Jak dobrać lampy sufitowe do jakiego rodzaju wnętrza? To pytanie często pojawia się gdy mierzymy się z urządzaniem nowej przestrzeni. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że historia lampy sufitowej w naszych wnętrzach gości od tysiąca lat, od czasów średniowiecza? Oznacza to, że są one jeszcze starsze niż elektryczność – a w dzisiejszych czasach ich znaczenie jest ogromne. Nie chodzi tylko o funkcjonalność, ale również estetykę i atrakcyjny design. Gustownie dobrane oprawy tworzą we wnętrzu wyjątkową atmosferę, przykuwają oko, zachwycają. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiednią lampę sufitową do swojej aranżacji. Jak to zrobić i które są godne polecenia?

Jak dobrać lampy sufitowe do rodzaju wnętrza?

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-metaliczna-frandsen/ 

W prywatnych mieszkaniach pierwsze lampy wiszące pojawiły się w pałacach, na zamkach i w rezydencjach możnych. Świadczyły o renomie, pozycji, luksusie i wyrafinowaniu. W ciągu ostatnich 100 lat oświetlenie domu, dzięki elektryczności, stało się obiektem badań designerów i producentów.  Światło stanowi bowiem wdzięczny temat, dzięki swoim właściwościom nieporównywalny z żadnym innym projektem. Dzięki duńskim projektantom ujrzeliśmy ideę prawdziwej jasności, ideę światła jako źródła piękna. Obecnie również można spotkać modele, które wyglądają fantastycznie, a co więcej, świetnie sprawdzają się w różnych aranżacjach i przestrzeniach.

Jak dobrać lampy sufitowe – sztuka robienia wrażenia 

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest niezbędny, aby stworzyć harmonię w domu tworząc poczucie spójności wystroju i mebli. Prawdopodobnie każdy z nas zachwycił się kiedyś zdjęciem wnętrza z fantastyczną lampą wiszącą, która robiła wrażenie jakby była do tego miejsca stworzona. Jednak, aby osiągnąć taki efekt, trzeba głęboko rozważyć wybór oświetlenia do domu. Jeśli chodzi o propozycje, mamy niezliczone opcje, ponieważ szczególnie lampy wiszące pozwalają naprawdę wykazać się zarówno projektantowi jaki i producentowi. Niestety nie możemy opierać się tylko na zauroczeniu zdjęciem, aby zdecydować jak lampa wisząca sprawdzi się w naszym wnętrzu. Należy podejść do tego zagadnienia, biorąc pod uwagę atmosferę pomieszczenia, i to jaki efekt pragniemy uzyskać.

Nie wystarczy określić jak lampa wisząca najbardziej nam się podoba, ponieważ powinna dostosowywać się do wnętrza pod względem stylu i wielkości. Jednak co najważniejsze, musi także zostać zawieszona we właściwy sposób. Niestety błąd w tym wypadku skutkuje ogromnym zagrożeniem dla harmonii i estetyki przestrzeni. Zainstalowana zbyt wysoko lub zbyt nisko lampa wisząca, dzięki temu, że zajmuje pustą przestrzeń, wpływa na jej całościową perspektywę. A jeśli dodatkowo jest nieproporcjonalnej wielkości i przytłacza, bądź niknie we wnętrzu, może całkowicie zepsuć aranżację.

Jak powinny być zamontowane lampy sufitowe?

Impuls, chwilowy zachwyt, ciekawy design nie mogą być powodem tak ważnej decyzji. Dlatego warto rozważyć na czym naprawdę najbardziej nam zależy i dokonać wyboru, który będzie nas cieszył przez długi czas. Jednak zanim przejdziemy do omawiania kwestii estetycznych, musimy przyjrzeć się stronie technicznej zagadnienia lamp sufitowych. Na jakiej wysokości należy zamontować żyrandol? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej.

