Lampy w stylu skandynawskim to nasza prawdziwa pasja, dlatego od lat współpracujemy z duńskim producentem opraw – Frandsen. Już ponad pół wieku marka ta, na czele z jej założycielem – Bennym Frandsenem, dostarcza najlepszy design do domów na całym świecie.

Choć ten rok, ze względu na sytuację pandemii, okazał się niezwykle trudny, to jednak Frandsen przedstawia nowe modele w swojej kolekcji. Bez wątpienia nowe warunki w jakich się znaleźliśmy sprawiły, że z jeszcze większą uwaga i miłością podchodzimy do wystroju wnętrz własnych domów. Przede wszystkim spędzamy w nich teraz zdecydowanie więcej czasu i musimy je dostosować także do nowych zadań.

Dzisiaj w domu już nie tylko wypoczywamy, wpadając tu późnym wieczorem i wychodząc rano. Nasze mieszkania służą teraz także jako biuro czy przestrzeń do nauki i zabawy dla dzieci. Życie całej rodziny kumuluje się w przysłowiowych czterech ścianach i dlatego wymagamy od wnętrza więcej. Musi bowiem nie tylko zaspakajać nasze potrzeby odnośnie funkcjonalności, ale ma też za zadanie tworzyć taką atmosferę, aby wszyscy domownicy czuli się tu dobrze.

Styl skandynawski to paradygmat takiej przestrzeni mieszkalnej, która łączy komfort i wielozadaniowość z kojącą estetyką. Jasność, przestrzeń i przytulność to cechy wiodące w omawianym typie aranżacji. Do tego należy dodać zastosowanie naturalnych materiałów i neutralnych kolorów, dzięki czemu powstaje idealne środowisko do życia. Jednak bez wątpienia na pierwszym miejscu należy postawić lampy w stylu skandynawskim. Ponieważ to właśnie światło tworzy we wnętrzu atmosferę.

Antidotum na jesień – lampy w stylu skandynawskim


Oświetlenie wewnętrzne ma szczególne znaczenie w Skandynawii ze względu na długie, ciemne zimy. Fakt ten dotyczy niestety także naszej szerokości geograficznej, szczególnie po niedzielnej zmianie czasu na zimowy. Dzięki dużemu doświadczeniu lampy w stylu skandynawskim szybko zyskały umiejętność oświetlania bez oślepiania. Do dziś pozostają w światowej awangardzie, a czołowe światowe marki oświetleniowe dążą do właśnie takich rozwiązań.

Za sprawą cechy związanej ze światłem nie bezpośrednim idzie kolejna, a mianowicie burzenie percepcji przestrzeni. Zamiast jednego mocnego punktu świetlnego, wnętrze w stylu skandynawskim podkreśla wielość źródeł światła i zróżnicowanie świetlnych atmosfer.

Na naszej stronie znajdziesz bardzo różnorodne oprawy świetlne – żyrandole, lampy wiszące, lampy stołowe, lampy podłogowe oraz kinkiety. Wszystkie modele duńskiego producenta Frandsen to nie tylko wyraz wielkiej kreatywności, ale także doskonały przykład dobrego designu, jakości oświetlenia i doskonałego wykonania.

Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim słynie z kojącej i spokojnej kolorystyki w połączeniu z prostym, ale eleganckim i artystycznym wystrojem. Jako jeden z najpopularniejszych stylów we wnętrzach cieszy się wciąż rosnącym gronem fanów. Lampy w stylu skandynawskim potrafią świetnie współistnieć także we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych czy rustykalnych. Dają więc niezliczone możliwości łączenia w różnych aranżacjach, jednak zawsze wprowadzają subtelność i niezobowiązującą elegancję. Przyjrzyjmy się nowym modelom lamp do salonu, kuchni czy sypialni, które z powodzeniem odnajdą się także w innych środowiskach.

Lampa wisząca Air – dmuchane szklane bańki

Air lampa wisząca Frandsen


Air to celebracja niedoskonałości – tego uroczego elementu, który odróżnia rękodzieło od produkcji masowej. Jej niepowtarzalny, uroczo organiczny kształt czerpie inspirację z wydmuchiwanych baniek mydlanych. Jak wiemy, mają one tendencję do sklejania się ze sobą. Właśnie dlatego klosz składa się z dwóch dmuchanych szklanych bąbelków o nieregularnej grubości, ułożonych pozornie przypadkowo.

