Wybór lampy do sypialni jest podstawowym krokiem w określeniu wyglądu każdej sypialni. Najbardziej intymny zakątek w domu, w którym po całym dniu możemy w końcu odpocząć. Te krótkie chwile przed snem pozwalają oczyścić umysł i wyciszyć potok myśli przy wciągającej lekturze. Kojąca atmosfera stanowi cel nadrzędny w tej przestrzeni. Światło tu odgrywa więc wielką rolę.  Dobrze dobrana lampa do sypialni wnosi ciepłą, harmonijną przytulność. Tu nie można sobie pozwolić na nieprzemyślaną decyzję. Począwszy od dokładnej analizy potrzeb i funkcjonalności, po racjonalne zakupy. Zadanie lampy do sypialni polega na tworzeniu tła, podkreślania scenografii i zmieniania jej w zaczarowane, trochę nierealne miejsce. Kreować przedstawienie, w którym to my jesteśmy głównym bohaterem lub łagodnie wprowadzać w stan senności.

Złożona kwestia wyboru odpowiedniej lampy do sypialni

Temat zakupu lampy do sypialni często odkładamy w czasie, ponieważ na ogół spędzamy w niej najmniej czasu w ciągu dnia. Przestrzeń prywatna jednak ma przecież równie ważną rolę do odegrania w życiu domowników, co przestrzenie wspólne. Tu zaczyna się i kończy dzień, tu możemy pokażemy poczuć jak otula nas miękkość przytulnej pościeli. Lampy do sypialni mają tak naprawdę podobne zadanie co wygodny materac i obszerna, komfortowa pościel. Mają nas wprowadzać w dobry sen, a w ciemny, zimowy poranek, mają pomagać nam wstać.

Dlatego właśnie idealne lampy do sypialni to dyskretny element, który swoją formą harmonijnie wtapia się w całość aranżacji. Subtelne, wyrafinowane, nie tylko jeśli chodzi o formę. Ich funkcjonalność w tej przestrzeni to, obok wrażenia estetycznego, kluczowa sprawa .  Każda sypialnia ma inny charakter, a wszyscy różnimy się gustem i upodobaniami.  Jednak lampy  w stylu skandynawskim potrafią ocieplać wnętrze, jak żadne inne. Czyste, proste formy, podyktowane funkcjonalnością  są dyskretne i ponadczasowe. Duński design w kategorii oświetlenia nie ma sobie równych, od dziesięcioleci ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Lampy do sypialni, czyli symbol zachodzącego słońca

Zanim przejdziemy do omawiania funkcjonalności oraz najlepszych rozwiązań dla konkretnych stylów wnętrza oraz potrzeb użytkowników, kilka słów o celu badań. Najważniejsze, aby mieć cały czas na uwadze fakt, że lampy do sypialni powinny dawać przytłumione, miękkie światło. Najlepiej rozpraszać je na ścianach i powierzchniach, ponieważ wtedy mamy do czynienia z prawdziwą sztuką tworzenia nastroju . Lampy do sypialni w żadnym wypadku nie mogą oślepiać ani razić. Dlatego zastosowanie reflektorów wymaga ogromnej precyzji i może stanowić duży kłopot, jeśli odpowiednio nie przewidzimy projektu.

Ile światła powinny dawać lampy w sypialni

Przed wybraniem sposobu oświetlenia sypialni ważne jest, aby wiedzieć, ile światła potrzeba, aby uzyskać idealny efekt. Mamy przecież na  celu stworzyć  relaksujące środowisko. Dlatego, oprócz natężenia, kolor światła lampy w sypialni również ma znaczenie.

Aby optymalnie oświetlić sypialnię, co lepiej wybrać – ciepłą czy zimną barwę? Idealne lampy do sypialni to światło ciepłe, harmonijne i pieszczące. Natomiast chłodne oświetlenie przywodzi na myśl odwrotny efekt. Jednak sprawdzona zasada brzmi, że najlepiej stosować białe ciepłe światło, którego intensywność nie przekracza 50 luksów. Jednak jeśli w pokoju planujemy się także uczyć, czytać i koncentrować, możemy dojść do 200 luksów. Wtedy, w określonych strefach, stworzymy warunki do pracy w skupieniu.

Nakładanie świateł w sypialni

Umiejętność określenia warstw oświetlenia jest kluczem do stworzenia najlepszego efektu świetlnego w sypialni. Oznacza to znalezienie właściwej równowagi między oświetleniem otoczenia, zadaniami i akcentem. Tworząc tę równowagę, będziesz mógł stworzyć oświetlenie dla każdego nastroju i każdej aktywności za pomocą jednego przycisku.

