. Wreszcie niejednokrotnie sama przejmuje dekoracyjną funkcję, przedstawiając się w formie wykwintnej, świetlnej rzeźby. Bogactwo możliwości zachęca do sięgania po lampy stołowe i podłogowe, ponieważ są kompaktowe, i dają wiele radości nie tylko, gdy po raz pierwszy pojawią się w naszym domu. Ale także po każdej zmianie aranżacji, gdy w nowym świetle odkrywają przed nami swoje kolejne oblicze.
Bardzo lubię lampy stołowe, wasze mają piękny charakter. Taki minimalizm z pazurkiem. Pozdrawiam.