Lampa o unikalnym kształcie wydaje się wisieć niemal krzywo, oddając hołd harmonii i niespójności, które charakteryzują rzemieślnicze rzemiosło. Jednak Air to produkt wynikający z ogromnego doświadczenia i skrupulatności, więc lampa wisi idealnie prosto – pomimo jej nieco przypadkowego i „przekrzywionego” wyglądu.

Air lampa wisząca Frandsen

Opalowo-białe szkło w połączeniu z asymetrycznymi liniami kreuje miękkie, dobrze zaokrąglone światło. Właśnie lampy w stylu skandynawskim wypełniają jasnością całe pomieszczenie, a nie tylko pojedynczą powierzchnię. Strumień światła lampy wiszącej Air obejmuje całe 360°, dzięki czemu dodatkowo powiększa pomieszczenie.

Lampa wisząca Air występuje w trzech rozmiarach – 22 cm, 28 cm i 34 cm, dzięki czemu idealnie nadaje się do wielu różnych funkcji. Na przykład kompozycję złożoną z kilku egzemplarzy o różnych rozmiarach można zawiesić w ozdobnym klastrze. Największy rozmiar lampy w stylu skandynawskim Air można także wykorzystać samodzielnie, aby osiągnąć efekt przyciągający uwagę.

A więc gdzie najlepiej sprawdzi się nasza nowa, piękna lampa wisząca Air? Zdecydowanie pierwsza myśl to jadalnia, a dokładnie przestrzeń nad stołem. W zależności od kształtu i rozmiaru blatu możemy dowolnie komponować intrygujące zestawienia. Podobnie rzecz się ma z blatem na wyspie kuchennej, jeśli służy ona nie tylko do przygotowywania posiłków. Jednak nie stanowi problemu wyobrażenie sobie nawet pojedynczej lampy wiszącej Air w holu. To zwykle ciemne pomieszczenie może okazać się znacznie bardziej przyjazne, jeśli wypełni je miękkie i przyjemne światło. Air to niezwykle ciekawa nowość w kolekcji marki Frandsen, lecz oczywiście nie jedyna.

Klasyczne lampy w stylu skandynawskim Ball

Lampa Ball to prawdziwy duński klasyk designu stworzony przez Benny’ego Frandsena w 1968 roku. W 2018 roku lampa BAll obchodziła 50-lecie istnienia.

Lampa wisząca Ball 25cm matowa Frandsen

Lampę Ball pierwotnie wprowadzono jako lampę wiszącą i lampę ścienną z magnesem, która odniosła spektakularny sukces. W latach 70. lampa zadomowiła się w większości duńskich mieszkań. Od tego czasu trafiła także do domków letniskowych, żłobków i wszelkich miejsc, w których potrzebne jest dobre oświetlenie. Do dziś większość Duńczyków daży okrągła lampka Ball szczególnym uczuciem.

„To, że Ball ma 50 lat i nadal jest bestsellerem, nie oznacza, że przestaliśmy go rozwijać” – mówi Benny Frandsen, projektant serii i właściciel marki Frandsen.

Na przestrzeni lat Ball ewoluował zgodnie z aktualnymi trendami, ukazując się na rynku we wszystkich popularnych kolorach ostatnich dziesięcioleci. Od 1968 roku rodzina Ball nieustannie rośnie, nie tracąc przy tym swoich najbardziej znanych elementów konstrukcyjnych. Obecnie Ball występuje w niezliczonych kolorach i modelach, od lamp stołowych i podłogowych po kinkiety i lampy wiszące.

Wśród jesiennych nowości na sezon 2020 marka Frandesn ponownie aktualizuje swój bestsellerowy model wypuszczając nowe wersje lampki magnetycznej. Ta niezwykle elastyczna i funkcjonalna oprawa zyskała teraz nowe kolory i wykończenia. Wśród matowych wykończeń świecąca kulka cieszy oczy stonowanymi odcieniami, które idealnie pasują do współczesnych wnętrz. Kolory czarny, biały, petrol, a także ciemny i jasny odcień szarości gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników metalicznego połysku marka Frandsen ma inny zestaw, bazujący na zyskujących coraz większą popularność antycznym mosiądzu czy miedzi. Tą linię uzupełniają jeszcze wykończenia bardziej klasyczne, czyli chrom oraz szczotkowana satyna.

