Dywany do salonu to przedmioty designerskie, które zdobią wnętrze, ale równocześnie pełnią konkretną funkcję. Na rynku znajdziemy szeroki wybór dywanów o bardzo wysokiej jakości, które wzbogacają domowe przestrzenie i odpowiadają różnym gustom i potrzebom. Dywany do salonu łączą funkcjonalność i elegancję. Są ważnym wyposażeniem dla tych, którzy chcą, aby salon był ciepły i przytulny, ale zawsze wyrafinowany. W rzeczywistości salon jest najbardziej lubianym pokojem w domu. Tutaj razem oglądamy telewizję, czytamy i odpoczywamy. Salon jest także przestrzenią, w której przyjmowani są przyjaciele i krewni, a jego meble decydują o wizualnym odbiorze wnętrza całego domu.

Odpowiedni wybór dywanu do salonu jest niezbędny, aby zapewnić szyk, ciepło oraz wygodę w pomieszczeniu dedykowanym rodzinnym i towarzyskim relacjom. Dywan jest naprawdę niezbędnym elementem projektu, ponieważ wzbogaca każdy styl mebli i poprawia ich odbiór. Jest również bardzo funkcjonalny, ponieważ gwarantuje doskonałą izolację termiczną pomieszczenia.

dywan do salonu

Dzisiaj opowiemy jak wybrać odpowiedni dywan lub dywany do salonu, jak dobrze je rozmieścić przed lub pod sofą, aby wzbudzić podziw gości, stworzyły intymną atmosferę, a podłogę cieplejszą i piękniejszą.

Jak wybrać rozmiar i lokalizację dywanu do salonu?

Dywan jest ekskluzywny, gdy jest najwyższej jakości, wykonany z cienkiej przędzy i wełny, z niezwykłym bogactwem detali. Dywany do salonu o geometrycznych wzorach, z adamaszkowymi, kwiatowymi wzorami, oraz dywany w stylu vintage z lekko wyblakłymi i wytartymi wzorami opowiadają historię zbudowaną przez ręce wykwalifikowanych rzemieślników, którzy wykonują te ponadczasowe arcydzieła podczas wielu godzin pracy. Tkaniny pokrywające podłogę sprawiają, że każdy salon jest wyjątkowy.

Dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-ulmus-fabula-living/

Ale jak wybrać odpowiednie dywany do salonu? Niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny czy klasyczny, perski czy etniczny styl, każdy dywan designerski musi mieć odpowiedni rozmiar, musi dostosować się do wielkości pomieszczenia, w którym jest umieszczony. Zbyt duży model zmniejszyłby pokój, natomiast zbyt mały model nie sprawdzi się w bardzo dużej części mieszkalnej. Jeśli przestrzeń salonu jest bardzo przestronna, w różnych jej częściach można umieścić więcej dywanów, aby uzyskać oryginalny, ale naprawdę wyrafinowany efekt.

Dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-ea-fabula-living/

Dywan leżący przed lub pod sofą musi być od niej nieco większy, aby wychodzić poza obwód sofy. Żeby obliczyć rozmiar dywanu, należy dodać 20 lub 30 centymetrów do szerokości i długości sofy. W ten sposób tkanina na posadzce tworzy harmonijny ogólny obraz. Nad dywanem można umieścić stolik kawowy lub pufę.

Dywany do salonu

Sofa z dopasowanym dywanem zajmują szczególne miejsce w kontekście mebli do salonu. Ich piękno, szczegóły wykończenia, cień lub światło oraz zestawienia kolorów bardzo się wyróżniają. Ta para elementów z pewnością nadaje charakteru całemu pomieszczeniu, zapewniając duży efekt wizualny. Jeśli dywan zostanie umieszczony pod sofą, powinien być gładki. Z kolei dywany do salonu z bogatą kolorystyką lub wzorami geometrycznymi lepiej sprawdzą się umieszczone przed sofą. Dzięki temu można będzie je łatwiej podziwiać.

Jak wybrać kolor dywanu?

Po wybraniu rozmiaru i lokalizacji dywanu do salonu, czas na bardziej szczegółowe informacje na temat właściwości tkaniny. Pytanie, które należy zadać, brzmi: jak wybrać kolor dywanu? Odpowiedź jest ukryta w liniach i kształtach naszych mebli domowych.

Dywany do salonu

Aby zrozumieć, jak wybrać kolor dywanu w salonie, należy najpierw zadać sobie pytanie, czy chcemy, aby przyciągnął uwagę gości, czy harmonijnie spasował się z otaczającymi meblami. Tkanina pokrywająca kamień, parkiet lub posadzkę naszych domów może stać się centrum pokoju. Może przyciągać i koncentrować uwagę, podczas gdy każdy mebel działa jak element funkcjonalny i wygodny, ale w tle na pierwszy rzut oka.