Od ogółu do szczegółu, a więc najpierw należy rozważyć jak wygląda Twoje życie w sypialni. Na początku należy rozpocząć budowę podstawy oświetleniowej za pomocą oświetlenia zewnętrznego lub oświetlenia ogólnego. Właściwe światło przestrzeni obejmuje naturalne oświetlenie przez duże okna lub świetliki lub sztuczne oświetlenie. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednią jasność, która pozwoli wykonywać ogólne zadania, takie jak czyszczenie, składanie ubrań lub ścielenie łóżka.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-kinkiet-ball-wall-frandsen/

Podstawowe oświetlenie w sypialni

Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, światło w przestrzeni najlepiej jest uzyskać za pomocą opraw sufitowych. Wśród nich możemy wymienić lampy sufitowe do montażu wpuszczanego, żyrandole, lampy wiszące itp. W tym zadaniu pomóc mogą także lampy przenośne, takie jak lampy podłogowe. Oba rodzaje oświetlenia zapewniają wystarczającą ilość światła do działań, które nie wymagają jasnego, skupionego światła.

Zdecydowanie najbezpieczniej jest rozważać lampy do sypialni, które gwarantują, że światło będzie kojące, funkcjonalne i przyjazne. Mamy kilka sugestii, które pomogą ukierunkować poszukiwania i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Przyjrzymy się jakie walory dekoracyjne, estetyczne i praktyczne oferują nam duńskie lampy do sypialni.

Jak oświetlić sypialnię – lampy sufitowe

Lampy sufitowe oferują idealne oświetlenie otoczenia. Jednak w tym wypadku wybór modelu musi być mocno powiązany z wielkością pomieszczenia. Nie chodzi wyłącznie o wysokość, ponieważ żyrandol w sypialni nie może stanowić jedynego źródła światła. Nie powinien także stanowić silnego akcentu, burząc łagodną, harmonijną aranżację. Warto postawić na lampy wiszące, których źródło świata skrywa się pod abażurem lub inną strukturą.

W sypialni lampy wiszące powinny więc stanowić przede wszystkim element dekoracyjny, który określa pewien obszar funkcjonalny. Ponieważ nie zawsze wykorzystywane, mogą, gdy nie świecą, błyszczeć niewymuszoną elegancją. Do takiego zadania idealnie wprost pasuje lampa wisząca Moon lub stołowa i wisząca Pantop marki Verapan. 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-pantop-verner-panton/

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-pantop-panton/

Najważniejsze lampy do sypialni 

Żadna sypialnia nie obędzie się bez lampek nocnych, niezbędnych do czytania w wygodnej pozycji. Niekiedy w formie lamp stołowych, kiedy indziej jako lampy naścienne, zainstalowane nad łóżkiem. Każda z wersji ma swoje zalety, a co za tym idzie wnosi odmienną stylistykę.

Tradycyjna lampka nocna występuje parami. Tym samym utrzymuje symetrię i organizuje przestrzeń wokół punktu centralnego, czyli łóżka. Pamiętajmy, aby dobrze wymierzyć i zaplanować wysokość takiego oświetlenia. Po pierwsze nie powinno ono zajmować na blacie stolika lub szafki nocnej zbyt dużo miejsca. Po drugie źródło światła powinno nie padać bezpośrednio i nie razić kiedy czytamy, lecz jednocześnie ma rozjaśniać przestrzeń na wysokości naszych rąk.  To zadanie dla lamp z kloszem, także z regulowanym kątem padania światła. W tej kategorii zwyciężają klasyczna, lecz nie za wysoka lampa stołowa Venice. Dostępna w czarnej i białej wersji kolorystycznej w katalogu marki Frandsen.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-kinkiet-venice-frandsen/

Dyskretne kinkiety

Lampy naścienne w sypialni to zdecydowanie strzał w dziesiątkę, ponieważ sprawdzają się tu na dwa sposoby. Po pierwsze, jak już wspomniano, w roli lampek do czytania są wprost idealnie. Dzięki ruchomym głowicom łatwo ustawić punkt świetlny dokładnie tam, gdzie go oczekujemy. W tak komfortowych warunkach nasze oczy nie męczą się, a my możemy połykać koleje strony pasjonującej powieści.

