Gdy mówimy o dekorowaniu przestrzeni, każdy z nas może być artystą i dać upust swojej wyobraźni. Pragniemy by wnętrza naszych domów nie tylko odpowiadały naszym potrzebom, ale także stanowiły odzwierciedlenie naszego gustu i smaku. Szczególnie salon, który jest miejscem gdzie przyjmujemy rodzinę oraz przyjaciół, to nasza prawdziwa wizytówka. Podczas spotkań najważniejsza jest atmosfera, przyjazna i sprzyjająca dobremu samopoczuciu wszystkich. Dokładnie takie zadanie doskonale spełnia salon w stylu skandynawskim. Dzisiaj udowodnimy jak bogaty i różnorodny jest styl, który tak bardzo pasuje do naszego rodzimego klimatu. Salon w stylu skandynawskim ma wiele twarzy, a dzięki temu każdy może się w nim z łatwością odnaleźć.
https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gisli-fabula-living/
Jak wiadomo kraje Północnej Europy, podobnie zresztą jak Polska, borykają się z długimi i ciemnymi zimami. Stąd salon w stylu skandynawskim kojarzy się przede wszystkim z jasnymi ścianami. Jednak nowa dekada odkrywa przed nami także bardziej eleganckie, ciemniejsze oblicze nordyckiego wnętrza. Przyjrzyjmy się zatem całemu spektrum możliwości, jakie niesie ze sobą stylistyka naszych północnych sąsiadów.
Salon w stylu skandynawskim – prostota i funkcjonalność
Dlaczego Polacy pokochali styl skandynawski i cieszy się on wciąż niesłabnącą popularnością? Jest kilka powodów, ale podstawa to prostota i funkcjonalność, które nieodłacznie kojarzą się z minimalizmem. I choć minimalizm niesie ze sobą także konotacje z chłodną i pustą przestrzenią, to minimalistyczny salon w stylu skandynawskim bez wątpienia zawsze jest przytulny. Dlaczego? Przede wszytskim oddziałowują tu na korzyść naturalne materiały. Od drewna na podłodze, przez wełniane dywany po pledy i poduszki na sofie.
Hołdujące zasadzie funkcjonalności meble i akcesoria do domów rezygnują z niepotrzebnych, a niekiedy wręcz niewygodnych ozdobników i dekoracji. W rezultacie, salon w stylu skandynawskim wypełniają elementy, które emanują prostotą. I to właśnie dzięki niej potrafimy dostrzec piękno w samych materiałach, proporcjach oraz kompozycji, które stanowią kwintesencję dobrego projektu wnętrza.
https://skydecor.pl/?s=lyss&post_type=product
Minimalizm – domena nie tylko stylu skandi
W dalszej części artykułu wykażemy, że styl skandynawski ma wiele odmian, ale już na początku chcemy wskazać, jak bardzo jest elastyczny. Minimalizm, który dominuje w duńskich, szwedzkich czy norweskich domach, doskonale adaptuje się także na drugiej stronie naszego globu. Japończycy także przywiązuja niesamowitą wagę do funkcjonalności formy oraz do naturalnych materiałów. Żyjemy w globalnej wiosce, a prądy lub elementy wyposażenia pokonują ogromne odległości z prędkością światła. Nikogo już nie dziwią bambusowe, wietrzne dzwonki ani papierowe lampiony w ogrodzie. Wręcz przeciwnie – zachwycamy się dźwiękami i efektem, który zapewniają.
Podobnie rzecz ma się we wnętrzach, a projektanci obserwując jak łatwo i chętnie siegamy po dalekowschodnie elementy wystroju, kwapliwie czerpią stamtąd inspirację. Właśnie tak powstała przepiękna kolekcja szklanych lamp wiszących Kyoto, stanowiąca esencję japońskiej elegancji oraz skandynawskiej prostoty. Na szczególną uwagę zasługuje cudowne wykończenie szklanych kloszy w czterech różnych kształtach. W efekcie galwanizacji szkło zyskało niemal lustrzaną powłokę. To idealny dodatek do salonu w stylu skandynawskim w bardziej wyrafinowanym wydaniu.
Salon w stylu skandynawskim – baza kolorystyczna
Jeśli przyjrzymy się dokładnie różnym aranżacjom przedstawiającym salon w stylu skandynawskim, zauważymy, że króluja tu dwa kolory. Choć mowa tu o bieli i szarości, to ogromna paleta odcieni tych bazowych barw pozwala na realizację niezliczonych pomysłów.