W odwrotnej sytuacji dywan do salonu przyjmuje funkcję spoiwa dla równowagi całości. W tym drugim przypadku chromatyczne nuty dywanu muszą być takie same lub podobne do tych obecnych w meblach. Podobna tonacja to dobry wybór, aby stworzyć silny związek między dywanem i pozostałym meblami w salonie. Wynika z tego uczucie otaczającej, ciepłej przestrzeni, która promuje spokój i ciszę.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-thor-fabula-living/

Jeśli dywan ma za zadanie ożywić otoczenie, musi znajdować się w centrum uwagi i natychmiast zostać zauważonym. Wówczas należy preferować wzory z nutami chromatycznymi w przeciwieństwie do wzorów dominujących w meblach. Różnica między ciepłymi i zimnymi kolorami to czynnik, o którym należy pamiętać. W rzeczywistości te pierwsze mają zupełnie inną wagę wizualną niż te drugie. Czerwony, pomarańczowy, żółty energetyzują i sprawiają, że ich obecność jest silnie odczuwalna. Przeciwnie, szary, zielony i niebieski są dyskretne i sprzyjają relaksującej atmosferze. Nadają przestrzeni lekkości, a przy dobrym rozmieszczeniu w optymalnych wielkościach pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie.

Dywany do salonu na jasnej lub ciemnej podłodze

Dywany do salonu, a także do kuchni, łazienki i sypialni działają w dwuwymiarowym środowisku: na podłodze. Dobry dywan musi zawsze dokładnie przylegać, nie powodując ryzyka potknięcia się mieszkańców domu i gości. Powstaje więc ważne pytanie: jak dopasować dywany do salonu na jasnej lub ciemnej podłodze?

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-veronica-fabula-living/

Ogólną zasadę stosuje się do najcięższych kolorów: dywan na ciemnej podłodze musi być jasny, aby wyróżniał się i dawał światło otoczeniu. Natomiast dywan w salonie na jasnej podłodze może być ciemny tylko wtedy, gdy pokój jest szczególnie jasny. Jeśli naturalne oświetlenie salonu jest ograniczone, nawet w przypadku parkietu lub marmuru z miękkim odcieniem, dobrze jest wybrać także jaśniejszy dywan.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gimle-fabula/

Dywany do salonu

W obu przypadkach świetnie sprawdzi się efekt boucle czerpiący z barw naturalnie przeplatających się w przyrodzie. Na przykład model Gimle z Fabula Living to ręcznie tkane dywany do salonu oparte na skandynawskiej palecie kolorów naturalnych. Miękka zielona wierzba, spalony złoty korek i jesienny różowy klon harmonijnie pokrywają zakres naturalnych przebarwień liścia. Każdy odcień uzupełnia grube, płaskie runo i oszałamiający efekt dwóch barw na ręcznie tkanym dywanie z wełny nowozelandzkiej. Dzięki siedmiu różnym kombinacjom kolorów Gimle jest niezwykle wszechstronny przy dekorowaniu domu i sprawdzi się na każdej podłodze.

Idealne dywany na poddasze

Poddasze to bardzo szczególna przestrzeń życiowa. W rzeczywistości ściany poddasza są użyteczne tylko częściowo, ponieważ są zajęte przez nachylenie dachu. Tak więc pokoje na poddaszu nie są tej samej wysokości, ale w niektórych miejscach domu sufit będzie niższy i pochylony. Ta osobliwość strychu sprawia, że ​​jego atmosfera jest charakterystyczna, ale może tracić na jasności.

dywan do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-bellis-fabula-living/

Dywaniki na poddasze mogą pomóc w uzyskaniu większej ilości światła w przestrzeniach. W przypadku bardziej ograniczonych rozmiarów preferuje się gładkie dywany, które odbijają światło i harmonizują z wystrojem z równie subtelnymi niuansami. W szczęśliwym przypadku dużego poddasza na otwartej przestrzeni, gdzie światła jest wystarczająca ilość, można pokusić się o żywe i jasne kolory.