W sypialni lampy ścienne to także główny reżyser atmosfery. Skierowane niebezpośrednio światło sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przytulna. Cienie wydają się mniej wyraziste, a kolory przygaszone. Zabieg polegający na zastosowaniu kilku kinkietów, potrafi całkowicie odmienić oblicze sypialni. Rozproszone, sztuczne światło tworzy po zmierzchu przestrzeń w niczym nie przypominającą tej za dnia. Ponownie warto sięgnąć po okryte abażurem lub kloszem modele, jak choćby ponadczasowy model Ball. Dla poszukujących bardziej wyrafinowanych form polecamy smukły kinkiet Chill. Z kolei fani stylu industrialnego z pewnością polubią model  Job mini.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-kinkiet-chill-frandsen/

Kinkiety idealnie sprawdzają się jeśli chodzi o tworzenie nastrojowego oświetlenia. Podkreślają piękno obrazów, ale mogą także oświetlić niewielkie pomieszczenie. Dyskretne, wydajne i pozostające w cieniu, nie zabierają przestrzeni.

Dekoracyjne lampy do sypialni czyli akcent

Ze wszystkich pokoi w domu sypialnia jest prawdopodobnie jedyną, w której spędzasz czas, gdy jest całkowicie ciemno, całkowicie jasno, a także gdzieś pomiędzy. Tak więc odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia sypialni jest niezbędne, aby było to wygodne miejsce do odpoczynku w nocy, wstawania każdego ranka oraz wykonywania codziennych czynności.

Przyjazna atmosfera sypialni jako idealnego miejsca przepełnionego harmonią sprzyjającą odpoczynkowi może wymagać dodatkowych zabiegów. Nic tak nie podkreśli przytulnego charakteru jak dobrze dobrane lampy do sypialni. Funkcjonalność jest tu równie ważna co estetyka, więc możemy przyjrzeć się dokładnie jak lubimy spędzać ostatnie chwile w ciągu dnia.

Lampy podłogowe do sypialni

Lampy podłogowe, czyli akcesoria meblowe par excellence, nawet gdy są wyłączone. Dzięki stworzeniu dodatkowego funkcjonalnego punktu świetlnego lampy podłogowe ożywiają przestrzeń i upiększają styl domu. Możemy je także z powodzeniem wykorzystać jako lampy do sypialni.

 Jeśli na nasze wieczorne rytuały składa się także lektura ulubionych książek, świetnym rozwiązaniem jest strefa z wygodnym fotelem i podnóżkiem. Nie zawsze mamy ochotę czytać w łóżku, dlatego w takim przypadku w sukurs idą lampy podłogowe. Oczywiście najlepszym wyborem znowu będą subtelne w formie modele z kloszem, który zapewni oświetlenie dokładnie tego punktu, o który nam chodzi.

Wśród takich propozycji szczególnie wyróżnia się lampa podłogowa Hideout marki Frandsen. Do jej głównych zalet należą smukła konstrukcja połączona z drewnem oraz ruchomy klosz z regulowanym kierunkiem klosza. Dzięki tym cechom mamy pewność, że sypialnia nie straci nic na swej lekkości, a jednocześnie będziemy mogli komfortowo oddawać się czytaniu, w każdej pozycji.

Lampa podłogowa do sypialni odpowiednia do jej stylu

Jeśli sypialnia jest dużym pomieszczeniem, w którym pragniemy stworzyć wrażenie przytulności, możemy sięgnąć po model o silniejszej wymowie. W przypadku stylu loftowego, świetnie sprawdzi się model na trójnogu. Klasyczna reinterpretacja lampy przemysłowej w postaci lampy podłogowej Industry marki Frandsen w pięknej szarości, to idealny wybór. Może oświetlić nie tylko miejsce do czytania, ale także stanąć przy dużym lustrze, uzupełniając kompozycję wnętrza.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-industry-frandsen/

Z kolei w sypialni w stylu glamour warto postawić na połysk, a tu dobrym wyborem będzie model Klassic lub Lounge Mini Chrome.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-lounge-mini-chrome-frandsen/

Marka Frandsen zatroszczyła się o fanów srebrnych lub miedzianych wykończeń. Pierwsza lampa podłogowa – Klassik, sprawdzi się w wyszukanych wnętrzach pełnych wyrafinowanej elegancji. Z kolei Lounge Mini Chrome doda nowoczesnej aranżacji w stylu włoskim odpowiedniego lśnienia.

Styl rustykalny w założeniu opiera się na wrażeniu nieskrępowanej przytulności. Tutaj prym wiodą naturalne materiały jak stal i drewno, dlatego najlepszym dopełnieniem sypialni w stylu rustykalnym będzie lampa podłogowa Giraffe, której żartobliwa, lekka konstrukcja i linia bazuje na metalowej i dwóch drewnianych nogach.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-podlogowa-giraffe-frandsen/

Lampy dekoracyjne – perfekcyjny akcent

Przede wszystkim warto zaznaczyć, ze lampy dekoracyjne, poza swoją rzeźbiarską formą, tworzą wokół siebie także piękne środowisko. Warto więc wykorzystać ciekawą oprawę, gdy pragniemy podkreślić urok toaletki, lub półki z książkami.  Obiekt świetlny ustawiony na parapecie okna także pozwala na osiągnięcie niebywałego efektu.