Klasyk wkracza w XXI wiek


Spójrzmy prawdzie w oczy – większość z nas czuje się najlepiej z telefonem komórkowym lub tabletem pod ręką. Z tego powodu legendarna lampa Ball Benny’ego Frandsena z 1969 roku zyskuje całkowicie nową funkcję. Wyposażona w wyrafinowaną małą półkę i praktyczny wbudowany port ładowania USB stawia czoła przyszłości.

Naszym celem jest zaspokojenie potrzeb naszych klientów w domu, a najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest włączenie do projektu urządzeń mobilnych ”- mówi Benny Frandsen.

Ten nowy design sprawdza się doskonale w charakterze stolika nocnego lub w w pobliżu sofy. Generalnie w każdym miejscu, gdzie zawsze możesz mieć pod ręką swoje ulubione urządzenie mobilne i jednocześnie je ładować. Można więc zapomnieć o tych nieoczekiwanych momentach, gdy kończy się bateria i tym samym kończy się zabawa.

Już nigdy tablet nie odmówi posłuszeństwa ze względu na słabą baterię w środku ulubionego serialu Netflix. Nie powtórzy się też sytuacja, gdy rano nie włączył się budzik, ponieważ w środku nocy w telefonie zabrakło energii.


Lampy w stylu skandynawskim czyli połączenie funkcji i formy

Lampy w stylu skandynawskim

BF20 to piękna synteza klasycznego kunsztu i przemysłowego funkcjonalizmu, zapewniająca doskonałe oświetlenie. Kontrasty miękkiej, kulistej ekspresji i prostego minimalizmu zjednoczyły się w tej dynamicznej, innowacyjnej, a jednocześnie klasycznej serii lamp.

Nowa seria BF20 firmy Frandsen to idealne połączenie funkcjonalności i wzornictwa, starannie dopracowane w każdym szczególe, aby zapewnić imponujące wrażenia świetlne.

Lampy w stylu skandynawskim

Seria BF20 obejmuje wiele rozwiązań. Od z lampy podłogowej, dostępnej w wersji z jedną i z dwoma oprawami, przez lampę stołową po lampy wiszące w różnych rozmiarach. W związku z tym możemy z powodzeniem wykorzystać ten zupełnie nowy model w praktycznie każdym zakątku domu. Lampy podłogowe cudownie doświetlą ulubione miejsce do czytania czy ręcznych robótek. Lampa stołowa doskonale sprawdzi się jako lampka na biurko. Natomiast wiszące wersje w różnych rozmiarach można razem komponować lub wykorzystywać oddzielnie.

Poszczególne modele łączy idea uzyskania opływowego wyglądu. Szczyt każdej lampy BF20 jest wykonany z akrylu, dzięki czemu światło wydostaje się do góry i pięknie oświetla pomieszczenie. W przypadku lamp podłogowych i stołowych, punkty można przechylać w żądanym kierunku, aby zapewnić doskonałą funkcjonalność.

Lampy w stylu skandynawskim

Nie tylko funkcjonalnie model ten doskonale odnajdzie się w różnych wnętrzach i środowiskach. Z myślą o dopasowaniu tej lampy w stylu skandynawskim do jak największej liczby aranżacji zdecydowano o dwóch dostępnych wykończeniach. Mamy więc matową czerń oraz matową szczotkowaną satynę. Obie wersje nie tylko wpasują się w wystrój wielu domów, ale nadają też elegancji ponadczasowemu i wyrafinowanemu wyglądowi lamp.


Wszechstronność i graficzna ekspresja – Mayor


Ta nowa seria Frandsen ma prosty design, który sprawdza się w całej gamie lamp, celebrujących minimalizm i czystość linii. W rezultacie cała kolekcja Mayor doskonale poczuje się i ozdobi zarówno przestrzenie publiczne, jak i prywatne.

