Lampa do salonu, czy to łatwy temat?

To kwestia nad którą spędzamy dużo naszego czasu aby perfekcyjnie dobrać odpowiednie oświetlenie. Gdy urządzamy nasze przestrzenie, to salon musi być wyjątkowy. Lampa do salonu jest zatem ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem dekoracyjnym. Tam przecież spędzamy najwięcej naszego czasu z rodziną i najbliższymi. Szukajmy i wybierajmy razem. Naszym zdaniem lampa do salonu to przysłowiowa „wisienka na torcie”. Musi być wybrana dobrze i z rozsądkiem. Aby pomóc w tej kwestii, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Mianowicie, jakiego typu lampy do salonu potrzebujemy?

Stojącą, wiszącą, „zapierającą dech w piersiach” czy może kinkiet, albo kulki?

Następnie, w jakim stylu jest urządzone wnętrze? Nowoczesne, w stylu Boho, czy klasyczne. Jakie barwy w nim występują? Jakie kolory mają nasze ściany, meble, obrazy. Czy całość pasuje do naszego wnętrza? Jakiej ilości światła tam potrzebujesz? Zastanówmy się razem. Może to właśnie u nas, znajdziesz swój wypatrzony model, i piękna, wymarzona lampa do salonu zawiśnie w sercu tego domu. 

Jeżeli jeszcze nie wiesz co dokładnie Cię interesuje, poniżej opisaliśmy kilka typów lamp do salonu oraz różne ich funkcje.

Jak prawidłowo oświetlić salon?

Skydecor jest wiodącym dystrybutorem oświetlenia. Dzięki naszemu doświadczeniu wiemy jak oświetlenie może całkowicie  zmienić wygląd wnętrza. Jest to szczególnie ważne w salonie, gdzie często spędzamy większość czasu. Jednak trudno jest znaleźć odpowiednią równowagę świetlną ze względu na to ile funkcji spełnia pokój dzienny.

Dobrze oświetlony salon powinien mieć co najmniej trzy różne rodzaje oświetlenia: ogólne, punktowe i akcentujące. Są one używane w różnych porach dnia i do różnych celów. Kluczem do funkcjonalnego schematu oświetlenia jest to, aby wiedzieć  jak należy je używać i mieszać ze sobą.

Wisząca lampa do salonu

Wiszące lampy do salonu sprawdzają się również w pomieszczeniach, w których, w ciągu dnia jest sporo naturalnego światła. Pamiętaj również, że wisząca lampa, czy żyrandol bardzo dobrze sprawdzają się przy rozdzielaniu przestrzeni. Co to oznacza? Czy zdołam wybrać lampę do salonu Frandsen? Jeżeli Twój salon łączy w sobie jadalnię, kącik telewizyjny i może część relaksacyjną, to warto oddzielić je osobnym światłem górnym.

Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na część z telewizorem. Ostrożnie wybierz światło i jego położenie, aby uniknąć odbijania w telewizorze. Rozpraszanie jasnego światła poprzez lampę do salonu nad głową lub przed telewizorem, może być rozpraszające, dlatego upewnij się, że lampy sufitowe są ściemniane lub zamiast tego użyj kinkietów ściennych lub lamp podłogowych.

Oświetlenie zadaniowe

Lampy do salonu obejmują lampy podłogowe, lampy do czytania, lampy stołowe i lampy akcentujące. Oświetlenie zadaniowe to takie, które używamy do konkretnych czynności.

Lampy do czytania

Lampy do czytania, są bardzo ważne ponieważ najczęściej lampki, których w tym celu używamy mają niski poziom światła i przyczyniają się do pogorszenia wzroku. Lampą do czytania może być podłogowa lampa umieszczona między dwoma fotelami, kinkiet czy mała lampka nocna. Bardzo ważne jest jednak abyśmy sprawdzili jej parametry przed zakupem. Przykładem wspaniałej lampy do czytania, jest lampa Job. Zobacz tutaj jak wyglada. https://www.frandsenretail.dk/products/wall-lamps-1/job-6

Lampy stołowe

Lampy stołowe do salonów i pokoi dziennych są popularnym wyborem od wielu, wielu lat.  Powinny być ustawione w sposób przemyślany,, aby stworzyć równowagę. Możesz ustawić je na stolikach obok kanapy, w narożniku komody czy stołu. Taka lampa nie daje dużego spektrum światła, ale nadaje ciepła i przytulności pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się przy romantycznej kolacji czy wieczorze w gronie rodziny. Wspaniały model znajdziesz tutaj: Lampa stołowa Benjamin Frandsen

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe do salonu, to także świetny sposób na dodanie silnego światła do ciemnego pomieszczenia. Lampa podłogowa ma za zadanie wysyłanie światła w górę, które odbija się od sufitu jako światło otoczenia. Z tego powodu właśnie lampy podłogowe mają często silniejsze i jaśniejsze światło niż lampy stołowe. Mogą również zawierać regulowane poziomy jasności, diody LED, żarówki z funkcją ściemniania i wiele innych. Nie można zapomnieć oczywiście o funkcji designu. Lampy podłogowe idealnie wypełniają wolną przestrzeń i nadają charakteru pomieszczeniu.

Lampka na biurko

Jeśli masz małe biurko w salonie pomocnym dodatkiem jest lampa biurkowa. Te wszechstronne regulowane lampy pozwalają oświetlić powierzchnię biurka. Główkę lampy można zwykle łatwo przesunąć, aby skierować światło tam, gdzie jest ono potrzebne. Takie lampy są coraz częściej bezcieniowe, dlatego świetnie sprawdzą się do prac manualnych. 