Podstawowy błąd, który jaki popełniany w przypadku lamp wiszących, dotyczy wysokości. Żyrandol powinien być zawieszony nie mniej niż 1/4 odległości między sufitem a podłogą. Jeśli lampa wisząca wisi nad stołem, powinna znaleźć się do około 90 cm od powierzchni stołu. Naturalnie lampy sufitowe znajdują zastosowanie w praktycznie każdym obszarze naszego domu. Oto reguły, które obowiązują i są sprawdzone, dlatego nie warto z nimi dyskutować. Pora znaleźć odpowiedź na to, jak ma wyglądać idealna lampa do wystroju konkretnego wnętrza.

Lampa wisząca na dobry początek

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-fun-3dm-verner-panton/

Jeśli mamy do czynienia z bardzo wysokim sufitem zdecydowanie warto podkreślić ten walor. W takim wypadku akcent w postaci dużej, spektakularnej lampy wiszącej doskonale spełni to zadanie. Lampa sufitowa Fun 3DM Panton z pewnością wykorzysta możliwość skupienia na sobie uwagi i dopełni wielkie wrażenie na wejściu.

Do najbardziej reprezentatywnych należą między lampy, które cieszą się popularnością od dziesięcioleci, i których projekty stworzył Verner Panton. Mowa tu przede wszystkim o  Spiral sp01 Verner PantonBall Silver Verner PantonSpiral sp01, której zjawiskowość wręcz onieśmiela. Połyskujące, metalowe wstęgi ustawiono tak, aby tworzyły kształt kuli. Miękkie linie i lśniący materiał emanują rozproszonym światłem, pełnym ciepła i przytulnego szyku. W wersji, na którą składają się lśniące chromowane kulki, wrażenie koncentruje się wokół kształtu i proporcji. Dlatego sprawdzi się doskonale w przypadku wnętrz, którym pragniemy nadać charakter luźnej elegancji. Obłe kształty współgrają wręcz idealnie z ostrymi, prostymi liniami współczesnych mebli.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-spiral-sp01-verner-panton/

W każdym przypadku to właśnie żyrandol, czyli lampa sufitowa, stanowi wisienkę na torcie przemyślanej aranżacji. Oczywiście hall czy przedsionek jest pierwszym miejscem, które poznaje się wraz z naszym domem. Mówi się, że pierwsze wrażenia jest najważniejsze i istotnie wpływa na nasze postrzeganie. Jednak tak naprawdę konsekwencja i dbałość o każde miejsce naszego domu, daje ogólny pogląd na to co naprawdę cenimy.

Lampy wiszące o krok dalej

Piękne wnętrza docenia się za każdy szczegół, a zwłaszcza taki, który jest niewidoczny na pierwszy rzut oka. Dlatego warto zadbać o te nawet najmniej eksponowane przestrzenie. A zatem,  jeśli mowa o wąskim korytarzu, nie wolno zaniedbać jego oświetlenia, a co za tym idzie, i stylu. Proste rozwiązania w postaci oświetlenia architektonicznego nie zagwarantują przestrzeni indywidualnego charakteru. Natomiast lampa wisząca w ciekawej oprawie zdecydowanie tak, wystarczy spojrzeć na lampę sufitową Globe. Na dodatek nie będzie wymagała już wielu dodatkowych elementów, aby zrealizować swoje zadanie.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-globe-verner-panton/

Lampa wisząca a styl we wnętrzu

Dzisiaj trudno określić konkretny styl architektoniczny, w którym zaaranżowano dane wnętrze, ponieważ króluje tendencja wzajemnego przenikania się i uzupełniania estetyk. Ponieważ nasze poczucie piękna najbliższe jest Skandynawii, możemy z całą pewnością stwierdzić, gdzie znajdzie ono swoje miejsce.

Wachlarz możliwości rozwija się w całej swej okazałości. Dla łatwiejszej nawigacji uporządkujmy style architektoniczne, w których można zastosować piękne lampy z Danii. W tym miejscu warto zaznaczyć jak bardzo styl skandynawski okazuje się być stylem uniwersalnym. Dzięki swoim unikatowym wartościom i dopracowanym detalom od dziesięcioleci łączy się i dopełnia nowe aranżacje. Tak więc lampy sufitowe z naszego portfolio zdobią i dopasowują się do najróżniejszych wnętrz, stylistyk i przestrzeni.