W tej serii znajdziemy piękny żyrandol, lampę stojącą, lampę stołową oraz kinkiet.Jeśli chodzi o wykończenie postawiono na klasykę. Opalowo-białe szkło utrzymuje więc każdorazowo struktura z matowego, malowanego na czarno metalu. Klosz otacza i ukrywa żarówkę, nadając projektowi wyrazistej elegancji. Jednocześnie matowy, opalowo-biały klosz ze szkła pomaga wytworzyć ciepłe, dobrze wyważone światło, które w pełni oświetla otoczenie – w górze, w dole i po bokach.

Lampy w stylu skandynawskim

Design nowej linii lamp w stylu skandynawskim Mayor nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i przyszłości. Wszystko za sprawą minimalistycznej ramy i matowego szkła, nie wspominając już o charakterystycznym wygięciu każdego modelu. Bez wątpienia w całej serii nowoczesne materiały o graficznym wyglądzie pięknie kontrastują z ponadczasowymi, czystymi liniami.

Tym samym w katalogu marki Frandsen pojawia się projekt, który można z pełną odpowiedzialnością nazwać nieoczywistym i intrygującym.


Z hotelu do domu

Seria lamp Minneapolis powstała w 1984 roku w związku z dużym zleceniem firmy Friis & Moltke. Studio pracowało wtedy nad projektem Scanticon Hotel and Conference Center w Minneapolis w stanie Minnesota w USA (obecnie Crowne Plaza). Lampy wykorzystano również używane w Centrum Konferencyjnym Borupgård oraz w H.C. Andersen Hotel w Odense, oba w Danii.

Dzięki unikalnym liniom, niemal w stylu japońskim, seria wciąż sprawdza się w wielu stylach wystroju wnętrz, wykraczając daleko poza branżę hotelarską. Kolejny raz widzimy jak dobry design sam, bez żadnej pomocy, broni się i opiera upływowi lat. Tendencja do odkopywania i ponownego wprowadzania na rynek projektów z przeszłości to także jeden z aktualnych trendów w całej branży wnętrzarskiej.

Okazuje się, że lampy w stylu skandynawskim to nie tylko vintage, który ma ponad 50 lat. Także te 30-letnie projekty można dzisiaj nazwać klasykami. I choć największe triumfy święci obecnie styl wzorowany na latach 50. XX wieku, tzw. Mid Century, producenci wracają także do designu, którego źródła tkwią także później. Intrygują nas pomysły twórców związanych z ruchem Memphis, który stanowił kolejny krok milowy w historii designu. Historii do dziś żywej jak widać.

Lampy w stylu skandynawskim – jak ich nie kochać?

Lampy w stylu skandynawskim

Swoją krasę lampy w stylu skandynawskim ukazują w momencie, gdy się rozświetlają. Wprowadzają w tym samym momencie do wnętrza nieokreślone wrażenie ciepła i miękkości. Projektanci z krajów nordyckich nigdy nie stawiali sobie za cel tworzyć świecące ozdoby. Ich pasją było po prostu tworzenie światła, a lampy w stylu skandynawskim właśnie takie zadanie realizują. To nośniki i inkubatory jasności, która jak to tylko możliwe zbliża nas do wrażeń płynących z obcowania z naturalnymi promieniami słońca.

Szczerość i jasno określony cel duńskiego designu odnośnie oświetlenie podkreśla także każdorazowo jakość wykonania. Tu nic nie pozostawia się przypadkowi, każdy detal czy kolor starannie dobiera się, aby efekt pracy mógł zachwycać przez lata. Nie tylko design ma być ponadczasowy, jak widać po tegorocznej kolekcji Frandsen, i opierać nie upływowi czasu. Także materiały mają wpływ na długowieczność produktu. Najlepiej świadczą o tym fakcie używane designerskie lampy w stylu skandynawskim. Na giełdach internetowych czy w showroomach z meblami vintage, potrafią one kosztować krocie.

Powód dla których ich popularność nie tylko nie słabnie, ale rośnie w siłę, jest prosty. Każdy kto miał okazję ogrzać się w świetle emitowanym przez lampy w stylu skandynawskim wie, że Duńczycy osiągnęli doskonałość w tworzeniu opraw świetlnych.

Te lampy po prostu powstają by rozjaśniać wnętrze, subtelnie podkreślać aranżację i cieszyć oczy przez długie lata. Nigdy nie wychodząc z mody i z wielką łatwością dostosowują się do nowych warunków i oczekiwań klientów. Nie sposób ich nie kochać!