Jednak zacznijmy od podstawowych zalet takiej skromnej kolorystyki. Przede wszystkim biel i szarość odnoszą się do charakterystycznej cechy stylu skandynawskiego, czyli prostoty. Ponadto sprawiają, że wnętrze staje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Biel i szarość to także najlepsze tło, baza do tego, aby dodatkami w innych kolorach podkreślić wyjątkowy charakter, indywidualny styl. Wystarczy sięgnąć po kontrastujące, czarne oprawy lamp, aby podkreślić minimalistyczny i loftowy klimat. Jeśli natomiast zdecydujemy się na oświetlenie wykończone w modnych metalach, jak miedź czy mosiądz, nadamy wnętrzu elegancji.
Stonowane kolory ziemi to także idealne rozwiązanie jeśli chodzi o dywan. Nie tylko pięknie komponuje się z drewniana podłogą, ale podkreśli także urodę pozostałych mebli. Pamiętajmy jednak, że jednolita kolorystyka może wprowadzić do wnętrza monotonię i sprawić, że aranżacja będzie nudna. Prostą przeciwwagą są barwne, dekoracyjne elementy które przełamują monochromatyczną palatę.
Kilka dodatkowych słów o szarości
Jak wiadomo kolor szary powstaje w wyniku połączenia bieli i czerni, dzięki czemu szarość nabiera neutralnego charakteru. Jednocześnie bogactwo odcieni, od perłowego po antracyt, daje niemal nieograniczone możliwości. Ciepłe lub chłodne, pastelowe lub wysycone, matowe lub połyskujące. Każdy z nich pozwala na znalezienie idealnej równowagi z innymi kolorami.
https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-metaliczna-frandsen/
Kolor szary świetnie sprawdza się jako kolor dywanu, harmonijnie komponując się z drewnianą podłogą. Można go także zastosować na jednej ze ścian, aby podkreślić znaczenie danej strefy w salonie, nie wspominając o tekstyliach jak poduszki czy koce. Szarość stanowi także idealne tło i balans dla żywych barw i pozwala na tworzenie z ich udziałem wybranej atmosfery. Jeśli bowiem sięgniemy po żółte dodatki, osiągniemy efekt energetycznego, żywego i wesołego wnętrza. Szarość zestawiona z turkusem wnosi wakacyjny nastrój sprzyjający relaksowi. Natomiast szarość zestawiona z różem otoczy nas kojącą subtelnością. Można tak wymieniać w nieskończoność – żywa zieleń, wyrafinowany burgund, szykowny granat, szlachetne brązy… Nie ma złych rozwiązań, jesli wiemy czego chemy i potrafimy zachować umiar.
Salon w stylu skandynawskim – harmonia i równowaga
Wspomienilśmy już o kolorowych akcesoriach, dzięki którym szare wnętrze nabiera życia. Przyglądaliśmy się już wcześniej aktualnym trendom odnośnie kolorów we wnętrzach, jednak pamiętajmy, że salon w stylu skandynawskim jest ponadczasowy. Dlatego właśnie nie koniecznie należy poddawać się chwilowym modom. Lepiej skupić się na tym, co naprawdę podoba nam się najbardziej.
https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-kobe-frandsen/
Skandynawski design od zawsze bazuje na kolorach, które dobrze znamy ze świata przyrody. Barwy te są kojące dla oka i wnoszą do wnętrza harmonię, dzięki czemu tworzymy przyjazną atmosferę sprzyjająca dobremu samopoczuciu. Mowa tu więc o zieleni oraz ciepłych odcieniach gliny, które możemy wprowadzać zarówno w postaci subtelnych dodatków, jak i mocnych akcentów. Butelkowa zieleń sofy czy cynobrowa tapicerka na fotelu to przecież elementy, które sprawdzają się już od wielu dziesięcioleci.
Modny salon w stylu skandynawskim
Classic blue to kolor roku 2020 według Instytutu Pantone, jednak jak sama nazwa wskazuje, jest to odcień klasyczny, który zawsze kojarzyć się będzie z niewymuszoną elegancją. Właśnie dlatego jest to najbardziej bezpieczny wybór, a w naszym sklepie mamy kilka świetnie dopełniających się propozycji. Przede wszystkim poduszki marki Mette Ditmer,
(https://skydecor.pl/produkt/poduszka-b1squcus16-mette-ditmer/), które doskonale współgrają z pledem
https://skydecor.pl/produkt/pled-cubic-mette-ditmer/. Aby dopełnić kompozycję, warto sięgnąć jeszcze po bardzie ciekawą dekorację, która dodatkowo rozjaśni pomieszczenie, czyli kulki Happy Lights:
https://skydecor.pl/produkt/kulki-dekoracyjne-rollier-happy-lights/
Eksperci zwracają uwagę, że do łask wracają (i to z przytupem) wzory oraz tekstury, które wzbogacają jednobarwne aranżacje. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także na sploty i desenie. W przypadku skandynawskich marek, nie musimy się obawiać, że przesadzimy.
