Pantop table copper lifestyle

Verner Panton, mistrz kształtu i koloru

https://www.verpan.com/verner-panton-x-verpan

Verner Panton, który był projektantem i architektem, urodził się 13 lutego 1926 roku. Był wyjątkową osobą o niezwykłym wyczuciu przestrzeni, funkcji światła, kształtu i koloru. Dobrze znany ze swojej inspirującej osobowości designer, był jedną z najbardziej wpływowych postaci w świecie wzornictwa przemysłowego w XX wieku.

Jego innowacyjne i futurystyczne projekty charakteryzuje zastosowanie zakrzywionych linii, plastiku i użycie jasnych kolorów. Większość jego projektów do dziś jest produkowana, a co więcej, wciąż pozostaje na szczycie bestsellerów.

Misja Vernera Pantona

„Głównym celem mojej pracy jest sprowokowanie ludzi do użycia wyobraźni. Większość ludzi spędza życie w ponurym, szaroburym stanie, śmiertelnie bojąc się używania kolorów. Eksperymentując z oświetleniem, kolorami, tkaninami i meblami oraz wykorzystując najnowsze technologie, staram się pokazywać nowe sposoby, aby zachęcić ludzi do wykorzystania wyobraźni i uczynić otoczenie bardziej ekscytującym ”- Verner Panton

Verner Panton urodził się w miejscowości Gamtofte na wyspie Fionia 13 lutego 1926 roku. Jego ojciec był celnikiem i karczmarzem, który pracował najpierw w zajazdach w Haarslev i Mørkenborg. Następnie podjął pracę jako najemca celnika w gospodzie Komigen w majątku Langesø.

To tutaj Verner Panton spędził dzieciństwo jako najstarszy z dwóch braci. Jednak w wieku 10 lat przeżył rozwód rodziców, a jego matka opuściła Funen. Zabrała ze sobą młodszego brata Vernera, aby zamieszkać na wyspie Lolland. Verner Panton początkowo chciał być artystą, ale jego ojciec był temu przeciwny. W rezultacie, a także w formie kompromisu, postanowił zostać architektem. Tak więc przeniósł się do Odense, trzeciego co do wielkości miasta w Danii, gdzie rozpoczął naukę w Technikum Technicznym. Warto zauważyć, że Verner Panton rozpoczął pracę jako tradycyjny rzemieślnik, specjalizując się w murarce, zanim poszedł do szkoły architektonicznej.

Verner Panton i jego droga życiowa

Po ukończeniu studiów technicznych w Odense Verner Panton postanowił przenieść się do duńskiej stolicy Kopenhagi. Tam ukończył studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Na tej uczelni studiowali inni wielcy duńscy projektanci, tacy jak Finn Juhl. Wydział architektury ukończył tu w roku  w 1951 roku.

Jednak Verner Panton rozpoczął pracę już w 1950 roku. I to nie byle gdzie, ponieważ otrzymał posadę asystenta samego Arne Jacobsena. On także był jednym z najbardziej znaczących duńskich architektów i projektantów XX wieku. Współpraca obu designerów w latach 1950-1952 dotyczyła na przykład jednej z ikon wzornictwa przemysłowego XX wieku – krzesła Ant.

Verner Panton jako samodzielny twórca

W 1955 roku otworzył własne studio projektowe, a krzesła na stałe wpisały się w obszar jego prac i badań. Niemal natychmiast posypały się zamówienia, między innymi od firmy Fritz Hansen. Jego projekty trafiły do produkcji masowej. W miarę upływu czasu, w latach 50 jego projekty stawały się coraz bardziej odważne i niekonwencjonalne. Powstały wtedy charakterystyczne krzesła bez nóg lub oparcia.

W 1958 roku stworzył krzesło Cone zaprojektowane dla restauracji Komigen, odniosło ono wielki sukces. Natomiast w 1960 roku Verner Panton zaprojektował jedno ze swoich najważniejszych dzieł, zarówno pod względem stylu, jak i ewolucji technologicznej. Właśnie wtedy świat ujrzał serię krzeseł Stacking produkowanych z tworzywa sztucznego przy użyciu jednej formy. Rewolucja technologiczna polegająca na produkcji wtryskowej powstała właśnie  dla tego rewolucyjnego projektu. Krzesło stało się prawdziwą ikoną i do dziś zdobi i wyposaża awangardowe przestrzenie. Tym samym Verner Panton zyskał międzynarodowy rozgłos.

Inne słynne arcydzieła to prototypy nadmuchiwanych siedzeń, uwodzicielski latające siedzisko, oryginalne krzesło S ze sklejki modelowanej dla Thoneta. Oprócz  tego warto jeszcze wymienić fotel Amoebe, rzeźbiarskie meble o niesamowitych formach Living Tower, dywan Geometri lub słynne lampy, które oferujemy w sklepie Skydecor.pl.