Lampy wiszące w stylu skandynawskim

Wnętrze powinno być odzwierciedleniem gustu, ale także stylu życia mieszkańców. Coraz więcej osób stawia na styl skandynawski, który bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Króluje w nim szarość, biel i akcenty czerni. Cechuje go prawdziwa, ponadczasowa elegancja i oryginalność – to rzeczywiście kwintesencja smaku. Dlatego lampa sufitowa w takim miejscu powinna się wyróżniać wyszukaną prostotą. Styl skandynawski dzieli się głównie na dwa odłamy – z czasów gustawiańskich i w wydaniu folkowym.

Jeśli mowa o tym pierwszym, czyli estetyce tradycji wysokiej, klasyka odzwierciedla się w ograniczeniu zdobień oraz umiłowaniu neutralnych kolorów i drewna. W takim mieszkaniu znakomicie się sprawdzi lampa wisząca Silk Frandsen. Ten model charakteryzuje prostotą i minimalizmem, jednak nie rezygnuje z wyrafinowanej formy. Elegancja i wysmakowanie idą w parze z jakością wykonania, dzięki czemu realizuje zadania ponadczasowej, świetlnej dekoracji.

Natomiast w zyskującej na popularności stylistyce folkowej bardziej liczy się nawiązanie do przyrody, rzeczywistości, która nas otacza. Dlatego też w tym wypadku warto postawić na ikoniczny projekt i wybrać na lampę wiszącą Moon Verner Panton. Odzwierciedla ona bowiem fascynację, która towarzyszy ludzkości od zarania wieków, a zarazem zawiera w sobie humanistyczny artyzm. Wszystkie fazy księżyca zamknięte w jednej kuli wyglądają imponująco, a dekoracyjność projektu nie pozostawia nic do życzenia. Lampa wisząca Moon to jedna ze świetlnych rzeźb – dzieł sztuki, które na stałe wpisały się do historii designu.

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-moon-verner-panton/

Inaczej do świata przyrody nawiązuje inna lampa, której autorem był Verner Panton, wykorzystujący w tym modelu naturalne muszle perłopławów. Rustykalny charakter w nadmorskiej, plażowej narracji pozwala na bardziej egzotyczne zestawienia i konotacje. Wszystko to odnajdujemy w zapierającej dech w piersiach lampie Fun 3DM Panton.

Lampy sufitowe w lofcie

Jeden z kierunków, w których wyewoluowała lampa sufitowa, jest styl industrialny, mający swoje źródła w epoce wielkich odkryć i początkach rozwoju przemysłu. Inspirujące czasy, gdy pionierzy wytyczali ścieżkę naszej współczesnej rzeczywistości, przywołują na myśl pierwsze zadania realizowane przez lampy sufitowe. Mamy więc przed oczami duże sale wypełnione ogarniętymi wykonywaniem swych zadań pracowników. Bez różnicy czy były to tkaczki, rzemieślnicy, czy też kowale zatrudnieni w zakładach metalurgicznych. Każda z tych osób wykorzystywała elektryczność, nie tylko jako źródło światła.

Dawne manufaktury, magazyny i składy dzisiaj zachwycają przestrzenią oraz przemyślanym projektem, który w pełni wykorzystuje światło dzienne. Najważniejszym elementem w stylu loftowym pozostaje jednak przestrzeń, która wymaga specyficznych zabiegów, by pozostać na piedestale. W tym przypadku oświetlenie, a szczególnie lampy sufitowe, powinny podkreślać obszerność i otwartość pomieszczenia. Prostota i nawiązania do modeli stricte przemysłowych pozostają najbardziej odpowiednimi i zawsze się sprawdzają.

W przypadku stylu industrialnego warto postawić na surowość formy. Ten wymóg spełnia lampa wisząca Harper 5 Frandsen, która się składa z pięciu zwisów połączonych horyzontalnie. W skrócie – bez zbędnych dodatków, gustownie i elegancko.

lampy wiszące

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-harper-5/

Nowoczesne lampy wiszące

Modernizm chętnie korzysta ze szkoły Bauhausu oraz jej prekursorów, którzy wywodzą się głównie z Północnej Europy. Współczesny design, podobnie jak jego mistrzowie, czerpie z idei „funkcja dyktowana formą”. Nikt nie doszedł w interpretacji tego powiedzenia do takiego stopnie artyzmu jak Duńczycy. Nie w słowach, a w designie wyrazili swoją fascynację, szacunek i kreatywność wywołane przez surową naturę.

Dlatego też nawet wnętrza wypełnione designem „Made in Italy” doskonale współgrają z projektami wywodzącymi się z północnych rubieży Europy. Całość spaja bowiem zamiłowanie do zachowania jak najczystszej i wystudiowanej w swej prostocie formy, oraz kunszt doboru materiałów i ich obróbki. Jeśli zaś mowa o stylistyce łączącej w sobie to co najlepsze w energetycznym i dopracowanym wzornictwie południa i północy, kategoria oświetlenia bezwzględnie  przynależy do tej drugiej półkuli.  Nikt tak nie docenia światła, i nie snuje na jego temat tak marzycielskich wizji, jak ktoś, komu zwyczajnie go brakuje.

Lampy wiszące do salonu

Lampy wiszące w salonie mają za zadanie nie tylko oświetlać, ale także zdobić, dopełniać i oświetlać tą przestrzeń. Stanowią nie tylko wizytówkę pomieszczenia, którą podaje się gościom odwiedzającym nasz dom. Przestrzeń salonu, pokoju dziennego, szczególnie w dzisiejszych czasach spaja i łączy najbliższych. Dlatego ważne jest, aby lampy sufitowe w salonie przede wszystkim podkreślały jego piękno. Zatem nie da się ukryć, że najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie lampy do aranżacji. Musimy mieć jednak zawsze na względzie to, że salon wymaga dobrego i przemyślanego oświetlenia, które zapewni jasność i energię.

Uniwersalne są oczywiście lampy sufitowe o prostych formach w odcieniach bieli, czerni i szarości. Sprawdzą się wszędzie, tym bardziej że nie będą „się gryzły” z innymi elementami pokoju. Popularnością się cieszą też odcienie złota i srebra, które rozświetlają pomieszczenie.

Jeśli zaś szukasz lampy sufitowej do aranżacji minimalistycznej, nowoczesnej lub art deco nadzwyczaj uniwersalna będzie propozycja Kyoto Frandsen, którą wyróżnia prostota skumulowana w ponadczasowym szkle. Lampa pięknie odbija światło, tworząc klimatyczną atmosferę.

lampy sufitowe

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-kyoto-szeroka/

Lampa sufitowa do sypialni

Sypialnia to miejsce, gdzie przede wszystkim się liczy wygoda, komfort i przytulne wnętrze. Nie musisz więc inwestować w najzdobniejsze formy. Lepiej postaw na klasyczne i przyjemne dla oka lampy sufitowe, które zachwycają stonowanym urokiem.

Do najlepszych propozycji należy więc lampa wisząca Kyoto Frandsen okrągła. To znakomita alternatywa dla kochających szkło. Ten piękny model odbija światło zewnętrzne i doskonale doświetla pomieszczenie. Równie popularna jest Ball 25cm Frandsen,

która kusi uniwersalnością. Minimalistyczne wydanie w sypialni to znakomity pomysł – nie jest zbyt krzykliwe, a Ty czujesz się swojsko i komfortowo. Alternatywą jest tegoroczny hit Benjamin Frandsen, który ma geometryczny oryginalny kształt  i podkreśla artyzm wnętrza.

Jakie lampy sufitowe powiesić w kuchni?

Kuchnie zawsze były projektowane z myślą tylko o jednym punkcie świetlnym – klasycznym żyrandolu kuchennym. Ale praktyka i codzienne korzystanie z tej przestrzeni ujawniły, że pojedynczy punkt świetlny nie wystarcza.

Obecnie większą uwagę przywiązuje się do systemu oświetlenia niezbędnego do uzyskania optymalnego światła, które oświetla obszary do pracy. Dlatego potrzebujemy tu więcej niż jedną lampę, a oświetlenie powinno pojawić się w strategicznych punktach. W kuchni nie tylko gotujemy, ale także jadamy z rodziną, czytamy książki kucharskie lub plotkujemy z koleżanką przy kawie.