Doskonałym przykładem jest tu przepiękny, ręcznie tkany dywan Veronica
(https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-veronica-fabula-living/)
oraz poduszka Butterfly
https://skydecor.pl/produkt/poduszka-butterfly-mette-ditmer/o ciekawej fakturze w kilku kolorach.
Salon w stylu skandynawskim dla lubiących zabłysnąć
A co jeśli minimalizm to nie nasza bajka? Co jeśli mamy dosyć stonowanych kolorów, prostych form i oszczędnego designu? Salon w stylu skandynawskim nie musi być zachowawczy, grzeczny i wygładzony. Pamiętajmy, że styl skandynawski ma na celu rozjaśniać wnętrza, a także przywracać nam energię. Niektórzy potrzebują wyciszenia, a inni nieco szaleństwa, aby odnaleźć piękno w swoim domu oraz harmonię we wnętrzu. Skandynawski design nie wyklucza nikogo i realizuje nawet tak diametralnie różne potrzeby.
A zatem błysk, lśnienie, refleks, czyli przyciągające uwagę oświetlenie w połyskujących wykończeniach w kolorze złota, chromu i miedzi. Od dużych opraw lamp wiszących, przez zdobiące ściany kinkiety, po rzeźbiarskie lampy stołowe. Marka Frandsen przygotowała komplet rozwiązań dla najbardziej wymagających, a rozbudowane linie i kolekcje zachwycają ilością możliwości. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest klosz z dwukolorowego szkła w modelu Ombre – https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ombre-frandsen/, który łączy w sobie ciepłe i chłodne odcienie.
Klasyczny salon w stylu skandynawskim
Szykowna klasyka stylowych wnętrz to kolejna odsłona naszego bohatera. Salon w stylu skandynawskim może przecież odwoływać się także do czasów wcześniejszych niż połowa XX wieku. Kto pamięta film Ingmara Bergamana pod tytułem “Tam, gdzie rosną poziomki” na pewno rozumie o jaki kimat nam chodzi. Szczególnie mieszkania w kamienicach, z wysokimi sufitami, świetnie oddają nastrój skandynawskich wnętrz z początku XX wieku. Wystarczy spojrzeć na model Venice, w wersji ściennej
i stołowej,
aby przenieść się w czasy, gdy elektryczność stawiała pierwsze kroki.
Fin de siècle, czyli przełom XIX i XX wieku to także czasy nieodłącznie związane z estetyką secesyjną, czyli miękkimi liniami oraz zdobnymi wzorami na tkaninach i tapetach. Kolorystyka, desenie, a nawet wszechobecny wtedy aksamit bez wątpienia znowu święci triumfy. Spójrzmy na poduszki Mette Ditmer https://skydecor.pl/produkt/poduszka-b1atecus4-mette-ditmer/I – powiedzcie sami, czy to nie jest piękne?
Industrializm w skandynawskim wydaniu
Skoro cofamy się w czasie, nie możemy pominąć innego istotnego trendu, który jest dziś bardzo popularny, ale jego początki także są dość odległe. Chodzi o industrializm, czyli styl loftowy, wynikający z zachwytu nad początkiem epoki przemysłowej. Bardziej surowy, od wcześniej wspomnianej klasyki, obdarty z wszelakich ozdobników i dekoracji, świetnie sprawdzi się jeśli chodzi o salon w stylu skandynawskim.
A więc przede wszystkim elektryczność i jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków w dziejach nowożytnych. Mowa oczywiście o żarówce. Źródło światła bez oprawy do dziś fascynuje kolejne pokolenia designerów. Trudno powiedzieć ile jeszcze wariacji na temat żarówki powstanie, ale już teraz wiadomo na pewno, że możliwości jest bardzo dużo.
https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-cool-frandsen/
Także marka Frandsen korzysta z tej inspiracji, oferując kilka modeli i to w różnych wersjach. Tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od bijącej swą prostotą całej rodziny opraw Cool, przez łączące szkło i beton oprawy Bristol, po przepiękne lampy wiszące Grand Metro oraz Harper. Salon w stylu skandynawskim oświetlony bezkompromisowymi lampami to nie tylko odwołanie do stylu loftowego. To także jeden z najgorętszych trendów tego sezonu.
Przytulny salon w stylu skandynawskim
W opozycji do wcześniej wspomnianego stylu industrialnego stoją wnętrza rustykalne. Mieszkanie przywodzące na myśl opuszczoną fabrykę to rozwiązanie dla osób o specyficznym guście. Szczególnie młodzi ludzie, którzy nie zgromadzili jeszcze wokół siebie przedmiotów mających dla nich wartość sentymentalną, będą zadowoleni. A co z kolekcjonerami-amatorami i miłośnikami pamiątek? Dla tych, którzy pragną tworzyć wnętrze pełne ciepła i indywidualizmu polecamy styl rustykalny.
Jednak w nordyckim wydaniu ten styl jest daleki od ciemnego, zagraconego folkowymi akcesoriami wnętrza. Skandi to przecież subtelność, ale ściana wypełniona zdjęciami rodziny w drewnianych ramach, wcale nie przeczy subtelności. Podobnie puszysty, gruby ręcznie tkany dywan (https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gjall/)
Przytulny nastrój tworzą oczywiście miękkie tekstylia, ale nie wolno zapominać o oświetleniu. I tutaj najlepiej sprawdzi się miodowe szkło, które emanuje ciepłym, bursztynowym światłem. Mowa oczywiście o lampie Honey marki Frandsen.
Innym doskonałym pomysłem będą lampy, które po części są wykonane z litego drewna, jak chociażby zabawna lampa podłogowa Giraffe.
Elegancja i szyk
Udowodniliśmy już, ze salon w stylu skandynawskim niejedno ma imię. Wreszcie przyszedł moment, aby przyjrzeć się współczesnej elegancji we wnętrzach. To, co projektanci cenią najbardziej, to bez wątpienia ponadczasowość. Dzisiejsze hity designu, mają stawać się klasykami przyszłości. W tym miejscu musimy zatrzymać się i zgłębić ofertę marki Fabula Living.
https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-njord-fabula-living/
Dywany tego świetnego producenta pomyślano właśnie jako ponadczasowe klasyki, a to co zachwyca najbardziej to ich bezdyskusujna jakość. To właśnie pietyzm wykonania oraz wykorzystanie wyłącznie szlachetnych materiałów gwarantuje długowieczność. Ktoś kto raz poznał się na prawdziwej jakości, już nigdy nie będzie wątpił w jej wartość. Ta zasada odnosi się nie tylko do mebli, dekoracji do wnętrz, dotyczy bowiem każdego produktu, po który sięgamy.
Salon w stylu skandynawskim dla konesera designu
Duński design zna i kocha cały świat. Od początku XX wieku wskazywał jak istotne dla kreowania atmosfery jest przemyślane wzornictwo, wykorzystujące naturalne materiały oraz projekt podyktowany potrzebom użytkownika. Świadomi odbiorcy doceniają idee projektanta oraz majstersztyk wykonania. Jednak nie trzeba być specjalistą, wystarczy wrażliwość na piękno, aby także laik zachwycił się ikonicznymi projektami.
Verner Panton to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w historii światowego wzornictwa. Łamał konwenanse, poszukiwał rozwiązań, które miały wprowadzać kolor do szarych i smutnych wnętrz. Nauczył nas, że design jest dla każdego, że ma na celu uruchamiać naszą wyobrażnię, że możemy interpretować go tak, jak sami chcemy. Większość jego projektów do dziś jest produkowana, co dowodzi, że dobry design nigdy się nie starzeje. Jednocześnie te produkty zyskały już status ikon, a dzięki temu można o nich mówić jak o dziełach sztuki.
Dlatego właśnie miłośnicy designu wybierają do swych wnętrz projekty uznanych projektantów. A ich dodatkową zaletą jest to, że nie tylko zdobią wnętrze i świadczą o znajomości tematu mieszkańca domu. Pełnią równocześnie swoją funkcję, czyli w przypadku lamp Vernera Pantona, rozjaśniają wnętrza niepowtarzalnym światem.
Salon w stylu skanynawskim dla każdego
Jasność, przestrzeń, dobry nastrój – to tak naprawdę zasady, które musi obejmować salon w stylu skandynawskim. Cała reszta zależy już wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz pragnień domowników. Jak widać, każdy może znaleźć swój sposób na wnętrze pełne harmonii, gdzie mieszkańcy są w centrum uwagi i zawsze na pierwszym miejcu. Styl skandynawski pozwala na niezliczoną ilość interpretacji, pozostając jednym z najbardziej kreatywnych i otwartych na to, czego oczekujemy. Dzięki temu każde wnętrze skandi jest inne, a jednocześnie każde opowiada historię swoich mieszkańców i domu. Nie ma dwóch takich samych, i podobnie jak każdy człowiek jest inny, każdy salon w stylu skandynawskim będzie miał swój własny, inywidualny charakter. Za to kochamy skandynawski styl najbardziej.