Jak dobrać najlepsze oświetlenie do salonu?

Ustaw źródło światła w pomieszczeniu i na określonej wysokości. Zobacz jak dużo światła potrzebujesz i oceń jaka wielkość klosza będzie najlepsza. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że klosz lampy: jego odcień, materiał oraz wielkość ma ogromny wpływ na światło padające tj. jego moc i kierunek.

Abażur lampy wpływa również na to ile światła przez niego przenika. Grube materiały, mało przepuszczalne i ciemne odcienie będą blokować przechodzenie światła przez klosz i skupią więcej światła na górze i dole żarówki.

Kształt światła

Kształt klosza lampy określi kształt „stożka” światła emitowanego przez lampę. Wszystko zależy od wielkości otworów abażuru. Klosz z mniejszym otworem na górze np. w kształcie dzwonu, będzie dawał więcej światła od dołu i rozprzestrzenia światło na szerszym obszarze. Lampy stołowe mają zwykle abażury, które są szersze na dole w porównaniu do lamp podłogowych, ponieważ są one umieszczone niżej i będą musiały tak samo szeroko rozpraszać światło. Z kolei lampa podłogowa ma większą wysokość i jej klosze mogą być węższe.

Niektóre lampy, takie jak lampy biurkowe lub lampy akcentujące, mogą świecić światłem we wszystkich kierunkach. Również lampy z przezroczystymi lub częściowo przezroczystymi / tkaninowymi abażurami będą emitować trochę światła przez boki lampy, ale zabarwi światło na kolor klosza. Na przykład czerwony klosz może emitować ciepły blask. Bielszy klosz emituje białe światło. Abażury lamp są również zmienne, więc jeśli nie jesteś zadowolony z odcienia lampy, po prostu ją wymień!

Jak dopasować lampę do stylu pokoju?

Lampy są dostępne w bardzo szerokiej gamie stylów od klasycznych po ultranowoczesne. Wybierz motyw swojego pokoju i spróbuj dopasować styl lampy do wystroju domu.

Na przykład, lampy o bardzo czystych liniach, śmiałych kształtach, jasnych kolorach i bez drobnych detali są zwykle postrzegane jako nowoczesne lampy. Minimalistyczne materiały i uderzające geometryczne kształty podkreślają nowoczesny wygląd.

Przede wszystkim, lampy o bardziej dekoracyjnych, ozdobnych, fantazyjnych krzywiznach i starych materiałach takich jak brąz, mosiądz i drewno są to lampy klasyczne.

Lampa może być idealnym dodatkiem do salonu. Za dnia może wyglądać jak dzieło sztuki, a wieczorami nadawać przytulny i ciepły klimat. Kolor i materiał lampy mogą wpłynąć bardzo na całe pomieszczenie. Jeżeli Twój salon dominuje w stonowane kolory, nie bój się zaszaleć i dodać nieco koloru. Puste przestrzenie pięknie wypełnią długie ozdobne żyrandole.

Pamiętaj, że lampy do salonu są perfekcyjnym uzupełnieniem wnętrza i stylową ozdobą. Zwróć uwagę na to ile światła potrzebujesz, jakie zadanie ma spełnić, jaka kolorystyka i wielkość najbardziej Cię interesuje.

Ile światła wytwarza lampa?

Ilość światła emitowanego przez lampę zależy głównie od intensywności żarówki, ilości światła filtrowanego przechodzącego przez klosz, a także od położenia i odległości lampy.

Światło rozprzestrzenia się i wydaje się ściemniać wraz z odległością od źródła światła. Dlatego swobodnie możesz podzielić salon na część relaksacyjną czy kącik do czytania. Używając oświetlenia akcentowego łatwo rozdzielić przestrzeń. Pamiętaj o miejscach gdzie potrzebujesz dobrego oświetlenia i zastosuj kinkiety lub lampy podłogowe.

Zwykle najjaśniejszym punktem są lampy podłogowe, to zazwyczaj podwójna wydajność lampy stołowej.

Najjaśniejsze światło generują lampy do czytania, ponieważ są one formą lampy podłogowej ze skoncentrowanym światłem umieszczonym blisko miejsca, w którym czytasz.

Lampy biurkowe mogą wytwarzać podobną ilość światła do lamp stołowych, ale w bardziej skupionym obszarze nad biurkiem, a zatem mogą wydawać się najlpesze.

Najciemniejszym ze wszystkich lamp są Lampy akcentujące. Mogą nadawać przytulny nastrój w pomieszczeniu lub rozdzielać przestrzeń, ale nie są wystarczająco jasne, aby odpowiednio oświetlić cały pokój.

Jak zwiększyć ilość światła w lampie?

Jednym ze sposobów zwiększenia ilości światła w lampie jest użycie świetlówki lub żarówki LED. Ponieważ te nowoczesne żarówki zużywają o wiele mniej mocy, aby wytworzyć taką samą ilość światła. Można w rzeczywistości umieścić żarówkę o wyższej mocy i otrzymać więcej światła jednak należy pamiętać o zakresie moc lampy. Pamiętaj, aby nigdy nie używać żarówek o mocy wyższej niż maksymalna moc lampy.

Ekskluzywne lampy

Jeśli szukasz ekskluzywnych lamp w naszym sklepie internetowym na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zapraszamy na zakupy. – kliknij w link ekskluzywne lampy