Verner Panton kolory i kształty

Cechą charakterystyczną dzieł Vernera Pantona jest jego upodobanie do geometrycznych kształtów i intensywnych kolorów. To one zdominowały zarówno jego pracę jako projektanta mebli, jak i jego działalność w branży projektowania tkanin.

Ponadto Verner Panton wykonał również projekty wnętrz z doskonale rozpoznawalnymi kompozycjami przestrzennymi. Dzięki zastosowaniu tkanin i paneli tworzył charakterystyczny efekt. Łączył bowiem na tej samej powierzchni zarówno podłogi, ściany i sufity, a nawet meble lub lampy.

Wśród jego najwybitniejszych wnętrz znajduje się statek Visiona, zaprojektowany na targi meblowe w Kolonii w 1968 roku. Zasłynął także projektując w 1969 roku biura wydawnictwa Spiegel. Kolejnym wielkim dziełem Pantona jako projektanta wnętrz była kultowa restauracja Varna de Aarhus, zaprojektowana w 1970 roku.

Pobudzanie wyobraźni przez design

Głównym zadaniem jakie stawiał sobie za cel w pracy, było zachęcenie ludzi do uruchomienia wyobraźni. Zaznaczał, że prawie wszyscy ludzie spędzają całe życie w nużącym, nędznym tradycjonalizmie. Dlatego tak bardzo obawiają używania kolorów. Pokazał zatem ludziom innowacyjne sposoby, aby zachęcić ich do korzystania z fantazji i uczynić otoczenie bardziej ekscytującym. W tym celu przeprowadzał testy mebli, kolorów, oświetlenia i tekstyliów, a także stosował najnowsze technologie.

Verner Panton pracował z wielką pasją i nie mniejszą wiarą w nieograniczone możliwości formy. Stworzył także nowy zestaw teorii na temat tego, jak oświetlenie powinno działać i jak powinno wpływać na otoczenie. To właśnie na ich podstawie Verner Panton wprowadził różne projekty nowoczesnych lamp. Ich formy różnią się znacznie od dzieł innych skandynawskich kolegów po fachu.

Lekkość konstrukcji – oświetlenie i lampy

Miał niezwykle jasne podejście do swojej pracy, funkcji, koloru i kształtu. Odważnie i świadomie wykorzystywał różnorodne materiały. Co więcej  wykorzystanie przez niego kilku materiałów sprawiło, że inni projektanci odrzucali ponadczasowość jego projektów. Wielkie zainteresowanie jego pracą w dzisiejszych czasach dowodzi, że nie mieli racji.

Podstawowa zasada światła oraz idea oświetlenia i projektowania lamp opiera się na jasnym celu. Jest nim stworzenie lampy, w której dno i klosz służyłyby za reflektor, a źródło światła pozostałoby ukryte. Verner Panton zaczął od zaprojektowania lamp dla Louisa Poulsena. Pierwszą lampą, która została wprowadzona do produkcji, była lampa Topan w 1959 roku. Już rok później, w 1960 roku, powstała lampa Moon.

Organiczne formy i sprytne warstwy Moon oraz Onion

Lampa Moon firmy Verner Panton to pierwsze świetlne dzieło stworzone przez projektanta. Jednocześnie to imponujący popis prawdziwego mistrzostwa w projektowaniu Vernera Pantona. Forma tak skomplikowana, a jednocześnie, na pierwszy rzut oka prosta. To oszustwo tworzy estetycznie fascynująca i absolutnie wyjątkową lampę Moon. Lampa składa się z 10 miedzianych listew w kształcie pierścienia. Zawieszono je wokół centralnie umieszczonej żarówki. Tarcze w kształcie wachlarza ukrywają źródło światła. Jednocześnie odbijają i rozpraszają emitowane ze środka światło na zewnątrz. Pierścienie można przesuwać, decydując o szerokości szczelin i zmieniając w ten sposób jasność i atmosferę. W efekcie w całym pomieszczeniu rozchodzi się miękka, przyjemna jasność, a my nie możemy oderwać oczu od pięknego obiektu. Hipnotyczne, księżycowe wrażenie zdecydowanie pobudza wyobraźnię. Dokładnie tak jak życzył sobie tego Verner Panton.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-onion-verner-panton/

Podobny zabieg możemy podziwiać w lamie Onion. Uformowana z listew w wyrafinowanym kształcie, tworzy przedstawienie cebuli, lub jeśli ktoś woli, główki czosnku. Warstwy okrywają bezpośrednie źródło światła, pozwalając mu się wydobywać przez szczeliny. Dzięki temu ponownie mamy do czynienia z miękkim i przytulnym oświetleniem, które jest jednocześnie bardzo sugestywne i rzeźbiarskie.