Pierwszą z propozycji, która nasuwa się na myśl o toaletce to lampa stołowa FUN 2TA Verner Panton.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-fun-2ta-verner-panton/

Lśniące girlandy lustrzanych kółek odbijają świetlne refleksy niczym lustro. Ta niezwykle dekoracyjna lama stołowa podkreśli piękno toaletki w niemal każdym stylu. A wszystko za sprawą ponadczasowego designu autorstwa Vernera Panton.

Jeśli w sypialni mamy nasz zbiór książek, bibelotów, pamiątek i zdjęć warto także rozważyć podkreślenie tej kompozycji za pomocą światła. Niewielkie, lecz emanujące ciepłą jasnością modele pozwolą nam zrealizować ten cel. Wystarczy zdecydować jaka forma najbardziej odpowiada charakterowi wnętrza sypialni. Może to być zatem zawsze sprawdzająca się lampa w kształcie kulki, jak choćby Fabian marki Frandsen.

Jeśli w sypialni króluje modernistyczny wystrój, doskonałym wyborem będzie sprytna lampka Sphere.

Lampy do sypialni gwarantujące efekt „wow”

Niekiedy pragniemy nadać sypialni wyjątkowego charakteru, który podkreśli nasz indywidualny gust. Mając na uwadze funkcję przestrzeni, pamiętajmy jednak o tym, że jedynie przytłumione światło wprowadzi tu oczekiwany, kojący efekt. Można to osiągnąć wybierając klasyczną, dostojną lampę stołową Cadiz, która emanuje elegancką prostotą. Taka forma lampy do sypialni zaakcentuje doskonałe wyczucie smaku mieszkańców. Dostępna w trzech pięknych kolorach.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-cadiz-frandsen/

Do modeli, które zdobią wnętrze, nawet gdy nie są włączone, z pewnością należy ponadczasowy, organiczny kształt lampy stołowej Onion. Zaprojektowana kilkadziesiąt lat temu przez Vernera Pantona jest dziś prawdziwą ikoną designu. Doskonały wybór dla każdego prawdziwego miłośnika duńskiego wzornictwa.

Kolejną propozycją jest innym model stworzony przez wielkiego mistrza duńskiego designu, Vernera Pantona. Pantop powstał pod koniec życia projektanta, i wyraża syntezę całego jego doświadczenia i kunsztu. Prosta i dopracowana w najmniejszym detalu, nie pozwala przejść koło siebie obojętnie. Sześć wersji kolorystycznych wykończeń pozwala wybrać idealną dla sypialni w każdym stylu.

Idealne lampy do sypialni – podsumowanie

Przy definiowaniu oświetlenia do sypialni należy zadbać o połączenie dwóch potrzeb: upiększenia pomieszczeń i ułatwienia codziennych czynności. W sypialni możemy pozwolić sobie na oświetlanie tylko tych miejsc, które naprawdę tego wymagają. Lampy ścienne, lampki nocne oraz lampy stołowe idealnie pasują do tego zadania.

lampa do sypialni

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-lyss-frandsen/

Umożliwiają czytanie, bez przeszkadzania osobie śpiącej obok. Punktowe oświetlenie pomaga dokładnie zmyć makijaż bez rzucania cieni na twarzy. Wreszcie niewielkie punkty świetlne kreują ogólny charakter sypialni, podkreślając najbardziej urokliwe elementy.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-kinkiet-cool-frandsen/

Pamiętajmy, aby zadbać o swój komfort także podczas ubierania. Dobrze podświetlona garderoba, czy szafa gwarantują, że poszukiwanie odpowiedniej bluzki nie będzie wprowadzało nerwowej atmosfery rano. Do takich technicznych zadań najlepiej stosować listwy LED, które subtelnie podświetlą najważniejsze miejsca.

Jasne otoczenie lustra w sypialni to także ważna kwestia, zadbajmy więc, aby móc dobrze przyjrzeć się sobie przed wyjściem na kolację. Warto odpowiednio zadbać o obszar, gdzie mamy zamiar sprawdzać jak świetnie wyglądamy, . Tu najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, a także lampy podłogowe.

Mamy nadzieję, że ten materiał pozwoli upiększyć sypialnię i nadać jej wyjątkowego charakteru. Dzięki temu to pomieszczenie odzwierciedli indywidualne potrzeby i gust mieszkańców.

https://skydecor.pl/produkt/posciel-boudoir-mette-ditmer/

W rezultacie przemyślanych decyzji, sypialnia stanie się przestrzenią, w której będziemy przebywać z prawdziwą przyjemnością.