dywany do salonu

Dywany do kuchni

Nawet w pomieszczeniu przeznaczonym do przygotowywania potraw można wykorzystać tkaniny, dzięki którym podłoga będzie cieplejsza i bardziej miękka. Dywany do kuchni są idealne, gdy masz oddzielne miejsce od reszty domu, w którym możesz popracować nad przysmakami oferowanymi całej rodzinie. Często są wąskie i długie, aby dostosować się do kształtu pokoju i wyrównać kuchnię. Ważne jest, aby umieścić dywan przed zlewem, ponieważ chroni on podłogę przed rozpryskami wody lub tłuszczu. Dywaniki kuchenne muszą być łatwe do prania: dywany syntetyczne lub plastikowe lub bambusowe są najbardziej odpowiednie w tym przypadku.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-ribbon-mette-ditmer/

Dywany do łazienki

Dywaniki do łazienki pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Są również praktyczne, przydatne w konkretnych sytuacjach. W rzeczywistości pochłaniają nieuniknione krople wody na podłodze w pobliżu zlewu, wanny i prysznica. Ponadto dywaniki łazienkowe muszą być antypoślizgowe, aby zapobiec poślizgnięciom.

Nowoczesne duże i małe dywany do salonu i sypialni

dywany do salonu

Nowoczesne dywany do salonu to przedmioty odpowiednie do uzupełnienia wnętrza w minimalistycznym, industrialnym stylu, inspirowane podstawowymi formami współczesnego designu. Istnieje szeroki wybór pomiędzy różnymi kolorami, ciepłymi i zimnymi, jasnymi lub pastelowymi, pomiędzy różnymi teksturami i mniej lub bardziej wyszukanymi wzorami.

Duże nowoczesne dywany do salonu idealnie komponują się z sofą trzy- lub czteroosobową w kolorze białym lub neutralnym. Jeśli dywan jest otoczony sofą narożną, kolorowe wzory geometryczne lub naturalistyczne wzory są dobrym wyborem i dlatego najbardziej cenione.

Istnieją nowoczesne dywany z długim włosiem i nowoczesne dywany z krótkim włosiem. Różnica wynika z długości włókien tkaniny, które całkowicie pokrywają dywan. W nowoczesnych dywanach z długim włosiem każde włókno jest dłuższe niż półtora centymetra. Z drugiej strony nowoczesne dywany z krótkim włosiem mają krótsze włókna.

Dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gjall/

Wybierając nowoczesne dywany do salonu lub sypialni, najbardziej odpowiednie dla Twojego domu, trzeba wziąć pod uwagę, że modele o długich włosach są bardziej miękkie, miękkie i cieplejsze, ale jednocześnie wymagają większego wysiłku, aby utrzymać je w czystości i w porządku.

Dla tych, którzy chcą dokonywać odważnych wyborów, nowoczesne okrągłe dywany do salonu mogą być dobrym wyborem. W pokoju pojawia się element nieciągłości, zamknięty i krzywoliniowy kształt kontrastuje z prostymi liniami tradycyjnych mebli. Uwagę przykuwają oczywiście nowoczesne okrągłe dywany, w jasnych neutralnych odcieniach. Można takie zamówić w sklepie Skydecor.

Dywany do salonu klasycznego lub nowoczesnego

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-myrtus-fabula-living/

Dywany do salonu

Kształt i styl dywanu dobierane są w zależności od rodzaju mebli. Istnieją modele o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Niektóre są bardziej klasyczne, inne mają nowoczesne kolory i formy. Ich wspólnym mianownikiem jest uniwersalność. Klasyczny dywan można idealnie zestawić z meblami o współczesnych kształtach, aby stworzyć bardzo wyrafinowany kontrast. Minimalistyczny dywan o nowoczesnym stylu, z czystymi i harmonijnymi liniami, może zamiast tego pasować do wystroju w stylu retro, tworząc pyszne przeciwieństwo różnych gustów.

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-gorm-fabula-living/

Do salonu wypełnionego nowoczesnymi i lekkimi meblami możemy wstawić cenny dywan o klasycznych i delikatnych liniach. Koniecznie w neutralnych kolorach, w jednolitych barwach lub o geometrycznych wzorach i współczesnej stylistyce. Zamiast tego, jeśli meble są w klasycznym stylu, wybór może paść na dywan o szlachetnym, perskim, orientalnym stylu. Jest wprost idealny w pokojach z tradycyjnymi meblami i dopełnia ekskluzywną podłogę z litego drewna. W ten sposób pokój będzie estetycznie wyrafinowany, ale zawsze ciepły i przytulny.

Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu nowość Fabula Living czyli dywan o wdzięcznej nazwie Gisli. Nienaganne wykończenie, odcienie tonów i oszałamiający wzór rombu sprawiają, że Gisli jest dywanem, który nadaje ekskluzywny charakter większości wnętrz. Ręcznie tkany z najlepszej wełny nowozelandzkiej na bawełnianej osnowie dla dodatkowej jakości. Ten dywan jest klasyczny jednak intrygujący akcent i naturalne kolory sprawiają, że sprawdzi się w różnych stylizacjach.