Błyszczące Verpan Fun i Spiral

W 1964 roku Verner Panton skontaktował się z producentem oświetlenia J. Lüber AG w Szwajcarii w sprawie zaprojektowanej przez niego lampy. Składała się z setek małych dysków, które rzucały refleksy. Pierwszy prototyp tej lampy został wykonany przy użyciu tarcz wyciętych ze srebrnej folii przez jego żonę Marianne. Lüberowi podobał się ten pomysł, ale miał zastrzeżenia do materiałów. Zamiast tego, aby osiągnąć efekt podobny do srebrnej folii, tarcze wykonano z cienkiej blachy. Są one do dziś stosowane w produkcji lampy o nazwie Fun.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-stolowa-fun-2ta-verner-panton/

Każdy, kto szuka spektakularnego oświetlenia, powinien przyjrzeć się lampie Verpan Fun stworzonej z małych aluminiowych płytek. Przedstawicielem tych modeli jest na przykład lampa ścienna 1WA. Podobny pomysł na sprytne wykorzystanie błyszczących skrawków metalu możemy oglądać w nie mniej imponującej lampie Spiral.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszace-spiral-sp01-verner-panton/

Jak sama nazwa wskazuje, zwisające spirale w srebrnym lub złotym kolorze, odbijają światło pod różnymi kątami, sprawiając wrażenie nieustającego ruchu. Projektant po raz kolejny porusza wyobraźnię, zabawą refleksami , płynnością i intrygującymi efektami.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-spiral-sp03-verner-panton/

Fun z dna morza

Tak jak perłopławy produkują perły. Verpan Fun, który składa się z oryginalnych elementów z masy perłowej, wytwarza fascynujące światło. Ponadto jest także przykładem brawurowego i lekkiego projektu ikony duńskiego wzornictwa.

Patrząc na lampę Fun, nie od razu wiadomo, czy jest to obiekt designerski, czy rozwiązanie oświetleniowe. Bogata kolekcja składa się z lamp wiszących, kinkietów, lamp stołowych i lamp podłogowych. Wszystkie bez wyjątku przyciągają uwagę jeszcze przed włączeniem. Gęstwina lekkich elementów z masy perłowej nadaje Verpan Fun naturalny i ekstrawagancki wygląd. Elementy są połączone za pomocą małych metalowych pierścieni, tworząc w ten sposób łańcuchy z masy perłowej o różnej długości. Lampa emanuje wizualną wspaniałością, z której skandynawski design jest znany na całym świecie. Jednocześnie zabawne refleksy wnoszą dyskretną dynamikę, którą napędza lekki wietrzyk. Gdy powietrze faluje, elementy życia morskiego zaczynają się lekko kołysać i grać cudowną melodię.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-fun-11dm-verner-panton/

Po włączeniu Verpan Fun dodatkowo pokazuje niezrównane kompetencje co do samej funkcji oświetleniowej. Wiązki światła emitowane przez lampę są wielokrotnie odbijane i razem tworzą zapierające dech w piersiach doznania świetlne. Od splendoru pałacowego żyrandola, przez nastrojowe podkreślenie atmosfery w salonie, po przyciemnione, świetlne rzeźby. Miękkie refleksy skorup perłopławów sprawdzają się w każdej sytuacji.

Wielka rodzina lamp Fun

Lampy Verpan Fun sprawdzają się w każdym środowisku, które wymaga wyjątkowego efektu wizualnego oraz oświetlenia. Majestatyczna lampa wisząca Fun 10DM doskonale nadaje się do reprezentacyjnego pomieszczenia, na przykład do salonu. Poza rzucającym na kolana wyglądem, te klasyki dostarczają otaczającej przestrzeni miękkie, przyjemne światło. W ten sposób tworzą przytulną i relaksującą atmosferę.

 

 

Verpan Fun 3DM to lampa wisząca, która składa się z pionowo ułożonych elementów z masy perłowej. Trzy połączone kule przypominają duże kryształy i kreują prawdziwie magiczny efekt oraz światło. Ta wspaniała lampa wisząca, ze względu na soje rozmiary niepodważalną wartość estetyczną, sprawdza się doskonale także w przestrzeniach publicznych. Nadaje stylu wnętrzom reprezentacyjnym takim jak sala recepcyjna, hol, czy galeria.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-fun-3dm-verner-panton/

Mniejsze wersje lamp Verpan Fun także imponują i oczarowują swym pięknem. Kinkiet Fun 1WM nie różni się od reszty przedstawicieli rodziny, podobnie jak inne modele silnie wpływając na widza. Większość światła odbija się na ścianie, dzięki czemu zyskuje ona dekoracyjny efekt. Jednak to nie koniec, ponieważ refleksy ze ściany tworzą przyjemne nastrojowe światło dla reszty pomieszczenia.