Lampa sufitowa spełnia dziś zadanie oświetlania całego otoczenia, a inne dobrze zaprojektowane punkty świetlne pomagają doświetlić różne obszary. Nawet jeśli zadanie wydaje się trywialne, wybór najlepszego żyrandola kuchennego spośród wielu różnych propozycji może okazać się dość skomplikowany. Dlatego jasne określenie najbardziej odpowiedniego modelu dla Twojej kuchni pomoże ci nie popełniać błędów.

Gdzie umieścić żyrandol w kuchni?

Często zastanawiamy się, jakie jest najlepsze miejsce na umieszczenie żyrandola w kuchni. Odpowiedź może wydawać się oczywista. W wyobraźni zbiorowej lampa wisząca znajduje się zawsze na środku pokoju. Jednak życie i praktyka podpowiadają, że nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Gdzie więc umieścić żyrandol w kuchni? Jak już powiedzieliśmy, optymalnym wyborem jest posiadanie wielu punktów świetlnych, ale centralnym elementem zawsze pozostaje lapa sufitowa. Oczywiście nie jest konieczne instalowanie jej na środku pokoju. Możemy umieścić ją również nad stołem jadalnym lub nad wyspą. Różne dostępne modele pozwolą uzyskać różne wyniki w zależności od potrzeb.

Kuchnie nie są takie same i wiemy o tym bardzo dobrze. Różnorodność stylów, kolorów i materiałów sprawia, że ​​każda kuchnia jest wyjątkowa. Wybór kombinacji między różnymi elementami i ich położenie w otoczeniu sprawia, że ​​kuchnia różni się od innych. Kolejnym elementem, który odróżni kuchnię od innej, jest jej rozmiar. A zatem lampy sufitowe muszą być proporcjonalne do przestrzeni i jasności, która w niej panuje.

Żyrandol do rustykalnej kuchni

Jeśli chcesz podążać za aktualnymi trendami, lub nie boisz się przełamywać stereotypów, nowoczesna lampa sufitowa w klasycznej kuchni zapewni świetny efekt. Sprawi, że wnętrze zyska charakteru i dynamiki. W tym wypadku z pewnością sprawdzi się model Hitchcock.

lampy sufitowe

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-hitchcock-frandsen/

Jeśli z drugiej strony chcesz pozostać w kontakcie z otoczeniem, lamapa z naturalnych materiałów jak szkło, idealnie dopełni wnętrze. Piękne kształty i kolory znajdziemy w kolekcjach Honey oraz Kyoto.

Klasyczny żyrandol kuchenny

W przypadku klasycznej kuchni jest wiele możliwości wyboru. Najlepsze z nich to designerskie żyrandole kuchenne z czystymi i mocno zarysowanymi liniami. Zdecydowanie warto postawić na wszelkiego typu kule, które występują w licznych wersjach. Co więcej, poza opcją dużej lampy sufitowej w postaci Ball marki Frandsen, możemy stworzyć ciekawą kompozycję z dwoma lub trzema mniejszymi lampami, umieszczonymi na różnej wysokości.

lampy sufitowe

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-ball-matowa-frandsen/

Lampa sufitowa do nowoczesnej kuchni

Najbardziej odpowiednim żyrandolem do nowoczesnej kuchni jest minimalistyczna lub designerska, ponieważ gwarantuje spójność wystroju. Czyste i oszczędne linie wzmocnią nowoczesnego ducha. Wśród takich propozycji na pierwszy plan wysuwa się model Harper oraz Grand Metro od Frandsen. Dobrym wyborem jest również model w stylu industrialnym, jak na przykład model Mega Junction. 

https://skydecor.pl/produkt/lampa-wiszaca-mega-junction-frandsen/

Mamy nadzieję, że po tej lekturze masz dobrą wizję i wiele przydatnych informacji, które pozwolą ci wybrać idealną lampę do każdej przestrzeni w twoim domu. Wystarczy przejrzeć nasz katalog i wybrać model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.