Wiele dywanów, wszystkie eleganckie

dywany do salonu

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-rolf-fabula-living/

Dywany do salonu

Między tradycyjnymi i nowoczesnymi dywanami istnieją inne typy, które dostosowują się do wielu różnych stylów. W rzeczywistości mamy szeroki wybór dywanów z krótkim włosiem, które wyróżniają się pięknem i prostotą konserwacji i czyszczenia. Są to zwykle gładkie, o delikatnych kolorach, takich jak beż, szary lub kość słoniowa, i są wstawiane w klasyczne otoczenie, podczas gdy w przypadku nowoczesnych mebli dostępne są dywany z krótkim włosiem w idealnie kwadratowych geometrycznych kształtach i żywych kolorach, takich jak czerwony, czarny lub fioletowy. Dalej są także dywany do salonu, kuchni lub sypialni wykonane z naturalnych włókien, a na końcu dywany w stylu etnicznym.

Dywany do salonu

https://skydecor.pl/?s=loke&post_type=product

Tkaniny w stylu etnicznym przeznaczone do pokrycia podłogi mają jasne kolory, abstrakcyjne kształty, ale są prawdziwymi designerskimi obiektami. To właśnie te dywany są często zestawiane ze współczesnymi meblami, ponieważ doskonale integrują się w stylu z prostymi i czystymi liniami minimalizmu. Ale jednocześnie można je stosować także w klasycznych kontekstach, aby tworzyć oryginalne, zawsze modne kontrasty.

dywany do salonu

/Zdjęcie: dywan do salonu Loke marki Fabula Living/

Dywany do salonu Fabula Living

Fabula Living stała się międzynarodową firmą, ale pozostała głęboko zakorzeniona w tradycyjnych technikach, rzemiośle, bezkompromisowej jakości i duńskich tradycjach projektowych. Ich dziełami –  nowoczesnymi dywanami, starają się opowiadać historie, łącząc design, tradycję i prosty styl z orientalnymi technikami tkania.

Jens Landberg Schroder znany i ceniony projektant, założyciel marki tworzy ponadczasowe wzory dywanów. Lisbet Friis, znana duńska projektantka tekstyliów, od wielu lat współpracuje z Fabula Living. Odgrywa ważną rolę w przekładaniu wizji Fabuli Living na prosty i zarazem efektowny nordycki styl. Wielokrotnie nagradzana projektantka wniosła do współpracy swoją rozległą wiedzę na temat wzorów, kolorów i materiałów, a także podziela dbałość firmy o szczegóły i pasję do tworzenia ponadczasowego projektu.

W swoim własnym studio w idyllicznym lesie na północ od Kopenhagi nieustannie szkicuje, wypróbowuje i testuje materiały i kolory. Te nie kończące się eksperymenty przynoszą efekty prezentowane na międzynarodowych wystawach, a następnie realizują się w postaci jej zleceń projektowych.

https://skydecor.pl/produkt/dywan-do-salonu-ask-fabula-living/

Kolekcja 2020

Efektowny połysk, dawka klasycznych wzorów i masa pięknej prostoty. Kolekcja 2020 zawiera kilka ekscytujących nowych wzorów, a wszystkie z nich tworzono  z bezkompromisową jakością obecną w każdym detalu. W nowej kolekcji znajdziemy dwa współczesne wzory kilimów i cztery przepiękne dywany do salonu z ręcznym krosnem. Wszystkie sześć wzorów przepełniają ekskluzywne naturalne kolory, takie jak oliwka, srebrnoszary, petrol, złamana biel czy grafit.

Grube, miękkie, o wybornej teksturze i najwyższej jakości wykonania z nowozelandzkiej wełny – Gro, Gisli, Calla i Aster wprowadzają wyrafinowane wzory, takie jak jodełka, nowoczesny glamour i dodają kolejnej sensualnej warstwy do mieszanki faktur celebrowanej w nowoczesnym stylu. Dzięki spokojnym, stonowanym i subtelnym odcieniom i delikatnym wzorom dwa płasko tkane kilimy na lnianej osnowie, Njord i Felicia, oferują nieco bardziej luźny i wszechstronny wygląd. Każdy z tych wzorów świadczy o niezwykłym rzemiośle. Tkacze konsekwentnie nadążają za zapotrzebowaniem na skomplikowane techniki, upewniając się, że każda nowa kolekcja podnosi jakość i styl o krok dalej.