Lampa stołowa Verpan Fun 1TM także służy jako nastrojowe światło i optyczne podkreślenie pewnych obszarów w przestrzeni pokoju. Najlepiej sprawdza się na kredensach lub komodach, gdzie tworzy przyjazne oazy światła. Jednak te lampki stołowe doskonale jest także stosować na dużym stoliku kawowym. Ponieważ harmonijne źródła światła tworzą atmosferę zachęcającą do rozmowy i relaksu.

Verner Panton – futurysta: Globe i Ufo

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-globe-verner-panton/

Lampa wisząca VP Globe firmy Verpan jest jednocześnie dziełem sztuki i źródłem światła. Verner Panton stworzył ten projekt w 1969 roku, pierwotnie z przezroczystego akrylu. Wnętrze lampy wypełnia pięć ręcznie polerowanych odbłyśników z aluminium i z lakierowanymi wykończeniami. W istocie oddaje to co w latach 60. XX wieku pojmowano pod hasłem futuryzmu. Przywołuje na myśl skojarzenia z wybuchem gwiazdy, statkiem kosmicznym lub rozszczepieniem atomu.

Podobne skojarzenia nasuwają się, gdy patrzymy na niesamowitą formę lampy wiszącej Ufo.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ufo-verner-panton/

Tu rozmieszczone pionowo pierścienie świetlne, wiszące na niemal niewidocznych linkach także charakteryzuje symetria. Bez wątpienia jej futurystyczny charakter do dziś nie stracił nic ze swojej aktualności i atrakcyjności.

Dojrzały projekt Pantop

Natomiast Pantop to lampa wisząca stworzona przez mistrza pod koniec jego życia.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-pantop-panton/

Uwydatnia ona całe jego doświadczenie i ogromną wiedzę oraz świadomość projektową Vernera Pantona. Pantop produkowana dzisiaj przez firmę Verpan z Danii to odważna lampa sufitowa, która zapewnia ciepłe, bezpośrednie oświetlenie.

 

Najlepiej sprawdza się jako lampa do jadalni lub nad blatem w otwartej kuchni. Charakterystyczny kształt dzwonu Pantop zapewnia odświeżające spojrzenie na ograniczenia górnego oświetlenia.

 Verner Panton – wielki mistrz designu

Duński architekt Verner Panton reprezentuje drugą stronę skandynawskiego designu. Wykorzystywał plastik i kolory, nawiązujące do nowoczesnych technologii z lat 50. W ten sposób obrał kierunek radykalnie alternatywny w zestawieniu z formami organicznymi i materiałami naturalnymi. Wybitna postać w świecie designu, ponieważ swojej błyskotliwej karierze stworzył innowacyjne i odważne koncepcje. Jednocześnie eksperymentował ze swoim własnym  ekscentrycznym językiem. Właśnie w ten sposób stworzył wybitne dzieła, które są prawdziwymi ikonami, zdolnymi do poruszenia wyobraźni tak wielu ludzi.

Zainteresowany wciągającymi przestrzeniami, teorią kolorów, systemami i percepcją sensoryczną, duński projektant Verner Panton tworzył rzeźbiarskie  meble, które otaczały ciało. Tworzył także wnętrza, które wywoływały silne reakcje oraz wzory, które droczyły się z okiem. Panton zajmował się każdym aspektem projektowania, zapraszając do zabawy i intelektualno-estetycznej gry. Do dziś prowokuje, z pełną premedytacją wykorzystując zmiękczone linie i paletą odważnych, intensywnych barw oraz hipnotyzujących deseni. Jemu zawdzięczamy nowatorskie technologie produkcji, wcześniej niestosowane połączenia materiałów, a także kolorowy maksymalizm. Jak nikt inny potrafił łączyć inspiracje z natury z bujną wyobraźnią nieskrępowaną żadnymi ograniczeniami. Dzięki temu przełamywał bariery, chcąc projektować produkty masowe, które będą mogły wpływać na estetykę otoczenia wszystkich ludzi.

Wiele jego projektów powstaje w nowych wydaniach, ale jest też wielu kolekcjonerów jego ogromnej spuścizny. Verner Panton zmarł w Kopenhadze 5 września 1998 roku, w wieku 72 lat. Jego prace jednak wciąż żyją i stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń użytkowników, miłośników designu, a także dla projektantów. Reedycje, odświeżone wersje jego mebli, wzorów tkanin, a także liczne cytaty z jego dzieł cieszą się niesłabnącą popularnością. To jasny znak, że jego dziedzictwo na stałe wpisało się do kanonu wzornictwa przemysłowego, ponieważ nie przestaje zachwycać i fascynować.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment